Predstavnici Općinskog vijeća Novi Grad Sarajevo, predsjedavajući Mirza Selimbegović i njegovi zamjenici Maja Muftić – Dedović i Vernes Ćosić posjetili su servisni centar „Dajte nam šansu“, na Alipašinom Polju, prvi servisni centar u Kantonu Sarajevo koji pruža besplatne usluge porodicama djece i osoba sa poteškoćama u razvoju.
Posjeta je upriličena u sklopu Dana otvorenih vrata za predstavnike Općine Novi Grad Sarajevo, koja rad Udruženja „Dajte nam šansu“ u sklopu kojeg Centar djeluje, kontinuirano podržava od 2014. godine.
Predsjednica Udruženja Ines Kavalec prezentirala je gostima šta Udruženje radi i važnosti postojanja ovakvog servisnog centra u Općini Novi Grad i Kantonu Sarajevo.
„Moram naglasiti da je prvi u Bosni i Hercegovini servisni centar otvoren 2014. godine upravo u općini Novi Grad. Krenuli smo sa 63 porodice, danas brojimo 768 porodica djece i osoba sa poteškoćama u razvoju, a sa područja ove Općine imamo gotovo 300 porodica, odnosno 953 korisnika. Naš akcenat je na porodici koja ima člana sa teškoćama u razvoju, i vrlo je važno da svi nivoi vlasti prepoznaju važnost podrške porodici. Prvenstveno porodici i roditeljima, pa tek onda djetetu, jer ako osnažimo roditelja, imamo funkcionalno zdravu porodicu, onda je sasvim sigurno da ćemo biti dobri i jaki roditelji. Cilj Udruženja ,,Dajte nam šansu“ je da do 2025. godine budemo samoodrživi, što znači da nas sistem prepozna“, kazala je Kavalec i dodala
„Dobili smo podršku i Kantona Sarajevo, kroz budžetsku liniju, kao i od općina Centar, Ilidža i Hadžići. Vrlo je važno da lokalna zajednica podrži važnost postojanja servisnog centra, da se ne dogodi da se ovaj servisni centar ugasi, jer tad bi smo oduzeli roditeljima tračak svjetlosti u tunelu, gdje sistem suštinski loše funkcioniše kada je ova populacija u pitanju“.
Predsjedavajući Selimbegović je istakao da je imao želju da se pobliže upozna sa radom Udruženja, kao servisnog centra, jer je smatrao da je potrebno razdvojiti i drugačije posmatrati ovu organizaciju od svih ostalih.
„Željeli smo da vidimo koliko ima djece i porodica kojima je potrebna usluga ovog sevisnog centra. Mi kao rukovodstvo Općinskog vijeća, pokušat ćemo da nastavimo podržavati sve ono što je do sada rađeno u pozitivnom smjeru, kada je u pitanju podrška ove organizacije od strane Općine Novi Grad i eventualno da razmotrimo mogućnost da na nivou Općine ovo bude organizacija od značaja. Pokušat ćemo da damo podršku koliko to bude moguće, kako bi eventualno mogli da budu samoodrživi i da njihovi korisnici imaju što veći broj usluga“, rekao je Selimbegović.
Servisni centar pruža 14 vrsta usluga roditeljima djece i osoba sa poteškoćama u razvoju, od kratkog do cjelodnevnog boravka, psihološke podrške roditeljima, mobilnih timova, prevoza roditelja, informativno – pravne podrške, rane intervencije, opservacije djece, zdravstvene njege itd.
Jedna od najnovijih usluga je ,,kratki predah“ koja podrazumijeva zbrinjavanje djeteta/odrasle osobe s poteškoćama u razvoju u trajanju do 24 sata, uz neophodan nadzor medicinske sestre, kako bi roditeljima dali šansu da jednom mjesečno na 24 sata mogu zbrinuti svoje dijete, da imaju vrijeme za sebe, da imaju vrijeme za svoje tipično dijete, da se jačaju međupartnerski bračni odnosi.
PRESS OPĆINE