Milan Medić, penzionisani arhitekta koji je radio kao glavni inžinjer u vrijeme kada su nastajali urbanistički projekti po kojima je izgrađen Novi Grad, naselja Otoka, Alipašino – Polje, Saraj – Polje, Mojmilo i Dobrinja, posjetio je Općinu Novi Grad.
Sa načelnikom Semirom Efendićem i njegovim saradnicima razgovarao je o projektima na kojima je radio od 60-tih do 80-tih godina i knjizi koju priprema, a za čiji završetak mu je potrebna određena dokumentacija.
„Gospodin Medić je vodio grupu inžinjera koji su tada projektovali naša naselja u kojima mi danas živimo. Interesantno je da se on odlučio da o tome napiše knjigu, pa je danas, obzirom da sada živi u Beogradu, pokušao da dođe do određene dokumentacije koja bi mu pomogla da knjigu dovrši. Jedan dio te dokumentacije postoji kod nas u Općini, jedan dio vjerovatno u Zavodu za planiranje KS i u Arhivu grada. Smatramo da je dobro da se teme kako su nastala naselja u općini Novi Grad, obrade kroz knjigu, da svi oni koje to bude zanimalo, mogu na jednom mjestu pronaći sve informacije o svi tim projektima“, kazao je načelnik Efendić.
Milan Medić u Sarajevu je živio 40 godina, a radio je 20 godina i to u vrijeme kada se najviše u Sarajevu gradilo.
„To je period od 60-tih do 80-tih godina, zahvaljujući donošenju Odluke o formiranju Fonda za solidarnu stambenu izgradnju, onda smo jako mnogo izgradili, a to je kompleks Alipašinog – Polja, Saraj – Polje, tadašnje Vojničko Polje, Mojmilo i Dobrinja, za negdje oko 120.000 stanovnika. To je jedan važan društveni korak, koji je napravljen zato što je jednim popisom stanja socijalnog građanstva u bivšoj Jugoslaviji vršena jedna vrsta „nepravde“ prema dodjeli stanova. Građeni su stanovi čiji tehnički novo nije smio biti niži od onih koji su građeni za profesore, inžinjere itd“, ispričao je Medić.
On je objasnio da je Alipašino Polje rađeno na 65 hektara, te da je to prvo naselje veće od 15 hektara, a namijenjeno je za 30.000 stanovnika. Dobrinja je građena na 250 hektara i za 65.000 stanovnika.
„To je bilo jedno ogromno gradilište i bilo je ljepota raditi pogotovo što se tu ubacila Odluka Olimpijskog komiteta da se dodijeli Sarajevu olimpijada, pa smo morali naći i načina i mjesta da goste Olimpijskih igara primimo, te smo se opredijelili da to bude Mojmilo, a da novinari budu u Dobrinji, tako da je bilo opće zadovoljstvo raditi i nikad mi ljepše u Sarajevu nije bilo kao tada. Sarajevo je bio prvi grad u socijalističkim zemljama, koji je dobio mogućnost da organizuje Olimpijadu“, istakao je Medić.
Smatra da mu je bila obaveza da uradi knjigu koja će prezentirati kako su nastajala naselja u sarajevskoj općini Novi Grad.
Načelnik Efendić i arhitekta Medić obišli su i Centar “Safet Zajko”, kao i nedavno otvoreni Centar za kulturu i edukaciju.
PRESS OPĆINE