Povodom obilježavanja 32. godišnjice formiranja 101. motorizovane brigade Prvog korpusa Armije RBiH, sinoć je u multimedijalnoj sali Općine Novi Grad Sarajevo održana svečana akademija.
Prije svečanog dijela programa položeno je cvijeće na spomen-obilježju ispred Općine Novi Grad i odata je počast šehidima i poginulim borcima. Cvijeće su položili, član Predsjedništva BiH Željko Komšić, načelnik Općine Novi Grad Sarajevo Semir Efendić, ministar za boračka pitanja KS Omer Osmanović, predstavnici boračkih udruženja i ostale zvanice.
Član Predsjedništva Željko Komšić koji je bio i pripadnik Armije RBiH, te nositelj najvišeg ratnog priznanja “Zlatni ljiljan” ovom prilikom istakao je značaj ovakvih obilježavanja naglasivši da imamo samo jednu domovinu i da generacijama koje dolaze treba prenijeti osjećaj odgovornosti i ljubavi prema njoj.
“Drago mi je da se ovakva okupljanja i obilježavanja organizuju, da mlađim generacijama pokažemo da smo još tu, da imamo šta reći. Da poručimo da se na nas i dalje može računati i da na tu novu generaciju, našu djecu, prenesemo makar dio tog osjećaja odgovornosti prema državi koji smo, nadam se, pokazali braneći je. Domovina je domovina, naša je, druge nemamo, i tu ljubav i odnos prema BiH treba nastaviti prenositi na buduće generacije. Jer i nama su naši roditelji istu tu ljubav ugradili duboko u srca i zato smo uspjeli odbraniti državu, mada je to u pojedinim trenucima izgledalo gotovo nemoguće” rekao je član Predsjedništva BiH Željko Komšić.
Načelnik Općine Novi Grad Sarajevo, Semir Efendić, podsjetio je na veliki doprinos boračkih udruženja u čuvanju sjećanja na herojsku borbu i odbranu Bosne i Hercegovine i naglasio važnost prenošenja istine o periodu odbrambeno-oslobodilačkog rata 1992–1995.
“Ja bih ovom, ali i svim udruženjima koja baštine naslijeđe Armije RBiH, odao priznanje i zahvalio se na tom velikom poslu. Smatram da za nezavisnu Bosnu i Hercegovinu ne postoji važnije iskustvo od iskustva Armije RBiH i nema ništa važnije za našu budućnost nego ispravno razumijevanje i spoznaja o onome šta je bila Armija RBiH, šta je ovu zemlju stvorilo, napravilo i odbranilo”, rekao je Efendić.
Načelnik je istakao i potrebu da se historijske činjenice iz perioda odbrambeno-oslobodilačkog rata 1992–1995. godine uvrste u obrazovni sistem Bosne i Hercegovine.
“Naš zajednički zadatak je da se ti događaji uvrste u obrazovni sistem na jedan kvalitetan način, tako da sve generacije imaju to kao obavezni dio školovanja u svim ciklusima školovanja u BiH. To je nešto što bi bilo najznačajnije”, izjavio je Efendić.
Prisutnima se obratio i predsjednik Udruženja 101. motorizovane brigade, Ejub Svraka, i zahvalio im na velikom odzivu, ističući da im to daje snagu da nastave raditi i čuvati sjećanje na dane odbrane Bosne i Hercegovine.
“ Mnogo smo uradili do sada, ali to ne radimo za sebe, već zbog naših mladih ljudi. Jer ako sve ovo ne prenesemo na buduće generacije, onda nismo uspjeli, a ako u njima probudimo patriotizam i ljubav prema domovini, onda je to naš najveći uspjeh”, rekao je Svraka.
Na svečanoj akademiji upriličen je i kulturno-zabavni program, te su uručene zahvalnice osnivačima Udruženja 101. motorizovane brigade, Nedžadu Ajnadžiću, Mesudu Džananoviću, Muhamedu Džananoviću, Šaćiru Hrustemoviću i Bajri Čomoru.
Sarajevska 101. motorizovana brigada formirana je 1. marta 1993. godine, a njena zona odgovornosti obuhvatala je područja općina Novo Sarajevo i Novi Grad. U njenim redovima za slobodu i nezavisnost BiH borilo se 8.157 boraca, dok je najvećim ratnim priznanjem “Zlatni ljiljan” odlikovano njih 26.
















