Dvadesetdeveta godišnjica formiranja 101. motorizovane brigade Prvog korpusa Armije RBiH, obilježena je polaganjem cvijeća i odavanje počasti šehidima i poginulim borcima na Centralnom spomen-obilježju ispred zgrade Općine Novi Grad Sarajevo. Cvijeće su položile brojne delegacije, Općine i Općinskog vijeća Novi Grad Sarajevo, koordinacije boračkih udruženja, ministarstva za boračka pitanja KS i druge delegacije sa federalnog i državnog nivoa.
Cvijeće na spomen-obiljžje položio je i član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić. Komšić, koji je bio pripadnik Armije RBiH i nositelj je najvišeg ratnog priznanja “Zlatni ljiljan” kazao je da će se uvijek sjećati onih koji su svoj život, dijelove tijela i zdravlje dali za domovinu u najtežim njenim trenucima tokom agresije na BiH od 1992. do 1995. godine.
“Bilo bi nemoralno zaboraviti sve one koji su učestvovali u ratu, a to bi trebalo ostaviti i za buduće generacije, jer je ljudski da se sjećaju tih ljudi i znaju koliku je žrtvu trebalo podnijeti u ratu da se odbrani BiH”, istaknuo je Komšić.
Naglasio je da je ta borba bila veličanstvena, jer su pripadnici Armije, ali i MUP-a Republike BiH počeli ni od čega i u ratnim dejstvima formirali su organiziranu oružanu silu Armiju BiH koja je bila spremna da izvrši najkompliciranije borbene operacije. “Rat ostavlja trajne posljedice na sve nas koji smo to prošli. To će ostaviti trag od kojeg niko i da hoće ne može pobjeći, ali sam ponosan na sve to iako je bilo teško i krvavo, ponosan sam na taj period života i da se čovjek nađe u istoj situaciji ponovo bih isto postupio”, zaključio je Komšić.
Nakon što su delegacije položile cvijeće na spomen – obilježju, organiziran je program obilježavanja godišnjice u Multimedijalnom centru Općine Novi Grad Sarajevo, gdje je prisustvovao veliki broj demobiliziranih boraca, ratnih vojnih invalida, porodica poginulih branitelja, armijskih generala, i zvaničnika iz političkog i javnog miljea.
Na svečanoj akademiji prisutnima se, između ostalih, obratio i ministar za boračka pitanja KS Omer Osmanović. On je u svom obraćanju istakao kako udruženja moraju da nose prefiks ”ponosna”, istovremeno evocirajući uspomene na heroje minulog rata. “Udruženje 101. motorizovana brigada je uradila jedan fantastičan posao na promociji njegovanja kulture sjećanja, ali i tekovina odbrambeno-oslobodilačkog rata, čemu doprinosi i činjenica da su izdali tri dokumentarna filma, ali i jednu monografiju. Kroz svoj rad, i ovakve prilike sjećaju se svojih palih saboraca, čuvajući tako uspomenu na njih i njihovu žrtvu. Sva naša udruženja trebaju i moraju nositi prefiks “ponosna”, jer su jedinice koje predstavljaju s ponosom branili našu domovinu i njene temelje” naveo je ministar Osmanović.
Dodao je da je, kao jedan od specijalaca, učestvovao u borbama ove brigade koja nikada nije izgubila niti milimetar svoje odbrambene linije. “Lično znam o kakvim se hrabrim borcima radi. Želim da spomenem i našeg Vinka Šamarlića, heroja, koji je svoj život položio u borbama na liniji 101. brigade. Neka je njemu, ali i svim našim herojima, vječna slava i rahmet duši”, kazao je Osmanović.
Sarajevska 101. motorizovana brigada Armije Republike Bosne i Hercegovine formirana je 1993. godine, a njena zona odgovornosti protezala se područjima općina Novo Sarajevo i Novi Grad. U završnoj fazi agresije na Bosnu i Hercegovinu ova brigada je često bila angažovana i na ratištima koja nisu u zoni odgovornosti Prvog korpusa Armije RBiH. U njenim redovima za slobodnu i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu borilo se 8.157 boraca, dok je najvećim ratnim priznanjem “Zlatni ljiljan“ odlikovano njih 26.
Na svečanoj akademiji upriličen je kulturno-zabavni program, te su uručena priznanja zaslužnim pojedincima i kolektivima.
PRESS OPĆINE