Bogatim i raznolikim kulturno – zabavnim programom pod nazivom „Moja škola, moj drugi dom“, koji su pripremili učenici i nastavnici Osnovne škole „Mustafa Busuladžić“, obilježen je 68. rođendan te škole, u naselju Dobroševići, jedne od najvećih škola na prostoru općine Novi Grad Sarajevo.
Ova škola obuhvata najveće područje novogradske općine i obrazuje 418 učenika raspoređenih u 18 odjeljenja. Nastava se odvija u tri smjene, izučavaju se tri strana jezika, engleski, njemački i turski i djeluje više od 25 sekcija, a od ove godine je uveden i produženi boravak.
Svečanom obilježavanju Dana škole prisustvovale su brojne zvanice, među kojima načelnik Općine Novi Grad Sarajevo Semir Efendić, predsjedavajući Općinskog vijeća Novi Grad Sarajevo Jasmin Šošić, vijećnici OV Novi Grad, predstavnici Ministarstva za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo, direktori novogradskih škola, nastavno osoblje, učenici i njihovi roditelji, te drugi gosti.
Prisutnim gostima dobrodošlicu je poželio direktor škole Duran Mrnđić, koji je istakao da je 1. april poseban dan za sve uposlenike, učenike i roditelje, jer se 1. aprila obilježava Dan Osnovne škole „Mustafa Busuladžić“.
„Danas se navršava 111 godina od rođenja doktora Mustafe Busuladžića i 70 godina otkako je komunistička vlast strijeljala tog uglednog bošnjačkog intelektualca. Izuzetno sam ponosan što sam bio dio ove lijepe, meni najdraže zajednice, nastavnika, učenika i roditelja, punih 28 godina. Mnoge generacije smo zajedno ispratili. Od prvog dana kada sam došao u ovu školu 15. aprila 1996. godine predosjetio sam da ću se ovdje osjećati posebno. Tako je i bilo, škola je postala moj drugi dom, osjećao sam zadovoljstvo i ponos što sam vaš direktor 9 godina. Zajedničkim trudom i radom uspijevali smo riješiti sve nesuglasice i stvoriti jednu divnu atmosfetu zajedništva i povezanosti, što je rezultiralo razvijanjem jedne od najboljih škola u Kantonu Sarajevo. Škola je mjesto gdje odrastamo, učimo i sanjamo snove, gradimo našu budućnost i našu zajednicu, škola je mjesto gdje djeca izgrađuju svoje karaktere, razvijaju talente i pripremaju se za izazove koje nosi život. Škola je ogledalo našeg društva, a vi ste dragi učenici naša budućnost“, naglasio je Duran Mrnđić.
Od 2017. godine škola nosi ime istaknutog alima, pisca i profesora Mustafe Busuladžića
Podsjetio je da su stanovnici ovog naselja prvo i osnovno obrazovanje počeli sticati u porodičnoj kući doktora Krušca u Bojniku 20-tih godina prošlog stoljeća, te da je četverogodišnja škola pod imenom „Nikola Tesla“ izgrađena 1957. godine, a 1961. godine prerasla je u osmogodišnju školu i kao takva ostala do 1971. godine, kada ulazi u sastav Osnovne škole „Gavrilo Princip“ u Reljevu.
Agresijom na BiH 1992. godine Bošnjačko i Hrvatsko stanovništvo je protjerano, ubijeno, zatvoreno u logore. Nad stanovništvom Ahatovića izvršen je neviđen zločin, 04. april 1992. godine bio je posljednji dan nastave. Reintegracijom ovog područja 26. marta 1996. godine, veliki broj preživjelih prijeratnih stanovnika vratio se na svoja imanja, a od 5. septembra 1996. godine škola ponovo počinje da radi pod imenom OŠ „Behaudin Selmanović“ kao područna škola. Od 01. januara 2006. do 2017. godine škola djeluje pod imenom OŠ „Dobroševići“, a od 11. augusta 2017. godine škola nosi ime istaknutog bošnjačkog intelektualca Mustafe Busuladžića.
