Općinsko vijeće Novi Grad Sarajevo danas je održalo 31. radnu sjednicu, na kojoj je jednoglasno usvojen Izvještaj o upravnom rješavanju jedinstvenog općinskog organa uprave Općine Novi Grad Sarajevo za prošlu godinu. Izvještaj je ocijenjen visokom ocjenom, a sami pokazatelji koji su iskazani, rezultat su rada zaposlenika u jedinstvenom organu. Mersa Kustura, sekretar općinskog organa u svom izlaganju je kazala da je ukupan procenat riješenosti predmeta u prvostepenom upravnom postupku, po zahtjevima građana 82 posto, dok je procenat riješenih postupaka po službenoj dužnosti 92 posto. Kada su u pitanju upravni postupci u postupku revizije, koji se uglavnom odnose na prava iz boračko – invalidske i socijalne zaštite tzv. redovne revizije procenat riješenosti je 98 posto. To se prije svega odnosi na izdavanje uvjerenja o državljanstvu Službe za opću upravu, zatim uvjerenja Službe za lokalnu samoupravu, uvjerenja iz oblasti boračko-invalidske zaštite i socijalne zaštite, te uvjerenja iz drugih službenih evidencija Općine.
Informacija o stanju vodvodne i kanalizacione mreže
Pred vijećnicima se našla i informacija KJKP „Vodovod i kanalizacija“ o stanju vodovodne i kanalizacione mreže i sanbdijevanju vodom na području općine Novi Grad Sarajevo, koju su vijećnici ocijenili vrlo šturom, te su od direktora preduzeća Envera Hadžiahmetovića, koji je prisustvovao sjednici, zatražili odgovore na pitanja, prije svega o rješavanju problema vodosnabdijevanja rubnih dijelova Novog Grada, posebno dijelova Zabrđa, Sokolja, Briješća i Rječice. Vijećnici su istakli da su u proteklih nekoliko godina u obnovu i izgradnju vodovodne i kanalizacione mreže, sva ulaganja Općine Novi Grad, dok KJKP “ViK” nema svojih ulaganja. Rečeno je da su i pored višemilionskih ulaganja lokalne zajednice u vodovodni i kanalizacioni sistem, neophodna značajnija ulaganja i uključivanje svih relevantnih institucija u rješavanje ovog problema. To se prije svega odnosi na zamjenu starih dotrajalih cijevi na kojima dolazi često do pucanja i gubitaka velikih količina vode, ali i izgradnju vodovodne i kanalizacione mreže u naseljima koja su nastajala i širila se u godinama nakon rata.
Prva tranša kreditnih sredstava za izgradnju pumpnih stanica
Vijećnici su se interesirali kada će biti zamjenjen azbestno – cemantni cjevovod, koji je, kako su u svom izlaganju naglasili, štetan po zdravlje građana. „U općini Novi Grad se nalazi još oko 12% azbestno – cementnog cjevovoda i to u narednom periodu treba promijeniti. Međutim, potrebno je gledati prioritete, negdje je taj cjevovod zaista ugrožen, a negdje može još potrajati. Kaže se da su azbestno – cementne cijevi kancerogene, međutim ja odgovorno tvrdim da je tako, ne bi se u bivšoj državi moglo toliko graditi sa tim cijevima“, ustvrdio je Hadžiahmetović.
Jedno od pitanja bilo je i realizacija kreditnih sredstava EBRD-a i koliko će tih sredstava biti realizirano na području Novog Grada. Hadžiahmetović je pojasnio da EBRD kredit iznosi 25 miliona eura, te da će biti usmjerena u rekonstrukciju cjevovoda u Sarajevu. Kazao je da je prva tranša od 10 miliona eura doznačena, a od tih 10 miliona eura 5,5 miliona je ugovoreno sa Unioninvestom i rade se pumpne stanice na Stupu, u Bačevu i Centru, što znači da prvom tranšom, nema planiranih sredstva za projekte vezane za vodosnabdijevanje Novog Grada.
„Sljedeća će biti izmjena dijela transportnog voda koji ide kroz općinu Novi Grad, od Alipašinog Mosta do Otoke dužine oko 1.000 metara. Riječ je o zamjeni transportnog voda novim cijevima po najvećim standardima. Nakon toga ćemo ponovo raspisati tender za novu tranšu, gdje ćemo obuhvatiti one ulice i one cjevovode na kojima su najviši pritisci, gdje bukvalno treba promijeniti asfalt itd. Prema nekim studijama, da bi se promijenio cjevovod u Sarajevu treba 150 do 200 miliona eura, mi sada, naravno, nećemo moći promijeniti sve, ali ćemo ići prema prioritetu“, naglasio je Hadžiahmetović.
Izgradnja kolektora
Istaknut je gorući problem neriješene kanalizacione mreže u naseljima Zabrđe, Sokolje i Rječica, te je iskazana potreba da se što hitnije nađe najprihvatljivije rješenje za izgradnju kolektora na koji bi se mogla povezati kanalizaciona mreža. Kada je u pitanju prečistač otpadnih voda, Hadžiahmetović je kazao da je njegova izgradnja predviđena u Zabrđu, jer zbog hidraulike, razlike u nadmorskim visinama, ne može se voditi fekalna voda u Butile. „Naš dogovor u narednom periodu je da se uradi jedan prečistač da bi se oborinske i fekalne vode odvodile prema rijeci Bosni. Na taj način će se problem riješiti generalno, sad ga rješavamo tek tako da razdvojimo feklanu i oborinsku. Pitanje prečistača i kanalizacije na tom dijelu mora biti prioritetno i Općine Novi Grad, a i samog preduzeća Vodovod i kanalizacija“, pojasnio je.
Naglasio je dobru saradnju sa Općinom Novi Grad sa kojom je KJKP “ViK” potpisalo ugovor za radove na priključcima vode u ulici Džemala Bijedića. “Trenutno radimo zamjenu azbestno – cementnog cjevovoda u ulici Safeta Zajke i blizu smo završetka radova. Potrebno je uraditi još nekih 1.000 metara da bi se kompletna cijev zamijenila. Radimo i u ulici Avde Palića priključke sa Općinom Novi Grad, izvođač radova pomaže kod distributivnih voda, a mi radimo priključke i taj projekat je, također, u završnoj fazi. Općina Novi Grad je počela puno projekata u prošloj godini i uspješno radimo na njihovoj realizaciji“, rekao je Hadžiahmetović.
Općinsko vijeće Novi Grad Sarajevo na današnjoj je sjednici donijelo Odluku o Izmjenama i dopunama Regulacionog plana „Vitkovac“ – Lokalitet veza LOT2-c sa ulicom Safeta Zajke sa Odlukom o provođenju. Usvojen je i Izvještaj o dodjeli jednokratne novčane pomoći za pripadnike boračkih populacija u 2019. godini.
PRESS