U galeriji Općine Novi Grad Sarajevo otvorena je izložba “ODJECI: likovne refleksije ratne destrukcije”, autora i kustosa Ermina Lagumdžije.
Izložba je posvećena obilježevanju genocida u Srebrenici i predstavlja izbor likovnih djela, slika, crteža i skulptura, iz Zbirke umjetničkih djela Bošnjačkog instituta – Fondacija Adila Zulfikarpašića, ostvarena u različitim likovnim tehnikama, nastala tokom i nakon agresije na Bosnu i Hercegovinu.
Među zastupljenim autorima su Izet Alečković, Mersad Berber, Mevludin Ekmečić, Šemsa Gavrankapetanović, Seid Hasanefendić, Džeko Hodžić, Mensud Kečo, Edin Numankadić, Affan Ramić, Halil Tikveša, Mehmed Zaimović i drugi bosanskohercegovački likovni umjetnici čija djela svjedoče bogatstvo autentičnih likovnih poetika, koje ujedinjeno i harmonično promovišu humanističke poruke otpora bezumlju i značaja kulture pamćenja.
Izložba je dio projekta saradnje Bošnjačkog instituta i Općine Novi Grad, a organizirana je povodom obilježavanja 26. godišnjice genocida u Srebrenici. Posjetioci će je moći pogledati do 20. jula, radnim danima od 10 do 16 sati.
Na otvorenju su se obratili načelnik Općine Novi Grad Semir Efendić, direktor Bošnjačkog instituta Faris Gavrankapetanović i kustos Ermin Lagumdžija.
Načelnik Semir Efendić poželio je dobrodošlicu prisutnim gostima, te pozvao građane Novog Grada i građane Sarajeva da posjete ovu izložbu.
“Mi smo u danima pred 11. juli kada se obilježava godišnjica genocida u Srebrenici, bezbroj je načina na koje se individualno, kao ljudi, možemo suočiti sa tom planetarnom, kosmičkom tragedijom, u cilju spoznaje svega onoga što se dešavalo i sprečavanja takvih pojava i događaja u budućnosti. Umjetnost je jedan od snažnijih načina da se ostavi utisak, od likovne umjetnosti preko poezije do teatra, i svih ostalih. Mi smo u saradnji sa Bošnjačkim institutom i ove godine u ovom periodu organizirali izložbu. Umjetnici su ti koji će dublje doprijeti do svijesti svih ljudi, a ono što je potrebno je da se od takvog događaja, kao što je bio genocid u Srebrenici, kod svih ljudi izgradi jedan poseban osjećaj, posebna spoznaja, kako nas takvi teški kataklizmični događaji ne bi zadesili nekad u budućnosti”, rekao je načelnik prilikom obraćanja prisutnima.
Direktor Gavrankapetanović je kazao da je ova izložba nastavak uspješne saradnje između Općine i Bošnjačkog instituta. On se ovom prilikom zahvalio Općini i općinskom načelniku na saradnji, istakavši važnost ovakvih izložbi i obilježavanja genocida u Srebrenici.
Autor izložbe kazao je da je izložba koncipirana tako da je prisutna raznolikost u formama, umjetničkim postupcima, tehnikama, pa je čine slike, crteži, grafike, skulpture, te daje jedan reprezentativan presjek umjetničkog stvaralaštva u BiH, koje je nastalo kao reakcija na ratna stradanja tokom agresije na našu zemlju.
PRESS OPĆINE