U Centru za kulturu i edukaciju „Safet Zajko“ otvorena je izložba, te je održano predavanje o temi „Poezija Bošnjaka u rukopisima Gazi Husrev – begove biblioteke“.
Gazi Husrev – begova biblioteka svake godine zajedno sa Općinom Novi Grad Sarajevo organizuje mnoštvo kulturno – edukativnih projekata sa ciljem da javnosti prezentuju bogatstvo bosanskohercegovačke kuturne baštine i historije.
Današnji program otvoren je u čast pjesnika, rahmetli Hadžema Hajdarevića, njegovom pjesmom“Posljednje jutro“ koju je napisao razmišljajući o svom odlasku sa ovog svijeta, o njegovoj prolaznosti i bezazlenosti.
Direktor Gazi Husrev – begove biblioteke Osman Lavić je izrazio zahvalnost Općini Novi Grad na saradnji i podršci koja traje niz godina, istakavši da je to vjetar u leđa za rad i napredovanje.
„Rezultat naše dobre saradnje sa Općinom Novi Grad Sarajevo jeste dvije institucije na istom zadatku. Jedna koja je svjesna da treba podržati i biti vjetar u leđa našoj kulturi, našoj tradiciji, i druga koja ima znanja, koja ima sredstva i izvore da na toj kulturnoj tradiciji gradi nama lijepu i dragu priču. Ovo je ko zna koji projekat koji radimo i zahvaljujem Općini Novi Grad na podršci svim našim projektima“, istakao je direktor Lavić.
Na izložbi je predstavljen samo dio od 700 imena Bošnjaka i Bošnjakinja, koji su kao gotovo ni jedan drugi narod u Evropi, osim na svom maternjem jeziku, svoj književni izražaj imali i na arapskom, turskom i perzijskom, a pored latiničnog pisma koristili su se glagoljicom, ćirilicom i arapskim pismom. To sve govori o jednom kulturnom bogatstvu i ostvarenju Bošnjaka koji su živjeli na ovim prostorima pod upravom Osmanske imperije.
Također su predstavljeni divanski pjesnici, pjesnici koji su pjevali različite elegije i druge žanrove poezije, a sve kao odgovor na izazove vremena u kojem su živjeli.
Predavanje je održao turkolog mr. Emrah Seljaci čije je naučno interesovanje usmjereno ka književnoj baštini Bošnjaka nastaloj na orijentalnim jezicima. Autor je mnogih kulturnih, duhovnih djela književne baštine Bošnjaka u osmansko doba. Također, učenici Gazi Husrev – begove mederese, recitacijama i izvođenjem sevdalinki, podsjetili su na pjesničku baštinu i stihove nekih velikih imena Bošnjačkih pjesnika.
Jedna od učesnica programa je i Amna Kljajić, učenica IV razreda Gazi Husrev – begove medrese u Sarajevu. Amna je zajedno sa svojom kolegicom Emrom Talić, učenicom I razreda Gazi Husrev – begove medrese recitovati jedan dio poezije predstavljajući svoju školu.
„Smatram da kod mladih treba podignuti svjest o čitanju i poeziji s obzirom da mnogo mladih ima ograničen vokabular, a vokabular se postiže upravo čitanjem. Svakako kada je u pitanju poezija treba podignuti svijest o lijepom izražavanju i mislim da je na nama da to uradimo kroz svoj primjer kao mlade osobe. Ljubav prema čitanju i pisanju kod mene počinje još u ranom djetinjstvu, a kasnije se samo pretvorilo u ljubav prema poeziji, a u Gazi Husrev – begovoj medresi se njeguju svi naši taletni, tako da ovdje smo da ih ispoljimo“, kazala je Amna Kljajić.
PRESS OPĆINE