Polaganjem cvijeća na spomen-obilježje šehidima i poginulim borcima ispred zgrade Općine Novi Grad, jučer je obilježena 25. godišnjica formiranja Druge viteške motorizovane brigade i deveta godišnjica od osnivanja Udruženja Druga viteška Novi Grad-Sarajevo.
Ovim povodom, u multimedijalnoj sali Općine, upriličena je i svečana akademija na kojoj su evocirane uspomene na herojski put branitelja ove novogradske brigade. Obilježavanju je prisustvovao veliki broj zvaničnika sa federalnog, kantonalnog i općinskog nivoa, te pripadnici Druge viteške brigade, preživjeli borci novogradskih brigada, članovi porodica šehida i poginulih boraca, ratni vojni invalidi i građani.
Skupu se između ostalih, obratio načelnik Općine Novi Grad Sarajevo Semir Efendić, koji je prisutnima čestitao godišnjicu bigade, istakavši da je ovo prilika da se sjetimo najskorije naše slavne prošlosti i ratnog puta kojim su hodili hrabri vitezovi ove novogradske brigade. Također je kazao da Općina podržava rad boračkih udruženja, koja njeguju sjećanje na period proteklog odbrambeno-oslobodilačkog rata. Istakao je da je u saradnji sa Udruženjem i Avdom Huseinovićem, autorom brojnih dokumentarnih filmova o ratnim dešavanjima u toku izrada filma o Drugoj viteškoj motorizovanoj brigadi, te da je u ovoj godini planiran i završetak izgradnje Doma oslobodilaca na Žuči u kojem će se nalaziti spomen-soba ratnih brigada.
Na svečanoj akademiji prisutnima se obratio i federalni ministar za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkoga rata Salko Bukvarević, čestitavši godišnjicu brigade u ime Vlade Federacije BiH i Federalnog ministarstva, te naglasio kako ne smijemo da zaboravimo da nismo isti kao agresor i da sa ponosom kažemo da smo mi pripadnici Armije Republike Bosne i Hercegovine.
Ministar za boračka pitanja KS-a Muharem Fišo govorio je o ratnom putu Druge viteške brigade i njenom velikom značaju u odbrani BiH, na sarajevskom, igmansko-trnovskom, treskavičkom, crnorječkom, ali i fojničkom i bihaćkom ratištu.
Istakao je da je 7.000 boraca pokazalo neviđenu hrabrost u odbrani Sokolja, Buća Potoka, Boljakovog Potoka, ali i oslobađanju Žuči, Treskavice, Bjelašnice i Crnoriječke visoravni.
Prve borbene aktivnosti jedinica od kojih je nastala Druga viteška motorizovana brigada vođene su već 5. aprila 1992. godine na Šiljevića brdu, koti koja se nalazi iznad naselja Boljakov Potok. Potom su uslijedile aktivnosti u sklopu značajne akcije na deblokadi i oslobađanju kasarne “Jusuf Džonlić”, a koje su se vodile od sredine maja do sredine juna 1992. godine i koja je bila presudna za grad Sarajevo, a samim tim i za BiH. Uslijedila je Pofalićka bitka 16. maja te 1992. godine. Velika vojna pobjeda u zoni djelovanja Druge viteške brigade bila je odbrana naselja Sokolje u decembru iste godine. Agresorska vojska je 27. januara i 18. marta 1993. pokušala zauzeti Sokolje, ali su i ovaj put snage predvođene komandantom Safetom Zajkom spriječile zauzimanje ovog naselja. U bici vođenoj na Mijatovića kosi, prilikom koje je oslobođeno brdo Žuč, 12. juna 1993. godine, poginuo je zamjenik komandanta brigade Safet Isović, zvani Tigar sa Žuči. Pet dana poslije na istoj kosi poginuo je legendarni komandant Druge viteške brigade Safet Zajko.
Na svom viteškom ratnom putu, 38 pripadnika ove brigade odlikovano je najvišim ratnim odlikovanjem “Zlatni ljiljan”.
Za naročite zasluge u odbrani Bosne i Hercegovine, zaštiti građana, iskazanoj hrabrosti, odlučnosti i požrtvovanju u izvršavanju borbenih i drugih zadataka, kao i ostvarenim ukupnim rezultatima u borbi protiv agresora, 15. aprila 1993. godine Naredbom Štaba vrhovne komande OS RBiH, a povodom prve godišnjice Armije RBiH, Drugoj motorizovanoj brigadi dodijeljen je i počasni naziv “Viteška”.
PRES SLUŽBA OPĆINE