Općina Novi Grad Sarajevo već deset godina kontinuirano podržava projekat Centra za rani rast i razvoj kojeg implementira Organizacija SOS Dječija sela BiH, a kroz čije programe je prošlo više od hiljade djece mlađe od deset godina i isto toliko njihovih roditelja.
Pomoćnik općinskog načelnika za boračka pitanja, rad, socijalna pitanja i zdravstvo Tajib Delalić i nacionalni direktor organizacije SOS Dječije selo Sarajevo Malik Garibija, potpisali su danas sporazum o međusobnim pravima i obavezama na realizaciji Programa „Cantra za rani rast i razvoj“ za 2023. godinu. Za realizaciju ovog Programa iz općinskog budžeta izdvojeno je 40.000 KM.
Prilikom susreta direktor Garibija uručio je zahvalnicu Općini Novi Grad Sarajevo za kontinuiranu podršku koju pružaju SOS Dječijim selima BiH.
Pomoćnik općinskog načelnika za boračka pitanja, rad, socijalna pitanja i zdravstvo Tajib Delalić kazao je da je Centar mjesto gdje stručne osobe godinama unatrag, uz finansijsku podršku Općine pomažu roditeljima i njihovoj djeci.
,,Dugi niz godina aktivnosti se provode u ovom Centru i prezadovoljni smo što se čini za korisnike ovih usluga. Kada smo krenuli sa ovim projektom sigurno je bilo 50-tak Općina koje su došle na obuku, da se upoznaju o čemu je riječ, te mislim da je Općina Novi Grad Sarajevo jedina koja podržava svoj Centar za rani rast i razvoj. Naša je sreća i zadovoljstvo da su SOS Dječija sela pristala da rade ovaj projekat s nama, obezbijedili su prostor i kadrove baš onako kakvi trebaju biti”, istakao je Delalić.
Malik Garibija, nacionalni direktor organizacije SOS Dječije selo Sarajevo istakao je da su sretni što su smješteni ovdje u Novom Gradu, te izrazito zahvalni što imaju dugoročnu i kontinuiranu podršku Općine Novi Grad Sarajevo bez koje ne bi mogli raditi na način na koji rade.
,,Općina ne samo da sufinansira Centar za rani rast i razvoj, uz to pomaže i finansira jednu porodicu i također su nam trenutno izašli u susret i sufinansiraju rekonstrukciju vodovodne mreže u našem SOS selu. Centar za rani rast i razvoj je nešto što je nažalost rijetkost u našoj zemlji, ovo je jedini Centar koji je opstao i koji dan danas ima certifikat za naš rad. Ovo je preventivni program, a naša država jako malo ulaže u prevenciju, a to je najvažnije da na vrijeme reagujemo i spriječimo teže posljedice. Ovdje prođe svake godine više od 300 djece. Fokus je na djeci od 0 do 6 godina, dodatni fokus je na djecu koja ne pohađaju predškolsko obrazovanje, dakle nisu u vrtićima i postoji manja šansa da im se primjeti određeno odstupanje u razvoju. Naši ljudi rade sa njima u tromjesečnim ciklusima, različitim uzrastima i sa njihovim roditeljima”, kazao je Garibija.
Organizacija SOS Dječija sela BiH je jedina Organizacija nosilac Akreditacije za Program podrške ranom rastu i razvoju u Bosni i Hercegovini. U Centru za rani rast i razvoj tim profesionalaca, koji se sastoji od pedagoga, psihologa, socijalnih radnika, pedijatara, defektologa i logopeda u saradnji sa roditeljima prati dječiji rast i razvoj od rođenja do desete godine. Edukativnim aktivnostima jačaju porodice i podržavamo roditelje u izgradnji roditeljskih kompetencija čime potiču odgovorno i zdravo roditeljstvo.
PRESS OPĆINE