Općina Novi Grad Sarajevo podržat će Treći međunarodni simpozij o bosanskom jeziku, koji će se održati 19. i 20. marta ove godine u Mostaru, u organizaciji Instituta za jezik Univerziteta u Sarajevu. Dogovoreno je to na sastanku načelnika Općine Novi Grad Sarajevo Semira Efendića i direktora Instituta Alena Kalajdžije, na kojem je razgovarano i o drugim aktivnostima koje ova ustanova planira realizirati u narednom periodu i mogućnostima saradnje sa Općinom Novi Grad Sarajevo.
Sastanku, koji je održan u prostorijama Instituta, prisustvovala je i Adisa Šuman, pomoćnica načelnika Općine Novi Grad Sarajevo za obrazovanje, kulturu i sport. Ovom prilikom dogovoreno je i da se u Galeriji Općine Novi Grad, u povodu Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine, početkom marta, organizira izložba o bosnistici radova koji su pisani na bosanskom jeziku od 1990. do 2020. godine. Izložbom koja će biti predstavljena široj javnosti, želi se rezimirati stanje nauke u bosanskom jeziku u posljednjih 30 godina.
“Mi ćemo kao Općina biti domaćini tom događaju, smatramo to važnim događajem za našu naučnu i stručnu javnost, isto tako smatramo da je važno sve ono što Institut radi i kada je u pitanju afirmacija bosanskog jezika koji se nažalost često dovodi u pitanje, ali kada se pređe na naučno polje, onda takvih problema nema. U okviru svojih mogućnosti podržat ćemo i ovogodišnji Simpozij o bosanskom jeziku. Sam Simpozij i njegovi učesnici su predstavnici instituta za jezik država iz regiona koji se jezikom bave na naučnoj osnovi više nego na dnevno – političkoj. Tu će se govoriti o argumentima i činjenicama koje se jedino priznaju kada je u pitanju bilo kakva rasprava o nekom od jezika. Jezik je naravno živa materija na kojoj je uvijek potrebno da se radi. Zbog toga i postoji Institut za jezik koji djeluje kao jedna od članica Univerziteta u Sarajevu, a mi kao lokalna zajednica u sklopu naše saradnje sa kulturnim i drugim ustanovama, u mjeri u kojoj je to moguće, podržavamo rad Instituta”, rekao je načelnik Efendić.
Direktor Alen Kalajdžija istakao je zahvalnost načelniku i upravi Općine Novi Grad, koja, kako je kazao, ima razumijevanje za ono što Institut radi. “Već nekoliko godina imamo manifestaciju koja se zove Dani Instituta za jezik i ove godine u nizu naših aktivnosti, organizirat ćemo i izložbu o bosnistici radova koji su pisani na bosanskom jeziku od 1990. do 2020. godine, kao i Treći simpozij o bosanskom jeziku koji ove godine okuplja više od 70 naučnika iz BiH, Turske, Sjeverne Makedonije, Kosova, Srbije, Crne Gore, Hrvatske, Poljske i Njemačke, gdje će se naučnici – istraživači fokusirati na neke od aspekata u proučavanju bosanskog jezika”, rekao je Kalajdžija.
Organizacijom Simpozija, Institut za jezik nastavlja tradiciju započetu 1998. godine, kada je u Bihaću održan Prvi simpozij o bosanskom jeziku. Nakon Bihaća 2015. godine održan je Drugi simpozij o bosanskom jeziku u Sarajevu. Njegovanje tradicije organiziranja Simpozija potvrđuje važnost i potrebu za sistematskim i kontinuiranim proučavanjem bosanskog jezika.
Osim navedenih, Institut radi na više različitih projekata, a jedan od važnijih je i Enciklopedija bosanskoga jezika koja će se raditi u Institutu, a trebala bi biti završena u narednih nekoliko godina.
PRESS