Brojne delegacije okupile su se danas kod spomen – obilježja na Mojmilu, koje je Općina Novi Grad Sarajevo 2018. godine izgradila u znak sjećanja na šehide i poginule borce sa brda Mojmila i Turkušića, obilježile su 29. godišnjicu bitke odbrane Mojmila i vodovoda.
Bila je to prilika da preživjeli borci 101. brigade Armije RBiH i njihovi saborci iz drugih ratnih brigada zajedno sa članovima porodica poginulih, evociraju uspomene iz juna 1992. godine i odaju počast hrabrim braniteljima koji su za odbranu Mojmila i države BiH dali svoje živote.
Članovi porodica poginulih, saborci, te delegacije Općine Novi Grad Sarajevo, boračkih udruženja i političkih partija, Općinskog vijeća Novi Grad, te Savjeta mjesne zajednice i OŠ “Džemaludin Čaušević” položili su cvijeće na spomen – obilježju I odali počast hrabrim braniocima Mojmila I države BiH.
Ratni komandant i predsjednik Udruženja 101. brigada Bajro Čomor, kazao je da se ovaj datum obilježava u znak zahvalnosti šehidima i palim borcima, braniocima brda Mojmilo, koji su dostojanstveno branili čast i slobodu svoje domovine.
„Mi dajemo značaj našoj bliskoj historiji, a kada bismo obilježavali sve datume kada smo vodili bitke ovdje, bilo bi to gotvo svaki dana u mjesecu junu. Ovdje su napadi počeli na početku agresije, među prvima smo mi sa Mojmila počeli voditi bitku za odbranu naših kuća i porodica. Te 19992. godine, goloruki, neobučeni narod odbranio je brdo Mojmilo od agresora i odbranio vodvod. Značaj brda Mojmilo je jako veliki, jer da je ono zauzeto i Dobrinja bi došla u kompletno okruženje agresorskih snaga, a samim tim i grad Sarajevo. Mi smo to osujetili i brdo Mojmilo je jedina dominantna kota na prstenu oko Sarajeva, gdje smo mi bili gore, a oni dole. U toku rata nije bilo snajpera po Aneksu, po Švrakinom Selu, Alipašinom Polju, pa čak i dijelovima Novog Sarajeva, a sve zahvaljujući tome što smo mi bili na brdu Mojmilu”, rekao je Čomor, zahvalivši se rukovodstvu Osnovne škole “Džemaludin Čaušević” na prisustvu obilježavanju ove važne godišnjice.
Čomor je istakao da je na preživjelim učesnicima rata da prenose istinu o dešavanjima tokom agresije na BiH u periodu od 1992-1995. godine, na generacije koje dolaze, jer im je onemogućeno da to uče u školama.
Linija odbrane na Mojmilu prostirala se na oko pet kilometara. Ni 500 agresorskih vojnika u pratnji dva transportera i tenkom nisu mogli probiti bedeme odbrane Armije RBiH.
PRESS OPĆINE