„Uspjesi naših učenika su vidljivi u svim poljima. Posebno smo ponosni što ove školske godine upisujemo devetu generaciju prvačića i ispraćamo osmu generaciju maturanata. Najveći obrazovni razvoj škola doživljava upravo pod imenom šehida „Mustafe Busuladžića“, i danas je ova obrazovna ustanova opremljena najsavremenijim učilima u KS“, kazao je Mrnđić.
Naveo je da je u proteklim godinama mnogo toga urađeno, dograđen je dio škole sa osam novih učionica i šest kabineta sa opremom i dvije kotlovnice 2016. godine. Izgrađena je sportska sala površine 720 metara kvadratnih sa neophodnom opremom 2018. godine, urađeno utopljavanje stare škole i postavljanje novog krova.
Također, ugrađen je video – nadzor i protivpožarni sistemi, izgrađene su pješačke staze i pristupne rampe, 2023. godine škola je izdala književno djelo u dva toma, autora rahmetli Mustafe Busuladžića pod naslovom „Sabrani radovi 1932-1945.“ i prevela ga na turski jezik. Obnovljena je i bosanska soba, obnovljena i opremljena biblioteka, a u 2024. godini urađano je vanjsko igralište za učenike, te su opremljeni i obnovljeni kabineti hemije i fizike.
“Već osam godina naši učenici odlaze u Tursku i usavršavaju jezik, a učenici i nastavnici iz Turske dolaze kod nas u BiH, uče bosanski jezik i našu kulturu i tradiciju. Posebno se zahvaljujem našem načelniku Semiru Efendiću i ostalima koji nam daju podršku. Općina Novi Grad Sarajevo na čelu sa načelnikom konstantno pomaže rad naše škole, podržavajući vannastavne aktivnosti, prekograničnu saradnju, investicione projekte. Ministarstvo za odgoj i obrazovanje KS na čelu sa ministricom Naidom Hota – Muminović pomaže našu školu kroz razne projekte, a imamo i obećanje da će podržati proširenje prostora za produženi boravak“, naglasio je Mrnđić.
Od malog i trošnog objekta, do novog dijela škole sa sportskom salom i pratećim sadržajima
Općinski načelnik Semir Efendić čestitao je prisutnim učenicima, njihovim roditeljima i nastavnicima 68. rođendan škole, istakavši da je škola „Mustafa Busuladžić“ jedna posebna škola, koja pokriva gotovo polovinu teritorije općine Novi Grad Sarajevo, dakle, površinu kao svih ostalih 14 škola zajedno.
„Ona je po tome posebna, posebna je i po onome što se dešavalo proteklih desetak godina, direktor je pobrojao kakvu transformaciju je ova škola doživjela, od jednog malog, trošnog objekta, došli smo do toga da smo izgradili novi dio škole, sa potpuno novim kabinetima i učionicama, zatim novu sportsku salu. To je nešto što Dobroševići i Ahatovići kao naselja nisu imali ranije, a u tom periodu škola je također i dobila ime Mustafa Busuladžić, a uz to ime je došla i nafaka i mnogo lijepih stvari za ovu školu i projekata koji su se realizirali. Sada je na nastavnicima i učenicima da se u njoj razvijaju, da grade svoje obrazovanje, svoj život, svoje karijere, odgoj i sve ono što je potrebno da bi postali dobri ljudi“, rekao je načelnik Semir Efendić.
Načelnik je istakao da će i u buduće imati podršku Općine i općinskog vijeća za sve projekte koji budu potrebni, kao što je proširenje produženog boravka, a radit će i na tome da se osigura još bolji prevoz i pristup učenika ovoj školi.
Na svečanosti su uručene zahvalnice pojedincima i ustanovama za pružanje podrške radu i djelovanju škole i zajdenice.





















