Povodom 25. novembra, Dana državnosti Bosne i Hercegovine, Općina Novi Grad Sarajevo i Bošnjački institut – Fondacije Adila Zulfikarpašića priredili su za građane Novog Grada i Sarajeva prekrasnu izložbu umjetničkih djela „Uramljena baština – izbor iz slikarskog fundusa zbirke umjetničkih djela Bošnjačkog instituta“.
Građani koji nemaju priliku često dolaziti u Bošnjački institut sada imaju priliku da pogledaju neka od najvrednijih umjetničkih djela u galeriji Općine Novi Grad Sarajevo.
Izložba predstavlja svojevrstan presjek bogatstva slikarskog fundusa Bošnjačkog instituta, a posjetioci će je moći pogledati do 13.decembra 2022. godine.
Direktor Bošnjačkog instituta dr. dr. Faris Gavrankapetanović istakao je ovom prilikom da je saradnja sa Općinom Novi Grad Sarajevo uspostavljena 2017. godine, te da je želja bila da uoči Dana državnosti BiH, kroz postavku „Uramljena baština“, građanima predstave djela naših poznatih slikara, koji su utemeljenje u svom radu našli u bosanskohercegovačkoj baštini.
„Radi se o jako vrijednim djelima više slikara koji se nalaze u fundusu Bošnjačkog instituta, kao što su Ismet Mujezinović, Ismar Mujezinović, Vojo Dimitrijević, Mersad Berber, Safet Zec, Ibrahim Ljubović, i drugi. Kada govorim o našem ukupnom fundusu, čini ga oko 1.800 slika vrlo poznatih slikara, mahom bosanskohercegovačkih. Kada govorimo o drugim fundusima, naša biblioteka ima 250.000 bibliotečkih jedinica, sa 109. 000 naslova, dakle jedan bogati opus. Imamo dobru saradnju sa Općinom Novi Grad i vrlo rado sudjelujemo u zajedničkim projektima. Ranije smo imali izložbu „Sarajevske razglednice“ Mersada Berbera u okviru Novogradskih dana, a jedan od projekata kojeg provodimo već pet godina je „Ime naše škole“ kroz naše izložbe koje imamo u osnovnim školama općine Novi Grad Sarajevo“, kazao je dr. dr. Gavrankapetanović.
Ermin Lagumdžija, kustos zbirke umjetničkih djela i autor postavke istakao je da je zbirka umjetničkih djela Bosšnjačkog instituta bogata radovima autora koji se inspirišu bosanskohercegovačkom baštinom i da je u skladu sa tim konceptom napravljena izložba „Uramljena baština“ gdje su izložena umjetnička djela 20 autora sa prikazima prirodne i kulturno-historijske baštine BiH.
„Autori poput Ismeta Mujezinovića, Voje Dimitrijevića, Behaudina Selmanovića, Gabrijela Jurkića i drugih, na svoj način su tretirali bosanskohercegovačku baštinu, ukazujući na vrijednost njenog očuvanja i sami oni svojim djelom su se ugradili u to kulturno nasljeđe Bosne i Hercegovine, a koje mi predstavljamo u galeriji Općine Novi Grad Sarajevo. Radovi su izabrani po principu tehnike, svi radovi su slike ulja na platnu, a tematski su određeni motivima bh. prirodne i kulturno-historijske baštine. Zanimljivo je da su različiti autori toj temi prilazili na različit način, tako da imamo različite varijacije realizma kod Safeza Zeca ili Gabrijela Jurkića, preko simbolizma Seida Hasanefendića, Salima Obralića, do kolorističke ekspresije Ismara Mujezinovića ili Voje Dimitrijevića, pa sve do apstraktne i asocijativne vizije Mehmeda Zaimovića“, istakao je Lagumdžija.
PRESS OPĆINE