U znak pijeteta žrtvama genocida u Srebrenici, Općina Novi Grad Sarajevo zajedno sa Anti Deyton pokretom realizovala je projekat postavljanja cvijeta Srebrenice na kružnom toku u ulici Džemala Bijedića, kod TC Bingo. Ovaj projekat predstavlja simboličan način odavanja počasti nevino stradalim žrtvama i njihovim porodicama, s ciljem očuvanja sjećanja na bolne i tragične događaje iz jula 1995. godine.
Cvijet Srebrenice, smješten na kružnom toku u ulici Džemala Bijedića, dizajniran je kao simbol nevino stradalih života, s bijelim laticama koje predstavljaju nevinost i stradanje, te zelenim središtem koje simbolizira nadu. Ovaj projekat je realiziran na inicijativu Anti Dayton pokreta, dok su sredstva za njegovu izgradnju osigurana iz budžeta Općine Novi Grad Sarajevo za 2024. godinu. Cvijet su osmislile žene iz udruženja “Gračaničko keranje” iz Gračanice, a prvi put je javnosti predstavljen 1. jula 2011. godine. Cvijet sa svojih 11 latica predstavlja 11. juli 1995. godine, dan kada je započeo genocid u Srebrenici.
Nihad Aličković, iz Anti Deyton pokreta istakao je da je projekat realizovan na njihovu inicijativu, a uz finansijsku podršku Općine Novi Grad Sarajevo, naglasivši značaj ovog projekta koji predstavlja trajni trag i sjećanje na žrtve genocida u Srebrenici.
“Mi već godinama imamo ideju da napravimo jedan veliki cvijet Srebrenice kako bi i na taj način, pored svega ostalog što radimo, odali poštovanje ljudima koji se bore da se očuvaju sjećanja na žrtve, ali najviše samim žrtvama koje zaslužuju naše poštovanje i sjećanje. Ja sam dao prijedlog načelniku Općine Novi Grad Semiru Efendiću koji je to prihvatio i vrlo jednostavno smo došli do dogovora. Pitali smo da li je moguće da napravimo na jednom kružnom toku cvijet Srebrenice i da to uspijemo uraditi do 11. jula 2024. godine i on je pristao i napravljen je cvijet Srebrenice na kružnom toku kod TC Bingo. Kroz razgovor smo došli i na ideju da to bude jedan zajednički projekat, naša inicijativa, njihovo investiranje, a izvođač radova KJKP Park. Ja sam kao neko ko je dio projekta više nego ponosan na taj projekat i upisujemo još jednu veliku priču i ostavljamo nešto trajno što će biti tu. Naša poruka je da je zaborav jedan od najvećih neprijatelja našem narodu i zaista ulažemo u to da se educiraju nove generacije jer samo tako ih možemo zaštititi od svega onoga mogućeg, što bi teoretski moglo da se desi,” rekao je Aličković
Općina Novi Grad Sarajevo ovim projektom daje svoj doprinos očuvanju kulture sjećanja i promicanja istine o genocidu u Srebrenici. Naša je dužnost ne samo da se sjećamo, već i da osiguramo da se ovakvi zločini nikada ne ponove. Kroz projekte poput ovog, nastojimo unijeti tračak nade za budućnost i pokazati da zajedničkim naporima možemo izgraditi bolji i pravedniji svijet.