Polaganjem cvijeća i odavanjem počasti na mjestu masakra, porodice, prijatelji, predstavnici vlasti i udruženja koja okupljaju preživjele, obilježili su 31. godišnjicu ubistva 11 Sarajlija na Trgu solidarnosti do broja 14,, čekajući u redu za hljeb.
Na tom mjestu, prije 31 godinu, od eksplozije granate ispaljene sa agresorskih položaja Vojske Republike Srpske iz pravca Nedžarića teže i lakše su ranjena još 53 naša sugrađana.
Ubijeni su: Rifet Bahtić, Jasmina Duraković, Jasmin Đozo, Muniba Ganija, Nermin Gušić, Zoran Kafedžić, Sadrija Krasnići, Adnan Lingo, Nadežda Puljić, Daniel Turkalj i Edin Uzunović.
Na današnji dan 1992. godine, oko 12 sati s položaja Vojske Republike Srpske iz pravca Nedžarića ispaljena je minobacačka granata kalibra 120 mm, koja je pala na ovo mjesto među građane koji su bili u redu za hljeb, od čijeg dejstva je na mjestu ubijeno 11, a teže i lakše povrijeđeno 53 naših sugrađana. Danas nakon 31 godinu govorimo o njima, jer je to jako važno, ne samo zbog prošlosti i sadašnjosti, nego zbog budućnosti i kako se takav zločin ne bi ponovio.
Mirza Selimbegović, predsjedavajući Općinskog vijeća Novi Grad Sarajevo kazao je kako Općina Novi Grad Sarajevo obilježava i nastavit će da obilježava sve značajne datume i događaje iz perioda 1992-1995. godine.
,,Jako je važno da pored toga što prisustvujemo obilježavanju, podijelimo i bol sa porodicama. Bitno je da obilježavamo stratišta, jer ovo govori o karakteru rata, kako agresor nije birao ni koga će ubiti, a ni kada. Na svim ovim mjestima pretežno su ginuli civili, nisu se birale ni godine, ni spol, ni nacija, masovno su ubijani svi oni koji su odlučili da ostanu u Sarajevu i da se ne predaju”, kazao je Selimbegović.
Za ovaj i ostale zločine počinjene u Sarajevu, Međunarodni sud u Hagu je osudio Stanislava Galića, komandanta Sarajevsko-romanijskog korpusa Vojske Republike Srpske na maksimalnu kaznu, doživotni zatvor. Dragomira Miloševića koji je naslijedio Galića, a koji je nastavio zločine nad Sarajlijama, Sud je osudio na 33 godine.
PRESS OPĆINE