U Centru za kulturu i edukaciju „Safet Zajko“ danas će biti otvorena izložba „Vrijeme je naše, ono će biti naš jedini saveznik“, autorice Tamare Sarajlić – Slavnić, kćerke jednog od najvećih bosanskohercegovačkih pjesnika Izeta Srajalića, koja je pisma koja su Sarajliću dolazila na kućnu adresu pretočila u izložbu.
Izložba se realizira u saradnji Općine Novi Grad Sarajevo i Muzeja književnosti i pozorišne umjetnosti BiH, a bit će otvorena u 13 sati i moći će se pogledati do 6.oktobra tekuće godine.
Posjetioci će imati priliku pogledati pregled arhiva orginalnih pisama, koje su od 1949. do 1998. godine Sarajliću slali književnici, umjetnici, književni kritičari, predstavnici pojedinih izdavačkih kuća, poštovaoci iz cijele bivše Jugoslavije, kao i iz zemalja širom svijeta, a koje je autorica pretočila u izložbu koja se sastoji od 25 panoa.
Pisma su prvi put izložena u Muzeju književnosti i pozorišne umjetnosti Bosne i Hercgovine u maju 2022. godine povodom obilježavanja godišnjice Sarajlićeve smrti. Pisana su na našim jezicima kao i na engleskom, njemačkom, ruskom, holandskom, bugarskom, makedonskom, slovenačkom, francuskom, španskom, italijanskom, poljskom. Pisma koja će biti prezentirana javnosti u privatnom su vlasništvu porodice, pet pisama su vlasništvo Muzeja književnosti i pozorišne umjetnosti BiH i pohranjena su u zbirci “Izet Sarajlić”.
Pisma su, između ostalih, slali: Ahmet Hromadžić, Desanka Maksimović, Gustav Krklec, fra Andrija Mikić, Miroslav Antić, Predrag Pelavestra, Josip Lešić, Dobriša Cesarić, Luko Paljetak, Bulat Okudzhava, Shanti Sadiquali, Pierre Oster, Jochen Kelter, Danuta Strazinska , Eva Stritmater, Gančo Savov, Reiner Kunze-Greiz, Mihael Lukonjin i mnogi, mnogi drugi.
Izet Sarajlić bio je historičar filozofije, esejist, prevodilac i pjesnik. Objavio je više od 30 knjiga poezije, od kojih su neke prevedene na 15 stranih jezika. Bio je jedan od najvoljenijih pjesnika svih vremena na Balkanu.
Izet Sarajlić je rođen 16. marta 1930. u Doboju. Djetinjstvo je proveo u Trebinju i Dubrovniku, a 1945. se nastanjuje u Sarajevu, u kojem će ostati sve do kraja života, 2002. godine. U Sarajevu je pohađao mušku gimnaziju, a u svijet jugoslovenske poezije ulazi kao devetnaestogodišnjak, zbirkom poezije „U susretu“. Za vrijeme studija na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, radio je i kao novinar i nikada nije prestajao pisati. Bio je član Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine i udruženja intelektualaca Krug 99.
Izet Kiko Sarajelić je preminuo 2. maja 2002. godine u Sarajevu.
PRESS OPĆINE