Općinsko vijeće Novi Grad Sarajevo održalo je danas 12. sjednicu Vijeća na kojoj je usvojen Nacrt Strategije razvoja Općine Novi Grad Sarajevo za period 2021-2027. godina. Nacrt Strategije narednih 30 dana bit će na raspolaganju za javne konsultacije građanima i drugim zainteresiranim subjektima, nakon čega će konačni strateški dokument biti dostavljen Vijeću na usvajanje.
Prva Strategija razvoja Općine Novi Grad Sarajevo usvojena je 2014. godine, i obuhvatala je period 2014 – 2020. godina, a realizirana je sa više od 90 procenata. Prvi cilj te Strategije bio je konkurentna privreda koja generiše nova kvalitetna radna mjesta, a vizija da Novi Grad bude najdinamičnija općina u Kantonu Sarajevo. Oba cilja su ostvarena, što potvrđuju statistički podaci koji govore da Općina Novi Grad ima najveći broj zaposlenih u FBiH, da je broj predškolske djece i djece upisane u prvi razred osnovnog obrazovanja veći za 20%, da je zadržan kontinuitet rasta broja stanovništva, kao i nivo rasta budžeta, a prema rangu razvijenosti općina u FBiH, Općina Novi Grad je 2010. godine bila 27. Općina u FBiH, dok je 2020. godine na petom mjestu. To je primjer da se i u Bosni i Hercegovini, i u ovako teškoj političkoj i ekonomskoj situaciji, može ostavriti značajan razvoj i trendovi koji ohrabruju ljude da ovdje žive i planiraju svoju porodicu i svoj život.
Upravo nova razvojna Strategija Općine putokaz je budućeg rada i razvoja ove lokalne zajednice u narednih šest godina. Na izradi Strategije radio je tim eksperata Ekonomskog instituta u Sarajevu, predstavnici službi Jedinstvenog općinskog organa Općine Novi Grad Sarajevo, Općinskog vijeća i ustanova.
Nacrt strateškog dokumenta prezentirao je prof. dr. Muamer Halilbašić, direktor Ekonomskog instituta u Sarajevu. On je kazao da bi ovaj okvirni dokument trebao biti vodilja kada su u pitanju ključni procesi u razvoju Općine Novi Grad Sarajevo do 2027. godine. „Imali smo prethodnu Strategiju razvoja za period 2014 – 2020. godina u sklopu koje smo planirali razvoj općine. Iz perspektive lokalnog ekonomskog razvoja interesantno je kretanje ranga razvijenosti ove lokalne zajednice, ono što smo konstatovali jeset da je sada ova lokalna zajednica prema indeksu lokalnog ekonomskog razvoja u kategoriji najrazvijenijih lokalnih zajednica u BiH. 2013. godine kazali smo da želimo da Općina Novi Grad postane najdinamičnija, do 2027. godine želimo da postane lider u procesima koji se tiču lokalnog i ekonomskog razvoja. Za to ima prostora obzirom na znanje, akumulirana sredstva koja su na raspolaganju i trendove koji su prisutni na području ove lokalne zajednice. Da bismo bili lideri mi moramo ostati u kategoriji najrazvijenijih lokalnih zajednica, moramo pokazati da smo spremni na ono što su nove tehnologije, nove industrije, da pokažemo inovativni pristup rješevanju lokalnih problema itd.“, kazao je prof. dr. Halilbašić.
Istakao je da je vizija da Općina Novi Grad bude lider u Bosni i Hercegovini u procesima osiguranja povoljnog poslovnog ambijenta, prosperitetnog i ugodnijeg življenja. Na temelju vizije razvoja Općine, definirana su tri strateška cilja, a to su: unaprijediti konkurentnost privrede i podržati otvaranje novih, kvalitetnih radnih mjesta, unaprijediti inkluzivan društveni sektor i javne usluge zasnovane na efikasnoj, otvorenoj i odgovornoj upravi, te unaprijediti kvalitet okoliša i podršku efikasnoj komunalnoj infrastrukturi u funkciji održivog razvoja i podizanja kvaliteta života stanovnika općine Novi Grad Sarajevo. Kroz ova tri strateška cilja obuhvaćen je razvoj i ono od čega se živi, i ono što građani trebaju za lagodniji život, ali i ekološki dio koji nam sve više treba.
