Delegacija turskog Grada Konye koja boravi u višednevnoj posjeti gradu Sarajevu, posjetila je danas Općinu Novi Grad Sarajevo, gdje je upriličen prijem i prezentacija projekta upravljanja i recikliranja otpadom „Nulti otpad“, kojeg realizira Gradska uprava Konye.
Delegaciju koju je predvodio Yaşar Kahraman, pomoćnik gradonačelnika Konye za upravljanje otpadom, ugostio je Tajib Delalić, pomoćnik načelnika Općine Novi Grad Sarajevo sa saradnicima, a u turskoj delegaciji su bili i Meryem Ceylan, direktorica Odjela za reciklažu otpada i Mehmet Akif Belen, direktor Odjela za nulti otpad i Ali Güner, zadužen za međunarodnu saradnju.
Tokom susreta razmijenjena su pozitivna iskustva projekata koji se provode u svrhu zaštite životne sredine i iskorištavanja kućnog i drugih vrsta otpada za proizvodnju toplotne energije, te je prezentiran jedan od najznačajnijih ekoloških projekata Gradske uprave Konye.
Iskazana je spremnost za zajedničko djelovanje u realizaciji sličnih projekata i na području sarajevske općine Novi Grad, a prije svega na edukaciji stanovništva o značaju pravilnog odlaganja otpada, počev od domaćinstava, preko obrazovnih ustanova, do institucija i razvijanja svijesti kod građana o važnosti pravilnog odlaganja otpada i očuvanja životne sredine, te iskorištavanja recikliranog otpada u pozitivne svrhe.
Yaşar Kahraman, se ovom prilikom zahvalio na lijepom dočeku i kazao da se u Općini Novi Grad ne osjećaju kao stranci, već kao članovi porodice. „U posljednje vrijeme generalno u svijetu se povećao problem okoliša. Cijeli se svijet podigao na noge po pitanju problema klimatskih promjena. Sasvim je razumljivo da se postavlja pitanje kako rješavati taj problem, riješiti i upravljanje otpadom. Mi na tome već odavno radiom. Nastojimo da i vama pomognemo i da nađemo neko zajedničko rješenje na tom putu“, rekao je Kahraman.
Dodao je da je prošli mjesec u Kony priređen veliki skup po pitanju klime i klimatskih promjena i stvoren je plan da se do 2055. godine realizira program ”Zero waste” (nula otpada). Sve su zemlje počele da primjenjuju taj cilj, da se umanjuje količina otpada. „Jedini način da se to realizuje i da se smanji količina otpada koji ode na odlagališta jeste da se na samom početku, tamo gdje se stvara, odmah odvaja. U tom smislu, kada otpad dođe do vagoništa, tamo bude upotrijebljen za proizvodnju energije i sl. Znamo da ste vi gradska općina i da se u pogledu otpada radi sa mjesta Kantona Sarajevo. Najbolje što bi vi mogli uraditi kao lokalna samouprava, odnosno Općina, jeste da počinjete prikupljati smeće na njegovom mjestu nastanka. To može biti veliki ekonomski izvor za kompletnu zajednicu“, rekao je Kahraman.
Tajib Delalić je gostima poželio dobrodošlicu i iskazao zadovoljstvo što se ukazala prilika za razmjenu obostranih iskustva u vezi rješevanja gorućeg problema. „Mislim da na čitavoj planeti postoji problem upravljanja otpadom. Mi kao lokalna zajednica koja ima oko 130.000 stanovnika također imamo problem sa upravljanjem otpadom. Nismo direktno uključeni u odvoz i deponovanje otpada na mjesto odlagališta, ali jesmo zainteresovani za rješevanje tog pitanja u našim mjesnim zajednicama. Komunalno preduzeće KJKP „Rad“ koje upravlja otpadom je u nadležnosti Kantona. Mi smo pogođeni problemom neadekvatnog odlaganja otpadom iz razloga što se gradska deponija nalazi na teritoriji naše općine, a ne funkcioniše na adekvatan način. Često se nama stanovnici, koji žive u naseljima oko deponije, javljaju da imaju zdravstvene probleme i posljedice zbog toga“, rekao je Delalić, iskazavši spremnost Općine Novi Grad da uz podršku Grada Konya radi na rješavanju problema odlaganja otpada u naseljima, edukaciji stanovništa o važnosti sortiranja i pravilnog odlaganja kućnog otpada.
U tom smislu dogovoreno je da u narednom periodu nadležne općinske službe pripreme Idejni projekat rješevanja pitanja odlaganja otpada u novogradskim naseljima, na osnovu kojeg će Grad Konya imati jasnu sliku kako i na koji način će pomoći u realizaciji navadenog projekta.
PRESS OPĆINE