Polaganjem cvijeća i odavanjem počasti šehidima i poginulim borcima Armije i MUP-a RBiH na Centralnom spomen – obilježju kod zgrade Općine Novi Grad Sarajevo, jučer je obilježena 32. godišnjica formiranja Druge viteške motorizovane brigade i 16. godišnjica Udruženja “Druga viteška” Novi Grad.
Na Dan formiranja slavne 2. viteške brigade, prisustni su se sjetili najvećih sinova i kćeri, onih koji su poginuli braneći svoj grad i domovinu od agresora, ali i umrlih boraca Armije i MUP-a RBiH.
Cvijeće su položile porodice poginulih boraca, delegacije Općine Novi Grad Sarajevo, Općinskog vijeća, Drugog rendžerskog puka OS BiH, Federalnog ministarstva za pitanja boraca, Ministarstva za boračka pitanja KS, predstavnici Udruženja “Druga viteška” Novi Grad, Saveza dobitnika najviših ratnih priznanja “Zlatni ljiljan” i “Zlatna policijska značka” KS, koordinacije boračkih udruženja, Udruženja generala, Saveza brigadnih udruženja, kao i predstavnici političkih partija.
Nakon polaganja cvijeća održana je i svečana akademija, kojoj su prisustvovale brojne zvanice, a o historijskom i ratnom putu 2. viteške brigade govorio je ratni komandant brigade Esad Pelko – Brzi. Prisutnima su se, između ostalih, obratili i načelnik Općine Ključ Nedžad Zukanović, ministar za boračka pitanja KS Omer Osmanović, te pomoćnik načelnika Općine Novi Grad Sarajevo za boračka pitanja Tajib Delalić.
Sjećamo se teških, ali slavnih dana
U svom nadahnutom govoru Brzi je podsjetio kako je nastala i šta je značila Druga viteška brigada.
„Danas poslije 32 godine, sjećamo se naših slavnih boraca i komandanata koji svoje živote položiše u temelje naše jedine domovine. Njima, našim šehidima i ostalim borcima Armije i MUP-a RBiH mi smo duboko zahvalni za njihovu veliku žrtvu, da mi danas slobodno u svom gradu možem proslavljati godišnjice i sjećati se onih teških, ali slavnih dana, kada smo se morali braniti od najezede agresora i njegovih hordi zla“, kazao je na početku govora gospodin Pelko.
Pelko je govorio o ratnom putu brigade, od formiranja prvih formacija patriotske lige kroz grupe, vodove, čete, bataljone i odrede iz mjesnih područja, zatim TO RBiH iz kojih će 1. jula 1992. godine nastati 15. brigada pod komandom legendarnog komandanta Safeta Zajke. Naredbom Štaba vrhovne komande Oružanih snaga BiH od 01. 09. 1992. godine od tih jedinica fromirana je 2. motorizovana brigada, koja je u tom sastavu počela da funkcioniše 1. oktobra 1992. godine i taj datum se uzima kao datum njenog osnivanja.
Prva vojna formacija koja se okitila odličjem u Armiji RBiH
„15. aprila 1993. godine, naredbom načelnika Štaba vrhovne komande Armije RBiH naša brigada je proglašena viteškom za izuzetne zasluge u dotadašnjem toku borbe. Prva je vojna formacija koja se okitila odličjem u Armiji RBiH. A slijedila ju je 107. gradačačka brigada i to su prve viteške brigade u Armiji RBiH“, istakao je Pelko.
Tokom rata Druga viteška je izvodila odbrambena dejstva u sastavu Prvog korpusa Armije RBiH na sarajevskom, igmansko – trnovskom, treskavičkom, crnoriječkom, konjičkom i bihaćkom prostoru. Za postignute uspjehe borci Druge viteške dobili su mnoga priznanja, “Orden oslobodilačkog rata” Safet Zajko, “Orden za vojne zasluge sa zlatnim mačevima” Safet Isović, “Medalju za hrabrost” Smajo Šikalo, 49 „Zlatnih ljiljana“, tri „Srebrena štita“ i jedna Plaketa. Više od šest hiljada boraca se borilo u redovima Druge viteške, 461 borac Druge viteške dao je svoj život za svoju domovinu, a mnogo više ih je ranjeno jednom ili više puta.
Pelko je kazao da je brigada kroz neviđen heroizam svojih boraca na ratnom putu učinila sve što se u krvavom ratu moglo učiniti časno braneći Bosnu. Odbranila je sjeverozapadne kapije glavnog grada BiH Sarajeva u rovovskoj borbi, a neviđenom hrabrošću svojih borca oslobodila je Smiljeviće, Čengiće, Živkoviće, Vis, Mijatovića Kosu, stekla viteško odličje na prvi rođendan Armije, a potom se vinula preko Igmana, Trešnjevog Brda put Crnorječke visoravni, Bjelašnice i Treskavice ostavljajući iza sebe solidan oslobođeni prostor, veliki broj uništene agresorske žive sile i tehnike. U tim borbama zaplijenjena je ogromna količina tehnike i naoružanja kojim se istovremeno opremala i naoružavala Druga viteška. Na četeverogodišnjem brilijantnom pohodu vitezove su vodili njihovi komadanti, prvi, legenda Sarajeva i BiH Zajko Safet, nakon njega od 18. juna 93. do januara 95 godine Drugom viteškom brigadom komandovao je Esad Pelko – Brzi. 1995. godine poslije reorganizacije Druge viteške najbolji borci ulaze u sastav 143. lahke brigade i dalje prenose slavu u Krajinu sve do potpisivanja Dejtonskog sporazuma koji stavlja tačku na oslobodilački hod vitezova.
Sjećmo se slobodarskih dana
„Da zaborav ne bi uticao na naše pamćenje mi smo formirali Udruženje Druga viteška koje već 16 godina njeguje tradiciju sjećanja i zato smo danas tu da nedamo mjesta zaboravu i da se sjećamo na slobodaske dane. Nakon svih ovih godina i mnogo dobijenih, a i izgubljenih bitaka mogu s ponosom reći bilo je časno biti pripadnik Druge viteške brigade. Posebno želim naglasiti da smo i u ratu, a i poslije rata sačuvali ugled i obraz pripadnika Druge viteške. Naši susjedi vrše ubrzano naoružavanje, pripremaju se za uvođenje obaveznog služenja vojnog roka i stvaraju ratni potencijala za eventualni sukob i istovremeno atakuju na razne načine i tajno i javno na našu domovinu. Zato večeras sa ovog mjesta pozivam naše mlade naraštaje da uče od nas starijih da bi bili bolji, vještiji i nikad ne dozvole da nam neprijatelj oduzme slobodu i pregazi našu domovinu“, rekao je na kraju obraćanja komandant Pelko.