U ulici Bulevar branilaca Dobrinje otkrivene su dvije spomen-ploče za sjećanje na 56 dječaka i djevojčica sa područja Dobrinje, koji su ubijeni tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu u periodu 1992–1995. godine. Najmlađa žrtva imala je samo jednu godinu.
Otkrivanju spomen-ploča i odavanju počasti nevino stradalim mališanima prisustvovali su članovi porodica ubijene djece, načelnik Općine Novi Grad Sarajevo Semir Efendić, predsjedavajući OV Novi Grad Sarajevo Jasmin Šošić sa vijećnicima, predstavnici boračkih udruženja, savjeta mjesnih zajednica, učenici OŠ “Skender Kulenović”, te građani Dobrinje.
Načelnik Semir Efendić naglasio je da su djeca tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu često bila meta napada, te da je važno očuvati sjećanje na njih. Istakao je značaj obilježavanja mjesta stradanja i postavljanja spomen-obilježja, kako bi se buduće generacije podsjećale na tragične događaje iz rata i kako se istina o stradanju nevine djece nikada nebi zaboravila.
“Na centralnom spomen-obilježju na Dobrinji, pored imena koja su ranije bila ispisana, sada smo, na inicijativu roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva, postavili dvije ploče s imenima djece koja su poginula na Dobrinji. Dakle, 56 djece koja su ubijena u ratnim godinama, a taj broj govori dovoljno za sebe. Udruženje roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva je jedno od najaktivnijih u očuvanju sjećanja na sve ono što se dešavalo tokom rata, i važno je da se prisjećamo i ne zaboravljamo kroz kakvo teško vrijeme je prošao ovaj grad. Na Dobrinji smo imali slučaj da je, prilikom jednog od granatiranja, pogođen veliki broj djece dok su igrali turnir u nogometu. Dakle, ciljano su gađali lokalitete na kojima se igrao fudbal, kao i druga mjesta gdje su se nalazila djeca. Znamo da je u Novom Gradu bio i slučaj u kojem su poginuli učiteljica Fatima Gunić i njeni učenici. Za nas je važno da na adekvatan način obilježimo i mjesta i imena onih koji su stradali, kako bi i njihovi roditelji, rodbina i sve buduće generacije imale mjesto na kojem se mogu prisjetiti svojih najmilijih, koji su tokom agresije ubijeni”, rekao je Efendić.
Imena ubijene djece i tekst poruke ispisane na spomen-pločama dostavila je gospođa Hedija Efendić, majka jednog od stradalih dječaka i članica Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva 1992–1995. godine.
Ovom prilikom Hedija je istakla da je na ovaj dan rođen njen sin, a u trenutku pogibije imao je samo 15 godina. Naglasila je da je ponosna što je inicijativa uspješno realizovana i što su spomen-ploče postavljene, jer će se na taj način čuvati sjećanje na ubijenu djecu.
“Danas ponosno stojim ovdje, na ovome mjestu gdje su upisana imena naše djece s cijele Dobrinje. Ja sam prikupljala podatke o djeci čija su imena ispisana na ovim spomen-pločama Imala sam mnogo prepreka dok sam pokušavala da se ovo realizuje, ali nisam odustajala. Danas bi ova djeca imala svoju djecu i stajali bi ovdje s nama. Ponosna sam što neće biti zaboravljena i što će ih znati i buduće generacije. Nikada ne smijemo zaboraviti i ne smijemo prestati pričati o tome,” izjavila je gospođa Hedija.
Predsjednik Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva 1992–1995, Fikret Grabovica istakao je važnost očuvanja kulture sjećanja i prenošenja istine o stradanju djece tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu. Naglasio je da je postavljanje spomen-ploča jedan od načina da se tragedija ne zaboravi, ali i da se mlađim generacijama omogući bolje razumijevanje historijskih događaja iz tog perioda.
“Ono što trebamo činiti jeste da njegujemo kulturu sjećanja kroz razne oblike, a ovo je jedan od načina. Potrebno je da to prenosimo što više na mlade, da znaju kakav je bio karakter agresije na našu domovinu. Da ih upoznamo sa svim što se dešavalo kako bi im to bila motivacija za bolju budućnost, da budu oprezni i spremni na brojne izazove s kojima se mogu susresti. Posebno je značajno da se u školama povremeno organizuju edukacije i predavanja učenicima kako bi znali dio historije iz 1990-tih godina, i nadamo se da će se to realizovati u narednom periodu”, rekao je Grabovica.
Otkrivanju spomen-ploča ubijenoj djeci Dobrinje prisustvovali su i učenici OŠ “Skeneder Kulenović” koji su izveli dvije muzičke interpretacije “Ostajmo ovdje” i “Da rata ne bude”, kao i recital “Sva su djeca na svijetu ista”.









