Predstavnici zakupaca zelene pijace Otoka, kojima je Općina Novi Grad izdala rješenja za registraciju djelatnosti trgovine na malo – trgovac pojedinac po osnovu novog Zakona o izmjenama zakona o unutrašnjoj trgovini (Sl. novine FBiH br. 79/17), održali su danas sastanak sa Mirzom Šabanić, šeficom Porezne uprave, čije se prostorije naleze u zgradi Općine Novi Grad, kako bi se detaljnije upoznali sa novim zakonskim propisima.
Sastanku su prisustvovali i predstavnici Službe za privredu i lokalni ekonomski razvoj, sa pomoćnikom općinskog načelnika za privredu i lokalni ekonomski razvoj Džemaludinom Kahrovićem.
Zakon o izmjenama zakona o unutrašnjoj trgovini kojeg je donio Parlament FBiH, reguliše način izdavanja odobrenja za obavljanje trgovine na malo ličnim radom izvan prodavnice – trgovac pojedinac.
Tokom sastanka zakupci su pohvalili rad nadležne općinske službe koja im je u rekordno kratkom roku izdala rješenja o registraciji djelatnosti. Međutim, izrazili su nezadovoljstvo zakonskim propisima, koji između ostalog propisuju uvođenje fiskalne kase i vođenja knjiga, što je kako su kazali, nemoguće ispoštovati.
„Kada smo krenuli u ove aktivnosti oko registracije djelatnosti, rečeno nam je da ćemo plaćati paušalni porez i samodoprinos, tj. 157 KM doprinosa i 70 KM paušalnog poreza, većina ljudi je to prihvatila, međutim pojavljuju nam se neke stvari koje nemaju logike kao što je vođenje knjiga. Mi radimo sa voćem, povrćem, mlijekom i mliječnim proizvodima, koje većinom kupujemo od seljaka. Neka mi neko pojasni gdje ću ja na pijaci staviti fiskalnu kasu, knjige itd. Da smo znali za ovo ne bi sigurno registrirali djelatnost. Mi smo voljni poštovati Zakon, ali ovo dodatno što nam se stavlja na teret nismo u mogućnosti provesti. Pokušavamo naći rješenje za ovo, a ukoliko nas do 10. januara ne oslobode fiskalizacije i vođenja knjiga, svi ćemo se odjaviti i odustati od posla“, izjavio je Zejnil Čomor.
Izo Tumbul i Adis Komarica, također su nezadovoljni novim zakonskim propisima.
„Prvobitna priča je bila da ćemo plaćati paušal i kada smo se svi prijavili sada nam traže da vodimo knjige i uvedemo fiskalne kase. Niko nam ništa ne zna da objasni, gdje god odemo dobijemo drugačije informacije. Bili smo u Poreznoj upravi gdje nam nisu znali objasniti hoćemo li voditi knjige ili nećemo“, kaže Adis Komarica.
„Nema nikakve logike niti se može voditi ulaz i izlaz mliječnih proizvoda koje mi uzimamo od poljoprivrednih proizvođača, na osnovu čega možemo to voditi kroz knjige“, pita se Arslan Dedović.
Ovom prilikom šefica Šabanić je kazala da im Porezna uprava ne može pomoći, jer je to institucija koja provodi Zakon, te ih uputila da se za detalje oko donesenih zakonskih propisa mogu obratiti Federalnom i kantonalnom ministarstvu finansija. Dodala je da će u okviru porezne uprave biti izvršene dodatne konsultacije vezane za ovu problematiku i da se nada da će ovo pitanje biti riješeno na zadovoljstvo svih.
PRES SLUŽBA OPĆINE