Još jedna tužna godišnjica pogibije Ramiza Salčina, ratnog komandanta Teritorijalne odbrane Općine Novi Grad Sarajevo, dobitnika najvećeg ratnog priznanja “Zlatni ljiljan” i ordena oslobodilačkog rata “Zlatni grb s mačevima”, obilježena je uz vojne počasti Drugog rendžerskog pješadijskog puka Oružanih snaga Bosne i Hercegovine.
Na spomen-obilježju u naselju Saraj-Polje cvijeće su položili članovi porodice, rodbina, saborci, brojne delegacije, delegacija Općine Novi Grad Sarajevo i Općinskog vijeća Novi Grad Sarajevo, predstavnici boračkih udruženja, Savjet MZ ”Saraj-Polje” i političke partije.
Tajib Delalić, pomoćnik načelnika za boračka pitanja, rad, socijalna pitanja i zdravstvo kazao je da se moramo sjećati ličnosti i heroja poput rahmetli Ramiza Salčina, kao i događaja iz protekle agresije.
Jedan od saboraca rahmetli Ramiza Salčina, Muhamed Mujezinović kazao je kako je kultura sjećanja veoma važna.
,,Ramiza pamtim još od 1991. godine kada je počeo prve potpise da skuplja, zatim čitav rat do njegove pogibije. On je bio jedan jako skroman čovjek, pošten, volio je Bosnu i borio se za njenu slobodu. Ramiz je dao život za svoju domovinu”, kazao je Mujezinović.
Ramiz Salčin rođen je 13. maja 1954. godine u selu Gornji Igri, naselje Borač, Općina Gacko. Učestvovao je u svim važnijim odbrambenim akcijama s početka agresije, uključujući prve i presudne bitke za odbranu opkoljenog Sarajeva – od Žuči, Mojmila i Dobrinje, do Nedžarića, odnosno Saraj-Polja, gdje je i poginuo 22. augusta 1992. godine od snajperskog hica ispaljenog sa agresorskih položaja iz pravca Nedžarića.
Povodom obilježavanja godišnjice pogibije rahmetli Ramiza Salčina, u multimedijalnoj sali Općine Novi Grad Sarajevo večeras u 18:00 sati premijerno će biti pokazan dokumentarni film autora Avde Huseinovića ”Sudbonosni 8. juni” – 30 godina poslije. Film govori o agresiji na državu Bosnu i Hercegovinu, Grad Sarajevo i Općinu Novi Grad Sarajevo, a odnosi se na prvu godinu rata 1992. godine. Filmom su obuhvaćeni najvažniji događaji iz 1992. godine.
PRESS OPĆINE