Načelnik Općine Novi Grad Sarajevo Semir Efendić ugostio je danas predstavnike Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva 1992-1995. predvođene predsjednikom Fikretom Grabovicom, sa kojima je razgovarao o finansijskoj podršci u realizaciji projekta Spomen – sobe za ubijenu djecu Sarajeva.
U delegaciji su bili i potpredsjednik Udruženja Ramiz Holjan i članovi Upravnog odbora Udruženja Aiša Pekez, Zlatka Imamović i Izet Kuhinja, a sastanku je prisustvovala i Adisa Šuman, pomoćnica Općinskog načelnika za obrazovanje, kulturu i sport.
Ovom prilikom predstavnici Udruženja predstavili su projekat Spomen – sobe za ubijenu djecu koja će biti smještena neposredno iznad Spomen – obilježja ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva, u prostoru u ulici Džidžikovac broj 3 kojeg je ustupila Općina Centar.
Načelnik Semir Efendić iskazao je spremnost za podršku ovom projektu, istakavši njegov historijski značaj za generacije koje dolaze i sve one koji žele znati istinu o onome što se dešavalo u glavnom gradu BiH u periodu od 1992-1995. godine. Kazao je da je nažalost veliki broj ubijene djece iz općine Novi Grad, kojoj će to biti Spomen – soba. Važno je da, pored spomenika koje imamo na više lokacija u Novom Gradu, imamo i Spomen – sobu za svu djecu ubijenu u gradu Sarajevu. Bit će to mjesto koje će podsjećati na stradanja naših sugrađana, naročito djece, i opominjati buduće generacije na sve ono kroz šta su prošli stanovnici Sarajeva u periodu agresije na BiH.
Fikret Grabovica kazao je da je projekat pripremljen i da su sada u fazi obezbjeđivanja sredstava za adaptaciju prostora kako bi ga prilagodili potrebama krajnje namjene. „Prethodnih dana obišli smo i ostale načelnike gradskih općina i gradonačelnika Sarajeva i svi su iskazali dobru volju i spremnost da podrže ovaj projekat, da finansijski učestvuju u njegovoj realizaciji. I načelnik Efendić je spreman da podrži projekat i zahvaljujem mu se na razumjevanju, iako ovo nije prvi put da je iskazao spremnost da podrži naše aktivnosti. Očekujemo da će adaptacija prostora krenuti u narednim danima, a naša namjera je da Spomen – soba bude završena i otvorena 5. maja 2020. godine, kada će se održati manifestacija „Dan sjećanja na ubjenu djecu““, rekao je Grabovica.
Historijski i edukativni značaj
Projekat će imati historijski i edukativni značaj, da se ne zaboravi, da se pamti, da buduće generacije koje budu dolazile tu, dobiju istinita saznanja šta se to dešavalo njihovim vršnjacima 90-tih godina i kakvo je zlo vladalo u ovom gradu od 1992. do 1995. godine. Spomen – soba će biti podsjetnik na 1.425 dana opsade, 1.601 nevino ubijeno dijete, 12.000 ubijenih civila i građana Sarajeva.
„Buduće generacije, učenici osnovnih i srednjih škola i građani, ali i strani državljani koji budu dolazili u Sarajevo, dolaskom u Spomen – sobu, moći će se uvjeriti da je u tom periodu ovdje vladao jedan fašizam. Želimo i da na ovaj način ukažemo budućim generacijama koliko je značajan mir, koliko je opasan fašizam, koliko treba da čuvaju mir, da budu oprezni i da fašizam na svakom koraku suzbijaju“, istakao je Grabovica.
Spomen – soba će biti sastavljana iz tri cjeline, prostora u kojem će biti izloženi informativni paneli kojima će se posjetiocima predstaviti šta se dešavalo tokom opsade grada Sarajeva i stradanje djece. U drugom dijelu će biti smještene kancelarije Udruženja, dok će centralni dio činiti soba koja će biti uređena tako što će odavati utisak kako je dijete ustalo iz kreveta, napustilo sobu i u nju se više nije vratilo.
Idejni projekta Spomen – sobe izradio je Arhitektonski studio 403 bez naknade, a na osnovu procjene potrebno je oko 100.000 maraka za adaptaciju, uređenje i stavljanje u funkciju prostora.
PRESS