Drugo izdanje knjige “Deseta vrata pakla”, autora Rezaka Hukanovića, Prijedorčanina, koji je preživio logore smrti Omarska i Manjača, predstavljeno je u sali Općinskog vijeća Novi Grad Sarajevo, u organizaciji Udruženja građana “Behar”.
Promociji ovog vrlo emotivnog djela u kojem autor opisuje strašne torture, mučenja i ubistva koja su tokom agresije na BiH doživjeli zatočenici pomenutih logora, prisustvovao je općinski načelnik Semir Efendić, te brojni gosti iz kulturnog, društvenog i političkog života.
Promotori knjige bili su Izet Mujezin, ispred UG „Behar“ i voditelj književno-poetske sekcije „Mak“, zatim Irfan Ajanović, političar i bivši zatočenik u osam logora, te Goran Samardžić, ispred izdavačke kuće „Baybok“, koja je štampala knjigu.
Skupu su se, pored promotora obratili i akademik Abdulah Sidran i Mirsad Duratović, maloljetni zatočenik logora Omarska.
Roman “Deseta vrata pakla” pisano je svjedočenje Rezaka Hukanovića o pola godine provedene u prijedorskim logorima smrti Omarska i Manjača u ljeto 1992. godine, u kojem nam autor opisuje događaje koji su na prvi pogled zbunjujući i nevjerovatni, a s druge strane srceparajući, ali istiniti. Kazuje nam o događajima mržnje, mučenja, izrabljivanjima i ubistvima.
Hukanovićeva knjiga, krvavi pir je zapisan i zabilježen i ostaje za budućnost kao dokument i dokaz protiv zločinaca. Samo u logoru Omarska ubijeno je oko sedam stotina ljudi, što starih osoba, što mladića od svega 15 godina. Kako i sam autor kaže: „Ova knjiga je tek mali spomenik svima stradalnicima logora smrti, sagrađen od najtvrđeg mermera i usađen u moje srce“.
Djelo govori o konkretnom zlu, o zločincima sa imenom i prezimenom, o žrtvama sa imenom i prezimenom u kojem nam autor prenosi svoj pogled iz središta pakla, surovu realističnu sliku historijskog momenta iživljavanja nad žrtvom, naslađivanje bolom žrtve, masakriranje, ne samo tijela žrtve, već i njenog dostojanstva.
U uvodnom izlaganju promotor Izet Mujezin kazao je da je ovo novogradska promocija djela autora Rezaka Hukanovića, zatočenika koncentracionih logora Omarska i Manjača ali, i zajedničko sjećanje na žrtve prijedorskog kraja, na više od 3.000 ubijenih, na strahote i obim zla koji se desio na području prijedorske opštine.
„U mozaiku zločina počinjenih na području BiH, stradanje žitelja prijedorskog kraja spada u red najkrvavijih i najtežih. Kroz logore Keraterm, Omarska i Trnopolje, prošlo je više od 53.000 građana ovog kraja Bošnjaka i Hrvata, te manjeg broja pripadnika drugih nacionalnosti”, rekao je Mujezin.
Jedan od promotora Irfan Ajanović, koji je i sam proveo 907 dana u logorima smrti, istakao je da je knjiga Rezakova nastala u njegovom izbjeglištvu, u izbjegličkim danima u Norveškoj. „Daleko od svoje Bosne zapisao je svoje životno svjedočenje, svoju poruku ljudima, poruku koja je rođena iz njegove zatočeničke patnje, „prijedorske patnje“ što je progutala više hiljada života Bošnjaka i Hrvata u Prijedoru i njegovom širem okruženju, gradu „bratstva i jedinstva““.
Rezak Hukanović rođen je 1949. godine u Prijedoru. Do knjige „Deseta vrata pakla“ objavio je šest zbirki pjesama. Prije rata se bavio novinarstvom. Bio je vlasnik privatne radio stanice u Prijedoru, koja mu je oduzeta nakon njegovog hapšenja u maju 1992. godine. Za vrijeme izbjeglištva u Norveškoj bio je glavni urednik lista Moja BiH. Knjiga „Deseta vrata pakla“ prevedena je na nekoliko svjetskih jezika.
PRES SLUŽBA OPĆINE