Na Dan odbrane općine Novi Grad Sarajevo, 8. juna ozvaničena je izgradnja spomenika Krila slobode. Na Golom Brdu, gdje su se uzdigla Krila slobode, okupile su se hiljade ljudi kako bi prisustvovale svečanom činu “otvaranja” monumentalnog spomenika podignutog u čast najhrabrijim sinovima naše domovine, onima koji su svojim životima branili i odbranili Bosnu i Hercegovinu od agresora.
Završetak izgradnje spomenika herojima i pobjedi na brdu Žuč, uz zvuke ispaljenih kometa i stotinu bijelih golubova, ozvaničio je načelnik Semir Efendić, sa željom da na krilima slobode rastu naše generacije koje će biti spremne da grade i čuvaju državu Bosnu i Hercegovinu.
Manifestaciji su prisustvovale mnogobrojne porodice naših časnih šehida, poginulih boraca, demobilisanih boraca, armijski generali, pripadnici boračkih brigada iz cijele Bosne i Hercegovine, predstavnici džavnih, federalnih, kantonalnih, gradskih, općinskih, kulturnih, obrazovnih i vjerskih institucija sa šireg područja BiH, privrednih subjekata i poslovnih partnera,te građani.
Prisutnima su se obratili član Predsjedništva BiHi, zlatni ljiljan Željko Komšić, Omer Osmanović, ministar za boračka pitanja KS, načelnik Općine Novi Grad i domaćin manifestacije Semir Efendić, predsjedavajući Općinskog vijeća Novi Grad Mirza Selimbegović i profesor Emir Salihović, tvorac idejnog rješenja Krila slobode.
Sjećanje na ljude koji su dali svoje živote za odbranu Sarajeva i države BiH
Član Predsjedništva BiH Željko Komšić je u obraćanju prisutnima kazao da spomenik Krila slobode predstavlja sjećanje na ljude koji su dali svoje živote za odbranu Sarajeva i države Bosne i Hercegovine.
“U našim mislima sjetimo se naših ratnih drugova koji su poginuli braneći sve ono za što vrijedi život dati – porodicu, čast, domovinu. Ovaj veličanstveni spomenik je sjećanje na njih i pokušaj da se njihovim najbližima pokaže da nisu zaboravljeni. Ovaj spomenik je neka vrsta moralne obaveze naše generacije koja je u ratu svoju obavezu prema domovini ispunila hrabro i časno”, kazao je Komšić.
Naglasio je da je jasno da politike koje su izvele sve ono zlo koje nas je snašlo i udarilo u ratu, ne da nisu nestale niti umrle, nego jačaju i ponovo kidišu na ovu našu malu i lijepu zemlju, kidišu sa istim ciljevima kao i 90-tih prošlog stoljeća.
Napomenuo je da se nikada ne smije zaboraviti ono što se desilo tokom agresije na BiH, prvenstveno zbog boraca koji su dali živote za odbranu i slobodu države Bosne i Hercegovine.
Ovdje učimo ko je branio, a ko napadao Sarajevo!
Načelnik Semir Efendić istakao je značaj manifestacije obilježavanja Dana odbrane i oslobađanja brda Žuč i naglasio da moramo čuvati svoj identitet, da ne smijemo dozvoliti da nam ga otrgnu.
“Imao sam mnogo obraćanja kao načelnik, mnogo i na važnim datumima, ali ovo danas nešto je posebno zbog ovog što se nalazi iza mojih leđa. Samo se Žuču mogla desiti ovakva ljepota, samo ovakvom mjestu, mjestu na kojem su brojni dali svoje živote moglo se desiti da dođe do izgradnje spomenika koji je ovako lijep. Spomenik je težak 260 tona, to je samo stvar težine. Jučer je jedan dedo došao ovdje i ljubio spomenik, pitali su ga zašto to čini, on je rekao da mu je tu sin poginuo i da mu je bilo izuzetno drago kada je vidio da će njegov sin i svi drugi koji su dali živote, dobiti ovako lijep spomenik” kazao je načelnik Efendić.
Istaknuo je da bi osmi juni, Dan odbrane općine Novi Grad i oslobađanja značajnog dijela brda Žuč trebao da nas nauči lekciji o identitetu, ko smo mi i ko se branio, a ko je napadao Sarajevo.
“Vrlo je važno radi naše budućnosti da znamo pravilno razmišljati o identitetu. Narod koji brani Bosnu, koji je ne da i koji želi da u njoj živi slobodno, da slobodno ispovijeda svoju vjeru. Bošnjaci, Bosanci i svi ostali kojima je stalo do ove zemlje, to je naš identitet. Ova naša krila nas povezuju. Ko u ovim krilima ne vidi svoj identitet mi s njim imamo problem”, izjavio je Efendić.
