Pomoćnik općinskog načelnika za boračka pitanja, rad, socijalna pitanja i zdravstvo Tajib Delalić i Adnan Alikadić, direktor Programa SOS Dječije selo Sarajevo, potpisali su danas u zgradi Općine Novi Grad Sarajevo sporazum o međusobnim pravima i obavezama na realizaciji Programa „Cantra za rani rast i razvoj“ za 2022. godinu. Za realizaciju ovog Programa iz općinskog budžeta izdvojeno je 35.000 KM.
Centar je mjesto gdje stručne osobe godinama unatrag, uz finansijsku podršku Općine pomažu roditeljima i njihovoj djeci, a takva praksa je nastavljena i u 2022. godini.
Centar za rani rast i razvoj radi na odgoju i obrazovanju djece mlađe od 10 godina, sa posebnim akcentom na predškolsku djecu. Prilagođen je praćenju ranog dječijeg rasta i razvoja. Vrata Centra otvorena su i za sve roditelje, koji žele unaprijediti roditeljske vještine, sa kojima radi tim stručnjaka iz oblasti obrazovanja, zdravstva i socijalne zaštite. Centar je vrlo važan zbog činjenice da posvećuje pažnju djeci od samog početka njihovog života, jer su prve godine života najvažnije. Istraživanja pokazuju da je rana intervencija, te osiguravanje poticajnog okruženja u kojem će dijete rasti i razvijati se od izuzetnog značaja za daljne napredovanje i postizanje boljih rezultata. Kroz takav rad kod djece se razvija socijalizacija, utiče na njihov fizički, kognitivni, socio-emocionalni razvoj, razvoj ličnosti, razvoj govora, komunikacije i stvaralaštva.
Rad sa djecom od rođenja do desete godine života
“Sretni smo što nastavljamo saradnju sa Općinom Novi Grad u projektu koji se zove ”Centar za rani rast i razvoj” koji je na raspolaganju svim stanovnicima općine Novi Grad Sarajevo. Naš Centar se nalazi na Mojmilu, prekoputa dvorane “Ramiz Salčin”. Dajemo podršku djeci od rođenja, do desete godine života. Provodimo tromjesečne cikluse radionica kroz koje prolaze djeca navedene dobne skupine, sa fokusom na predškolsku djecu, s ciljem rane detekcije i rane intervencije u slučaju određenih disharmonijskih razvojnih smetnji kod djece. Naši stručnjaci koji rade u Centru se trude da detektuju smetnje, koje imaju neka djeca, te da pomognu roditeljima da se te smetnje što prije i kvalitetnije otklone uz pedagoge, psihologe, socijalne radnike, defektologe i logopede, koji tu rade. Djeca dolaze na grupne radionice koje traju tri mjeseca, a onda po potrebi kada se to prepozna individualno se pristupa djeci. Imamo logopeda na puno radno vrijeme koji radi sa djecom sa fokusom na predškolsku djecu. Sve usluge koje dajemo uz saradnju sa Općinom Novi Grad Sarajevo su besplatne”, kazao je direktor Alikadić.
Individualno se pristupa svakom djetetu
Istakao je da je podrška lokalne zajednice veoma značajna, jer da je nema, ovaj projekat ne bi mogao biti realiziran. Individualno se pristupa svakom djetetu i za svako djete se pravi razvojni plan, tako da kada logoped prepozna da će neko dijete brzo napredovati, ta djeca imaju logopedski tretman mjesec dana po dva puta sedmično, i to prođe dobro, a da čekaju regularne tokove u domovima zdravlja, pitanje je da li bi i na koji način problem bio riješen.
“Ono čime se ponosimo je taj individualni pristup svakom djetetu. U našem timu angažujemo i pedijatra i medicinsku sestru tako da u okviru Centra za rani rast i razvoj radimo i kućne posjete, ukoliko se ukaže potreba za tim, a doktorica radi redovne edukacije za mlade roditelje kako da se nose sa određenim situacijama”, naglašava Alikadić.
Tajib Delalić je kazao da su projekat “Centar za rani rast i razvoj” počele raditi mnoge općine, ali da je Novi Grad Sarajevo jedina Općina koja je nastavila pružati podršku ovom projektu, a koji je započet u saradnji sa UNICEF-om. U početku su ga finansirale ambasade, a nastavila je Općina Novi Grad Sarajevo.
“Najveći fokus je na predškolskoj djeci zato što se u tom uzrastu kod djece otkrivaju rane defekcije u razvoju. To je važno, jer ako ne intervenišete do tri godine, kasnije ste zakasnili. Oni rade sa djecom, ali i provode aktivnost da djeca mogu ići u predškolske ustanove, a imaju i savjetovalište za mlade bračne parove. Mi imamo odličnu saradnju sa Dječijim selima BiH, ne samo u ovom projektu, nego i ostalim projektima koje oni realiziraju kao što su SOS porodice. Još pomažemo jednu SOS kuću. Doista smo prezadovoljni uslovima u kojima rade sa djecom, po izjavama roditelja i korisnika. U Centru imate sve na jednom mjestu cijelo radno vrijeme, dok dođete u domove zdravlja prošlo je vrijeme. Zahvaljujem se SOS Dječijim selima BiH na svemu što čine za naše stanovništvo i mi ćemo ovu saradnju nastaviti, jer ovo je jedan dobar projekat, prepoznat u BiH”, zaključio je Delalić.
Centar za rani rast i razvoj je spoj obrazovanja, zdravstva i socijale zaštite, smješten je u prostorijama SOS Društvenog centra „Hermann Gmeiner“, u ulici Semira Frašte.
PRESS OPĆINE