Godišnjica bitaka koje su se vodile za odbranu Naselja heroja Sokolje obilježena je danas u organizaciji Udruženja ,,Druga viteška”. Učenjem Fatihe i polaganjem cvijeća na spomen – obilježju, počast poginulima odale su brojne delegacije, među kojima Udruženje “Druga viteška brigada”, Koordinacija boračkih udruženja, Općina Novi Grad Sarajevo, Općinsko vijeće Novi Grad, Ministarstvo za boračka pitanja Kantona Sarajevo, Osnovne škole “Sokolje”, Savjeta MZ, te predstavnici političkih partija, preživjeli saborci i građani.
Obilježavanju su prisustvovali i učenici OŠ “Sokolje”, koji su za ovu priliku izveli prigodan kulturno-umjetnički program. Cvijeće je također položeno Smailu Smaji Šikalo, komandiru Vojne policije 2. Viteške motorizovane brigade Armije RBiH, koji je ranjen 1. decembra 1992. godine, kod Naselja heroja Sokolje, kada ga je geler pogodio u glavu dok je pomagao ranjenom saborcu. Osam dana kasnije Smajo je preminuo.
Predsjednik Udruženja ,,Druga viteška brigada”, Sado Šatrović kazao je kako će ovo Udruženje nastaviti da baštini tradiciju obilježavanja ratnih dešavanja u periodu od 92-95. godine. “Trudit ćemo se da se ne zaborave uzoriti šehidi i poginuli borci 2. Viteške motorizovane brigade, ratni vojni invalidi i svi koji su učestvovali i dali doprinos odbrani naše drage domovine Bosne i Hercegovine. Ishodi bitaka koje su se odigrale za odbranu Naselja heroja Sokolje i naziv ovog herojskog naselja, govore o kakvim djelima i junačkoj borbi se radilo. Naselje heroja Sokolje je jedino naselje u Bosni i Hercegovini koje je dobilo naziv po herojima odbrane’’, kazao je Šatrović.
U ovom naselju odigrale su se četiri velike bitke za odbranu naselja od agresora, 9. maja i 1. decembra 1992. godine, te 27 januara i 18. marta 1993. godine. O kakvim se bitkama radilo na Sokolju i kakvi su nadljudski napori bili potrebni da se naselje odbrani, govorio je Sejo Čardaklija, ratni komandant bataljona 2.Viteške motorizovane brigade. “Mi smo nakon formiranja Udruženja imali misiju da na mlađe generacije prenosimo događaje koji su se dešavali od 92-95. godine. Ako mi koji smo bili učesnici u borbi za državu Bosnu i Hercegovinu, to ne prenesemo na mlađe naraštaje, ne znam ko bi mogao drugi. Druga viteška brigada već duži period realizira projekat pod nazivom ‘’Memorija Bosne’’ sa kojim ulazimo u sve osnovne škole na području općine Novi Grad Sarajevo, gdje držimo časove i djeci prenosimo istinu o nadljudskoj borbi naših heroja i odbrani od agresora”, kazao je Čardaklija.
Pristunima se obratio i pomoćnik načelnika Službe za boračka pitanja, rad, socijalna pitanja i zdravstvo Tajib Delalić. On je kazao da Općina Novi Grad danas zvanično počinje provođenje Programa obilježavanja značajnih datuma, događaja i ličnosti, kojih je 33. “Ovo je dobar znak i signal, da se ovako trebaju obilježavati svi naši značajni događaji, da na ovako važna obilježavanja dolaze i borci i djeca zajedno. Borci treba da pričaju djeci šta se dogodilo u periodu od 92-95. godine, kako bi ona znala pravu istinu odbrane naše domovine od agresora’’, kazao je Delalić.
PRESS OPĆINE