„Ono što nam stvara dobar osnov za iskorak u narednom periodu je činjenica da imamo oko 50% budžeta koji se izdvaja za kapitalna ulaganja, troškovi administracije čine 35% budžeta, tako da dvije trećine budžeta ostaje za projekte razvojnog karaktera. Zdrava struktura budžeta, odnosno značajna sredstva koja su na raspolaganju, određeno akumulirano iskustvo, pozicija Općine, činjenica da broj stanovnika raste, su temelji na kojima treba praviti iskorak u budućem razvoiju općine u periodu do 2027. godine“, zaključio je prof. dr. Halilagić.
Pristup školskim objektima
Na dnevnom redu sjednice bila je i informacija o realizaciji zaključaka o sigurnosti učenika u saobraćaju na putu od kuće do škole na području općine Novi Grad Sarajevo. O radovima koji se izvode u blizini škole „Aleksa Šantić“ informisao je općinski načelnik Semir Efendić. On je kazao da su u toku završni radovi na izgradnji pristupnih puteva prema školi, te da je usvojen i program za osiguranje boljeg pristupa svim školama u općini Novi Graa, a da je u proceduri i priprema za javnu nabavku. Također, Služba za inspekcijske poslove vrši inspekcijski nadzor ograda koje imaju karakter građevinskih objekata, a koje nemaju dozvole, kako bi se nakon toga krenulo u eksproprijaciju i proširenje saobraćajnica u skladu sa regulacionim planom. U toku je izgradnja parkinga za nastavnike škole, kako bi se rasteretio postojeći za roditelje koji dovoze svoju djecu u školu.
Nečelnik Efendić pozvao je nadležnu Komisiju da prema Općinskom vijeću pokrene proceduru, a potom i prema Skupštini KS, da se dijelu ulice u kojoj je poginuo Ali Bečić, dodijeli ime po rahmetli Aliju Bečiću. „To bi bio jedan mali, minimalni naš doprinos u sjećanju na njegov mladi život koji je izgubljen“, kazao je načelnik.
Na sjednici je istaknut problem kretanja učenika prema školi „Umihana Čuvidina“ zbog radova koji se izvode u blizini škole, u ulici Safeta Zajke. Istaknuto je da je Općina nekoliko puta tražila od izvođača radova i investitora Direkcije za puteve KS, koja je ugovorila izgradnju ceste, da osiguraju uslove prilaska školi. U vezi sa tom problematikom Vijeće je usvojilo zaključak da se uputi dopis prema Direkciji za puteve KS i izvođaču radova firmi ”Euro – Asfalt”, koji su po zakonu dužni da osiguraju svako gradilište, da osiguraju odvijanje pješačkog i motornog saobraćaja u vrijeme izvođenja radova.
Vijeće je usvojili izvještaj o realizaciji projekata humanitarnog karaktera za NVO po javnom pozivu u 2021. godini i izvještaj o realizaciji projekata NVO po javnom pozivu u 2021. godini, te Lokalni akcioni plan za re/integraciju bh. državljana, koji se vraćaju po osnovu sporazuma po readmisiji na području općine Novi Grad za period 2021 – 2024. godina.
Vijeću je prezentirana informacija o radu OV, radnih tjela i Službe za poslove Općinskog vijeća u 2021. godini, informacija o dodjeli pomoći u participaciji liječenja teško oboljelih osoba i podršci bračnim parovima za vantjelesnu oplodnju sa područja općine Novi Grad u 2021. godini, te informacija o realizaciji programa dodjele jednokratne novčane pomoći za opremanje novorođenog djeteta porodicama sa troje i više djece.
Usvojen je prijedlog Komisije za obilježavanje značajnih događaja i ličnosti za promjenu imena OŠ „Anex“ u OŠ „Šukrija Pandžo“, kao i Nacrt Odluke o finansiranju nevladinih i neprofitnih udruženja koja okupljaju boračku populaciju, i upućen u javnu raspravu u trajanju od 30 dana.
PRESS OPĆINE