U sklopu obilježavanja 28. septembra – Dana Bošnjaka, koji je sinoć imao svoju gala svečanost u Sarajevskoj vijećnici, danas je pod pokroviteljstvom Općine Novi Grad Sarajevo i u organizaciji Bošnjačke zajednice kulture Bošnjaka „Preporod“ u Centru za kulturu Dobrinja – vila Hadžihalilovića održan okrugli sto na kojem se govorilo o pitanjima naroda Bošnjaka koji žive ne samo u BiH kao autohtoni narod, nego i u Srbiji, Crnoj Gori, Makedoniji, Kosovu, Hrvatskoj, kao i u zemljama dijaspore Sloveniji, Njemačkoj i drugim državama u kojima žive Bošnjaci.
Okrugli sto o temi „Bošnjaci – stanje i prespektive“ kojem su prisustvovali predstavnici Bošnjaka i bošnjačkih kulturnih zajednica i kulturni predstavnici iz BiH, Slovenije, Hrvatske, Crne Gore, Makedonije i Kosova, te zvaničnici iz kulturnog i javnog života održan je s namjerom da se razgovara o implementaciji zajedničkih projekata između bošnjačkih zajednica u BiH, regije i drugih zemalja u kojima žive Bošnjaci.
„Željeli smo se pozabaviti pitanjima i problemima koji se tiču Bošnjaka i njihova identiteta, kulture, htjeli smo čuti koji su to izazovi i problemi sa kojima se susreću Bošnjaci izvan BiH, u Srbiji, Crnoj Gori, Makedoniji, Kosovu, Hrvatskoj i drugim sredinama, i dogovoriti jedan zajednički nastup uvezivanja koje je nama kao narodu potrebno. To je obaveza BZK „Preporod“, kao najstarije, temeljne kulturne ustanove Bošnjaka, jer zapravo se mi povezujemo kroz kulturu, a kultura je ono što čini naš i identitet svakoga drugog naroda. Zato je ovaj događaj danas bio jedan prirodan nastavak jučerašnje svečanosti kako bi smo uz sjećanje na prošlost stvarali pretpostavke za naše uspješnije, smislenije djelovanje u sadašnjosti i u budućnosti“, istakao je prof. dr. Sanjin Kodrić, predsjednik BZK „Preporod“.
Istakavši da je prof. dr. Sanjin Kodrić, kao novi član Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ unio novu energiju u rad ovog najstarijeg Bošnjačkog kulturnog udruženja osnovanog još 1903. godine, načelnik Općine Novi Grad Semir Efendić kazao je da je današnji okrugli sto bio prilika da se razgovara o tome kako da u budućnosti institucije, udruženja i organizacije našeg naroda budu što bolje povezane međusobno i da djeluju zajednički.
„BZK „Preporod“ je tu jedna dobra mreža i kada je u pitanju kultura, književnost i svi sadržaji koji su važni za jedan narod. Mi smo ih kao Općina podržali u njihovim aktivnostima, ustupili prostor i pomogli u organizaciji cijelog događaja, a spremni smo i u budućnosti podržati ovakav i slične događaje koji bi bili i u BiH i izvan nje. Vjerujem da će BZK „Preporod“ u godinama koje su pred nama uspostaviti jednu vrstu mreže, da ono što se dešava ovdje u Sarajevu ne bude samo za nas, nego i za sve ljude od Novog Pazara do Novog Zelanda koje to zanima“, izjavio je načelnik Efendić.
Ovom prilikom direktor Instituta za jezik dr. sc. Alen Kalajdžija kazao je da u vremenu kada naša država funkcionalno ne može dati podršku Bošnjacima koji žive izvan naše zemlje, BZK „Preporod“ može biti institucija koja treba okupljati sve bošnjake, prvenstveno na planu promocije bosanskoga jezika, bošnjačke književnosti, kulture i tradicije uopće.
PRESS