Učenjem Fatihe i polaganjem cvijeća na spomen-obilježju u ulici Habibe Stočević danas je obilježeno 27 godina od odbrane Dobrinje, Aerodromskog Naselja i vodovoda Mojmila.
Tim povodom u Aerodromskom Naselju okupile su se brojne delegacije, porodice šehida i poginulih boraca, predstavnici boračkih udruženja, predstavnici mjesnih zajednica, saborci i vijećnici Općinskog vijeća Novi Grad Sarajevo, a učenici OŠ “Osman Nuri Hadžić” izveli su prigodan recital.
Načelnik Općine Novi Grad Sarajevo kazao je kako je odbrana Dobrinje dio fenomena bosanske odbrane , jer je u ratu na Dobrinji formirana ratna bolnica, gimnazija, Tunel spasa kojim se grad Sarajevo spašavavao i mnoge druge aktivnosti. U svom obraćanju prisutnima, Efendić je citirao Srebrova , rekavši, da nikad ni jedna vojska nije pobjedila narod, a kako je narod odbranio ovo naselje fenomen je za izučavanje, nakon čega je pozvao Benjamina Poturka, sina rahmetli Senada Poturka, Zlatnog ljiljana koji je život izgubio u borbi za Dobrinju, da se obrati prisutnima.
Benjamin Poturak u svom emotivnom obraćanju, kazao je, da ne može govoriti o ratu jer je bio beba, ali da kao prva generacija onih koji nasljeđuju baštinu heroja može i želi govoriti o prošlosti.
“Nisam imao priliku da fizički odrastam uz svog oca, ali sam odrastao u njegovim tragovima ponosa i prkosa. Moji roditelji se nisu dvoumili kada su stali da brane ovu državu, ni moj otac kojeg više nema ni moja majka koja je 100% invalid, a ja mogu obećati da ako ikada bude prilike da se ponovo brani ova država, ni milimetar neću odstupati od načina na koji je našu BiH branila moja porodica”.
21. juni je najznačajniji dan za odbranu Dobrinje. Na ovaj dan odlučivalo se o sudbini oko 40 000 stanovnika Dobrinje, ali i Sarajeva kazao je Ramiz Duraković, pripadnik Armije RBiH.
“Kada je u pitanju naše okruženje, svi znate da je Dobrinja bila okruženje u okruženju. Kako je Sarajevo bilo blokirano sa svih strana, tako je Dobrinja još jednom bila odvojena i od grada. Zamislite situaciju kada ste u prilici da branite teritorij , a da ni na jednu stranu nemate mogućnost izvršiti proboj, jer su snage neprijatelja bile svuda oko nas i u takvom okruženju imali smo samo jedan izbor – umrijeti ili boriti se za život. Naši ljudi, tadašnji pripadnici teritorijalne odbrane, napravili su priču za historiju, priču koja je pokazala odlučnost i hrabrost koju moramo prenositi generacijama”.
Da je Dobrinja bila veoma važna strateška tačka, konstantno izložena udaru, kazao je i Tajib Delalić, pomoćnik Općinskog načelnika za boračka pitanja, rad, socijalna pitanja i zdravstvo, napominjući da je ovo naselje s razlogom prozvano herojskim i da ne smijemo zaboraviti da je Dobrinja tada pala i cijela odbrana Sarajeva bi bila otežana, a zbog Tunela spasa- jedine veze opkoljenog Sarajeva sa ostatkom svijeta, izlazak jedinica iz Sarajeva na druga područja na kojima se branila država ne bi bio moguć, a svjesni smo kakve bi to posljedice imalo po naš grad.
Delegacije su u sklopu ovog obilježavanja položile cvijeće i odale počast i na spomen-obilježje na mjestu masakra u ulici Hakije Turajlića, šehidskom mezarju u naselju Dobrinja, te na Centralnom spomen-obilježju na Dobrinji.