Dodao je da nas 08. juni uči još i tome da nema pomoći, nema Međunarodne zajednice, da sami moramo izaći, osvojiti to brdo po kiši, po snijegu, po magli, ali sami. Osim toga, kazao je da nas 8. juni uči da možemo pobijediti. Osmog juna je bila jedna od prvih pobjeda Armije RBiH u Sarajevu. Dala je veliki moral, pokazala da se može boriti, braniti, pobjeđivati, oslobađati teritorija.
Ministar za boračka pitanja KS Omer Osmanović rekao je da mu je čast obratiti se sa brda Žuč, sa historijskog mjesta koje krasi časnu i ponosnu odbranu naše domovine.
“Danas sam iznimno ponosan i kao čovjek i kao pripadnik generacije koja je branila i odbranila Bosnu i Hercegovinu, što mogu da prisustvujem otvaranju grandioznog spomenika koji za nas simbolizira slobodu, a čija krila čuvaju uspomenu na sve naše šehide i pogunule branitelje, zaslužne za našu opstojnost. Krila slobode su trajni podsjetnik nama i našim naraštajima za najkrvavije dane odbrane grada Sarajeva, ali nas također uče da naši heroji još uvijek žive u djelima koja slave kulturu sjećanja. Naša je trajna obaveza sjećanje na sve naše heroje, sa svakog pedlja naše domovine. Ovo je spomenik pripadnicima Armije i MUP- a RBiH i on pripada svim našim živim saborcima koji su svoja imena utkali u suverinitet države. Svoju slobodu dugujemo svima njima. Mi drugu državu nemamo i boljom je moramo činiti zajedno, u ime naših heroja i naše djece i naše svijetlije budućnosti. Na krilima slobode koju su nam naši heroji podarili budimo uspravni. Domovina, zastava, himna, nemaju alternative, mi se sjećamo heroja, agresori se sjećaju ratnih zločinaca”, izjavio je Osmanović.
Uvijek kada pogledamo ovaj spomenik, iz bilo kojeg dijela grada, pomislimo na naše heroje!
Predsjedavajući Općinskog vijeća Novi Grad, Mirza Selimbegović u svom obraćanju je rekao da smo dužni sjećati se naših heroja i da uvijek kada pogledamo ovaj spomenik, iz bilo kojeg dijela grada, pomislimo na njih, na one koji su dali svoje živote da bi mi danas bili slobodni.
“Čast mi je obratiti se pred odabranom generacijom koja nas je odbranila i kojoj smo dužni za svoje živote, za domovinu i ono što imamo i što je najvrijednije, a to je sloboda. Naši heroji kojih se danas sjećamo su bili ponos i uzor našim generacijama koje su tada bile djeca i nisu bili ni svjesni šta se ovdje događalo, ali mi moramo da naglasimo i da o našim herojima pričamo. Krila slobode dižemo u čast onih koji su dali svoje živote, svoju krv, svoje dijelove tijela, svoje godine i mladost, njima u čast , a ne nama koji otvaramo ovaj spomenik. Nama i generacijama koje nam dolaze, neka spomenik Krila slobode bude stalni podsjetnik na zahvalnost, u čast historijskih heroja, istinskih heroja, poput današnjih dobitnika plaketa. Naša Komisija za odlikovanja je imala težak zadatak, i danas imamo dobitnike Zlatne plakete na koje smo zaista ponosni. Komisija je napravila prijedlog za dobitnike i mi kao vijeće smo to jednoglasno usvojili. I zato, kada vidite iz bilo kojeg dijela grada ovaj spomenik, koji je posvećen našim herojima, sjetimo ih se i to neka danas bude glavna poruka”, izjavio je Selimbegović.
“Krila slobode” autora profesora Emira Salihovića krasit će Memorijalni kompleks Žuč, a simbolizuju pobjedu, odbranu i borbu za slobodu, ali i sjećanje na sve one koji su dali živote za odbranu Sarajeva.
Profesor Salihović kazao je da je idejni projekat zaživio još 2015. godine. “Moram pohvaliti načelnika Efendića, jer je zahvaljujući njemu dovedena prva faza do završetka. Druga faza bit će popločavanje, a treća muzej”, kazao je Salihović. On se zahvalio izvođačima radova, te arhitektima koji su učestvovali u projektu.
Na manifestaciji obilježavanja Dana odbrane i pobjede na brdu Žuč uručena su općinaska priznanja pojedinačna i kolektivna “Zlatna plaketa odbrane općine Novi Grad Sarajevo”. Priznanje je posthumno dodijeljeno Dervišu Sudi Vražalici, Džemalu Selmanoviću i Ćamilu Zimiću za izuzetne zasluge u odbrani općine Novi Grad Sarajevo i Bosne i Hercegovine u odbrambeno – oslobodilačkom ratu 1992.-1995. godine.
Pojedinačna priznanja “Zlatna plaketa” dodijeljena je Mehmedu Baltiću, Hamidu Dudi i Hamzi Zorniću za doprinos koji su dali u toku odbrambeno – oslobodilačkog rata 1992. -1995. godine.
Kolektivne zlatne plakete dodijeljene su Mješovitom artiljerijskom divizionu – MAD Druge viteške brigade i FIVA TV.