Općinskom vijeću Novi Grad Sarajevo jučer je prezentirana informacija o stanju i problemima u oblasti primarne zdravstvene zaštite stanovništva u općini Novi Grad Sarajevo. Istaknut je problem nedostatka ljekara i drugog medicinskog osoblja što se negativno održava na kvalitet pružanja zdravstvene zaštite stanovnicima najmnogoljudnije općine u Kantonu Sarajevo.
Direktorica DZ „Novi Grad“ prim dr. Merima Pašić kazala je da je Organizaciona jedinica DZ “Novi Grad” najveća organizaciona jedinica Javne ustanove „Dom zdravlja Kantona Sarajevo“ koja pruža primarnu i specijalističko – konsultativnu zdravstvenu zaštitu za više od 120.000 stanovnika.
Iako je neophodno da sa pacijentima rade dva i više timova, u svim ambulantama najčešće radi samo po jedan tim u smjeni, tako da se ljekar ne može dovoljno posvetiti svakom pacijentu ponaosob, a prema riječima direktorice Pašić optimalne potrebe zahtjevaju zapošljavanje novih 15 ljekara. Međutim, zapošljavanje novog kadra nije moguće, jer je na snazi moratorij na zapošljavanje.
Vijećnici su iskazali nezadovoljstvo činjenicom što je Vlada KS-a uvela moratorij na zapošljavanje i tako onemogućila zapošljavanje nedostajućeg medicinskog kadra, iako je evidentno značajno povećanje broja pacijenata kojima je potrebna ljekarska pomoć. U 17 ambulanti porodične medicine i u centralnom objektu na Otoci u prošloj godini primljeno je 744.817 pacijenata, što je za 27.989 pacijenata više u odnosu na 2017. godinu, a pruženo je 3.011.685 odnosno 195.954 usluga više nego u 2017. godini. Posebno je povećan broj posjeta pacijenata u porodičnoj medici.
„U 2018. godini bili smo dobili 13 ljekara, ali je njih 11 otišlo na specijalizaciju, u druge ustanove ili u penziju, a adekvatnu zamjenu nismo dobili. Manjak ljekara evidentan je i u školskom dispanzeru, jer su četiri ljekara na specijalizaciji tako da imamo samo tri ljekara koja rade u dvije smjene. Službe su preopterećene i pružaju usluge mimo svojih optimalnih mogućnosti“, kazala je direktorica Pašić.
Na današnjoj sjednici Vijeće je usvojilo inicijativu kojom se od Vlade i Skupštine Kantona Sarajevo traži da se 11 garaža kojima upravlja KJKP „Rad“ vrati na upravljanje lokalnoj zajednici i njenim stanovnicima.
Pozitivni trendovi u razvoju privrede i zapošljavanja
Na dnevnom redu bila je i informacija o poslovanju privrede i stanju u oblasti zaposlenosti na području općine Novi Grad. U informaciji je predstavljen pozitivan trend povećanja broja zaposlenih i smanjenja nezaposlenih osoba. Prema podacima Kantonalne službe za zapošljavanje i Federalne porezne uprave, u decembru 2018. godine u privrednim subjektima koji posluju na području općine Novi Grad evidentirano je 39.603 zaposlenih osoba, što je značajno povećanje u odnosu na prethodni period, dok je istovremeno došlo do smanjenja broja nezaposlenih na 16.873 (20,40%), što je ispod prosjeka Kantona Sarajevo i FBiH.
Kada je u pitanju stanje privrede, sve oblasti bilježe napredak, odnosno trend rasta u poslovanju. Istaknut je i intenzivan rast poduzetničkog interesa, što je iskazano povećanjem broja registrovanih biznisa, kojih je u prošloj godini bilo 356 iz oblasti male privrede i 120 kompanija (d.o.o. i d.d.), što je ukupno 476 novoregistrovanih biznisa.
Razvoju privrede, zaposlenosti i lokalnog ekonomskog razvoja doprinjela je podrška Općine kroz razne vrste podsticajnih mjera i projekata koji su dostupni privrednicima iz Novog Grada i svima onima koji se žele baviti biznisom. Potvrda navedenog je i činjenica da je Općina Novi Grad prva u Kantonu Sarajevo dobila Međunarodni certifikat BFC SEE (Business Friendly Certifikation) koji potvrđuje da ova lokalna zajednica ima povoljno poslovno okruženje za investitore i aktuelne poslovne subjekte.
PRESS