U galeriji Općine Novi Grad Sarajevo otvorena je izložba Zemaljskog muzeja BIH- “Moje mjesto je ovdje”, u okviru koje su izloženi predmeti poklonjeni Odjeljenju za etnologiju u periodu od 2005. do 2019. godine.
Utemeljenje i razvojni put zbirki Odjeljenja za etnologiju možemo pratititi od osnivanja Zemaljskog muzeja BiH 1888. godine. U periodu od 130 godina rada Zemaljskog muzeja Bosne i Hercegovine dostigle su broj od oko 20.000 predmeta, podijeljenih u 17 tematskih zbirki u Odsjecima za materijalnu i duhovnu kulturu. U Folklornom arhivu Zemaljskog muzeja BiH čuva se više hiljada različitih dokumenata u vidu zapisa, rukopisa i druge arhivske građe donesene sa terenskih istraživanja, kao i ilustrativna građa (foto ploče, negativi, fotografije, crteži, video i tonski zapisi).
Utemeljitelj zbirke Odjeljenja za etnologiju bio je ujedno i prvi kustos Zemaljskog muzeja BiH, dr. Ćiro Truhelka. Početnu zbirku činili su proizvodi sarajevskih zanatlija koje su članovi Muzejskog društva otkupili s namjerom da kulturno naslijeđe Bosne i Hercegovine javnosti bude predstavljeno na svjetskim izložbama poput onih u Beču, Parizu, Budimpešti i drugim velikim centrima u tadašnjoj Evropi.
Povećanje i obogaćivanje zbirki Odjeljenja za etnologiju Zemaljskog muzeja BiH nastavljeno je dugogodišnjim neprekinutim radom, u skladu sa mogućnostima institucije i stručnim kadrom, u različitim državnopravnim okvirima: najprije u austrougarskom, potom u prvoj i drugoj Jugoslaviji skupa sa popratnim ratnim razdobljima, pa sve do danas. Višedecenijska djelatnost stručnjaka Odjeljenja za etnologiju na proučavanju kulturnog naslijeđa svih naroda Bosne i Hercegovine, uključivala je i sistematski otkup predmeta. Na taj način snabdjevane su muzejske zbirke, a javnosti su predstavljane putem stalnih i povremenih izložbenih postavki. Neposredni susreti stanovnika BiH sa stručnjacima Muzeja na terenu, prilikom istraživanja, potaknuli su mnoge građane – direktne stvaraoce i nosioce kulturnog naslijeđa naše zemlje – da predmete iz ličnog i porodičnog naslijeđa poklone Zemaljskom muzeju BiH. S obzirom na finansijsku situaciju u kojoj se zadnjih dvadesetak godina nalazi Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine, pokloni građana postali su važan činilac u očuvanju i širenju muzejskih zbirki.
U periodu koji ova izložba obuhvata, od 2005. do 2019. godine, zbirke Odjeljenja za etnologiju obogaćene su sa 344 poklonjena predmeta. Poklonjeni predmeti uglavnom pripadaju tradicionalnoj seoskoj kulturi, dok je posljednjih godina primjetan i porast broja predmeta iz gradskog kulturnog naslijeđa. Pokloni su pristizali u različitim prilikama, a građani koji su ih poklanjali rukovodili su se raznovrsnim motivima od kojih je najčešći saznanje da će se poklonjeni predmeti, kao trajne kulturne vrijednosti, najbolje sačuvati upravo u Zemaljskom muzeju BiH. Čest povod za poklanjanje određenih predmeta bio je prestanak njihove upotrebne vrijednosti u savremenom načinu življenja, a nisu rijetki ni slučajevi u kojima su predmeti poklanjani u znak sjećanja na članove porodice i drage osobe kojima su predmeti pripadali.
Izložba pod nazivom Moje mjesto je ovdje – predmeti poklonjeni Odjeljenju za etnologiju Zemaljskog muzeja BiH od 2005. do 2019. godine, ima za cilj da izrazi zahvalnost građanima koji su iskazali povjerenje Zemaljskom muzeju BiH tako što su predmete iz svog porodičnog naslijeđa na čuvanje povjerili Muzeju. Nakon upisa u knjige inventara Odjeljenja za etnologiju i procesa zaštite i konzervacije, poklonjeni predmeti se integriraju u postojeće muzejske zbirke obogaćujući njihov sadržaj i pružajući mogućnost stručnjacima Muzeja da dopune i prošire svoja saznanja o pojedinim kulturnim elementima.
Predmeti izdvojeni za izložbu svjedoče o kulturnoj raznolikosti, sadrže društveno-kulturne poruke, razvijaju kulturu sjećanja i dokumentuju različite segmente života stanovništva Bosne i Hercegovine tokom 20. stoljeća.