Povodom obilježavanja Međunarodnog dana pismenosti, sinoć je u Multimedijalnoj sali Općine Novi Grad Sarajevo održano poetsko veče “Riječ kao lijek”, u zajedničkoj organizaciji Općine Novi Grad Sarajevo i Gazi Husrev-begove biblioteke.
Publika je uživala u poeziji poznatog pjesnika, publiciste i umjetnika Mustafe Šibrića, koji je recitovao svoje autorske stihove, kao i stihove drugih poznatih bosanskohercegovačkih pjesnika, a cijeli događaj dodatno je obogaćen muzičkim interpretacijama vokalnog umjetnika i kompozitora Latifa Moćevića, te pijaniste Adisa Vuge.
Načelnik Općine Novi Grad Sarajevo, Semir Efendić, pozdravio je prisutne i poželio im dobrodošlicu istakavši da Gazi Husrev-begova biblioteka predstavlja temelj pismenosti i historije Sarajeva i BiH i riznicu bogatstva i znanja. Dodao je da odgovore na mnoga pitanja o današnjem svijetu u kojem živimo, možemo pronaći u prošlosti, koja je zabilježena upravo u zapisima i djelima pohranjenim u Gazi Husrev-begovoj biblioteci.
„Mi sa Gazi Husrev-begovom bibliotekom imamo odličnu saradnju već dugi niz godina i zajedno smo realizirali brojne projekte. U Bosni i Hercegovini se ne može govoriti o pismenosti, a da ne spomenemo Gazi Husrev-begovu biblioteku, koja je temelj pismenosti i historije Sarajeva i Bosne i Hercegovine i riznica bogatstva i znanja. Mi se i danas čudimo vremenskim prilikama i neprilikama, a odgovor na brojna pitanja u odnosu na život koji živimo danas možemo naći u prošlosti, a odgovori su zapisani u onome što se nalazi u Gazi Husrev-begovoj biblioteci,“ rekao je Efendić.
Direktor Gazi-Husrev begove biblioteke u Sarajevu, Dženan Handžić, rekao je ovom prilikom da je poetska veče upriličena kao podsjećanje na važnost pisane riječi, a da je Gazi Husrev-begova biblioteka već 500 godina najbolji čuvar i promoter pisanog naslijeđa naše domovine.
„Povodom Međunarodnog dana pismenosti organizovali smo ovaj događaj kao podsjećanje na važnost pisane riječi i na važnost knjige, koja povezuje prošlost, sadašnjost i budućnost. Vrijednost svega onoga što Gazi Husrev-begova biblioteka u svom polu milenijskom trajanju na ovim prostorima predstavlja teško je ocijeniti, ali sretni smo da je prepoznata. Odgovorna je dužnost već 500 godina biti čuvar našeg pisanog naslijeđa i svjedok predanosti i ljubavi našeg čovjeka prema knjizi, nauci i peru. Nadamo se da ćemo s tim i nastaviti, i zahvalni smo Općini Novi Grad Sarajevo i načelniku Efendiću koji već godinama predstavljaju dragog i pouzdanog partnera u korisnim i lijepim projektima kao što je večerašnji događaj,“ izjavio je Handžić.
U okviru poetske večeri, upriličena je i izložba posvećena značaju pismenosti i pisanog naslijeđa, s posebnim naglaskom na bogatstvo arhiva Gazi Husrev-begove biblioteke. Izložba je dodatno istakla važnost očuvanja kulturnog naslijeđa i ukazala na dugogodišnji doprinos Gazi Husrev-begove biblioteke obrazovanju i kulturi.