Delegacija Općine Novi Grad Sarajevo predvođena načelnikom Semirom Efendićem, predsjedavajućim Općinskog vijeća dr. Rusmirom Baljićem i vijećnicima, danas je učenjem Fatihe i polaganjem cvijeća na spome-obilježju u Boljakovom Potoku obilježila 24. godišnjica bitke za oslobođenje kote Vis na brdu Žuč i godišnjicu pogibije Smaila Smaje Šikala, dobitnika najvećih ratnih priznanja “Zlatni ljiljan” i “Medalja za hrabrost”.
Uz prisustvo brojnih građana, rodbine i prijatelja poginulih i preživjelih boraca Armije RBiH obilježena je i 23. godišnjica bitaka za odbranu Žuči, koje su vođene u periodu od 16. decembra 1993. godine do 15. januara 1994. godine.
Centralni dio manifestacije održan je na spomen – obilježju Smaji Šikalu, gdje se prisutnima obratio načelnik Općine Semir Efendić, koji je kazao da BiH treba biti ponosna što je imala hrabre ljude i borce poput Smaje Šikala i njegovih saboraca, koji su odbranili našu domovinu od agresora i omogućili da mi danas barem u ovom dijelu BiH živimo slobodno.
„Važno je zbog svih nas koji smo danas živi, da znamo šta je ova žrtva značila za našu domovinu, da se sjećamo onih koji su dali život gradeći je. Mi bi morali dati puno od sebe, da je čuvamo i u miru, da je gradimo, da ona bude bolja i da svakog momenta budemo spremni da je na svaki mogući način odbranimo“, istakao je načelnik Efendić.
Dodao je da se uskoro završava izgradnja spomen – obilježja ispred zgrade Općine, dužine 27 metara, na kojem će biti ispisano blizu 2. 000 imena poginulih boraca ARBiH, te da Općina nastoji da taj period naše historije zabilježi na najbolji mogući način i prenese na mlađe generacije. „Sve dok se budemo držali vrijednosti koje su utemeljene u toj odbrani od agresije za nas neće biti problema“, dodao je Efendić.
O liku i djelu rahmetli Smaje Šikala, te o bici za kotu Vis, govorio je član Udruženja “Druga viteška” Juso Muhović. Obilježavanju godišnjice prisustvovao je i bratić rahmetli Smaila Šikala, koji nosi njegovo ime. On je istakao da ponosno nosi amidžino ime.
„Zao mi je što mlade generacije ne znaju dovoljno o borbi koja je vođena kako bi mi danas slobodno živjeli. Zadovoljan sam brojem građana koji dođu na obilježavanje ovog značajnog datuma. To dovoljno govori o mom rahmetli amidži i utisku koji je on ostavio na svoje saborce i ljude koji su ga poznavali“, istakao je Smajo.
Cvijeće na spomen-obilježje položio je i ministar za boračka pitanja Kantona Sarajevo Muharem Fišo, predstavnici Udruženja „Druga viteška“, članovi porodice poginulih, predstavnici boračkih udruženja, mjesne zajednice „Alipašin Most I“, Savjeta MZ, učenici Osnovne škole „Umihana Čuvidina“ i predstavnici političkih partija.
Za ovu priliku učenici OŠ“ Umihana Čuvidina“ izveli su prigodan program.
PRES SLUŽBA OPĆINE