Općina Novi Grad Sarajevo već šestu godinu sufinansira programske aktivnosti sportskih klubova i društava sa svog područja, koji ostvaruju zapažene rezultate tokom takmičarske sezone. Za tu namjenu iz ovogodišnjeg budžeta izdvojeno je 350.000 KM, a podržano je 66 klubova.
Tim povodom, danas su u zgradi Općine potpisani ugovori sa predstavnicima sportskih klubova koji u skladu sa utvrđenim kriterijima i postignutim rezultatima ostvarili pravo na finansijsku podršku Općine Novi Grad Sarajevo.
Prisutnima su se obratili načelnik Općine Novi Grad Semir Efendić i pomoćnica načelnika za obrazovanje, kulturu i sport Adisa Šuman. Šuman je kazala da je ovo jedan od najuspješnijih projekata Službe za obrazovanje, kulturu i sport, koji datira od 2017. godine, kada je uspostavljen Registar sportskih klubova/društava i da su tada bila registrirana 54 kluba, koji su djelovali u svim sportskim disciplinama. Danas, nakon pet godina realizacije ovog projekta na području novogradske općine je 97 sportskih klubova.
“Ovo nisu jedine aktivnosti kojim Općina Novi Grad nastoji promovirati i podržati sportske aktivnosti klubova sa svog područja koji ostvaruju značajne rezultate. Iz godine, u godinu sve su uspješniji i ostvaruju značajne rezultate na svjetskim i državnim takmičenjima. Rezultati su evidentni i smatram da je ovaj projekat jednim dijelom i doprinio lakšem i uspješnijem radu klubova. Nadam se da ćemo našu uspješnu saradnju nastaviti i dalje i da ćete nastaviti nizati dobre rezultate, a Općina ostaje istrajna u ovom projektu, jer se zaista pokazao kao jedna od uspješnih priča i projekata koje realiziramo u ovoj oblasti”, istakla je Šuman.
Načelnik Semir Efendić istakao je značaj ovog projekta, kao jednog od načina podrške sportu, kao i da se osim toga najviše ulaže u sportsku infrastrukturu. “Mi smo kao Općina više zaduženi za samu masovnost sporta, pa imamo opravdanje da ulažemo u sport bez obzira na rezultate, ali cilj uspostave Registra je da prepozna i podstakne sportski rezultat. Nadam se da je to dalo određeni doprinos i da će u konačnici donijeti još medalja sa olimpijada i drugih sportskih takmičenja. Najbolji primjer da se uz rad i odricanja može postići uspjeh je Lana Pudar. Mi koliko možemo povećavamo finansijska sredstva za ovu namjenu. Povećanje broja takmičara za oko hiljadu i broja klubova za više od 20 govori o trendu. Trudit ćemo se da i u godinama koje su pred nama bude više sredstava izdvojeno za podršku sportu”, rekao je načelnik Efendić.
Dodao je da se provode i drugi programi kao što su “Novogradski dani”, i javni poziv za nevladine organizacije, gdje se podržavaju određeni projekti, ali da je ovaj program isključivo vezan za rad sportskih klubova u njihvom programu treniranja, priprema, takmičenja itd.
Nedim Džemić, predsjednik KK “Realway” istakao je da podrška Općine znači mnogo i da je to nešto što se najviše može dobiti kada je u pitanju omladinski sport u Kantonu Sarajevo. Sama činjenica da mnogi klubovi prelaze iz drugih općina i da raste broj sportista na području općine Novi Grad, puno govori o tome kako ova lokalna zajednica tretira svoje klubove. “Realway” je najveći košarkaški kolektiv u BiH, kolektiv iz Novog Grada i ponos Općine”, kazao je Džemić.
Mirsad Mirojević, direktor Odbojkaškog kluba invalida “Fantomi” je naglasio da je prošla takmičarska sezona bila najuspješnija od osnivanja OKI “Fantomi”. “Postali smo po šesti put prvaci Evrope, prvaci države, osvojili smo naš najvažniji događaj “Sarajevo Open”, tako da proteklu godinu smatramo jednom od najuspješnijih od osnivanja kluba. Bez Općine Novi Grad sigurno to ne bi mogli, moram napomenuti da nam je Općina osigurala najbolje uslove za treniranje, mislim da imamo najbolje uslove u Evropi, jer je to jedina dvorana u kojoj se igra sjedeća odbojka koja ima podno grijanje. Zahvaljujući Općini i uslovima za treniranje ovi rezultati su došli, naravno, značajna je i ova finansijska podrša za redovno održavanje kluba. Beskrajno smo zahvalni lokalnoj zajednici i nadam se da ćemo uzvratiti uspješnim rezultatima i sljedeće godine”, naglasio je Mirojević.