161
U multimedijalnoj sali Općine Novi Grad Sarajevo održana je akademija posvećena najhrabrijim borcima i herojima sa Žuči, Safetu Zajki, Safetu Isoviću i Salki Muraspahiću. Akademija je upriličena na Dan pogibije “zlatnog ljiljana”, heroja odbrambeno-oslobodilačkog rata rahmetli Safeta Zajke, koji je poginuo 17. juna 1993. godine na Mijatovića Kosi.
Akademiji su prisustvovale porodice šehida i poginulih boraca Armije RBiH i MUP-a BiH, demobilizirani borci, zlatni ljiljani, ratni vojni invalidi, armijski generali i ratni komandanti, pripadnici viteških brigada sa šireg područja BiH, predstavnici izvršne i zakonodavne vlasti, sa federalnog, kantonalnog, gradskog i lokalnog nivoa, načelnik Općine Novi Grad Sarajevo Semir Efendić, predsjedavajući Općinskog vijeća Novi Grad Mirza Selimbegović i vijećnici OV Novi Grad, te građani.
Herojima dugujemo zahvalnost što nas snagom emaneta okupljaju i opominju na jedinstvo koje nam je potrebno
Na samom početku akademije održan je historijski čas, o herojima sa Žuči, njihovoj požrtvovanosti i hrabrosti govorio je ratni komandant 3. motorizovanog bataljona Druge viteške motorizovane brigade Muaz Suljagić.
Suljagić je kazao da njima dugujemo zahvalnost što nas snagom emaneta već 31 godinu okupljaju u mirnodopskim bitkama i opominju na jedinstvo koje nam je potrebno da istrajemo u očuvanju naše jedine domovine Bosne i Hercegovine. Istaknuo je da je godina 1993. na sarajevskom, kao i na svim ratištima napadnute Bosne i Hercegovine, bila po mnogo čemu teža i neizvjesnija od svih drugih ratnih godina.
“Agresiji srbijansko-crnogorskih i Karadžićevih oružanih formacija na našu zemlju 1993. godine pridružile su se i agresorske postrojbe Hrvatske i najveći dio postrojbi HVO-a u BiH. Slavni ratni put Druge viteške motorizovane brigade bio je izuzetno trnovit, ratnički surov i veoma težak. Na tom putu ljudske gordosti nismo žalili ni krv, ni znoj, ni suze, u najplemenitijoj borbi za opstanak i slobodu čovjeka i naše jedine domovine. O tome svjedoči naš kalendar obilježavanja značajnih datuma, događaja i ličnosti. Mjesec juni u tom kalendaru, kao i u srcima Druge viteške brigade zauzima posebno mjesto i budi pomješana osjećanja tuge i ponosa. Samo iz 2. motorizovane viteške brigade Prvog korpusa Armije RBiH u zemlju bosansku, u kolijevku iz koje raste domovina, leglo je i prekrilo se bosanskim ljiljanima sa svojim komandantima 486 naših najboljih sinova i kćeri”, rekao je Suljagić.
Važno je uključiti djecu u programe obilježavanja, kako bi ona znala ko su bili heroji odbrane
Načelnik Općine Novi Grad Sarajevo Semir Efendić istakao je da je za njega uvijek najteže govoriti o herojima, ali da moramo da ih se sjećamo, naglasivši da je važno uključiti djecu u programe obilježavanja kako bi ona znala ko su bili heroji odbrane Novog Grada i države Bosne i Hercegovine.
“Zaista mi je uvijek najteže govoriti o našim herojima, jer se osjećam nedovoljno dostojan, pa čak i govoriti o onome što su oni značili za ovu zemlju. Šta reći o 2. viteškoj brigadi u kojoj su poginuli i komandant i dva zamjenika komandanta? To je bila brigada u kojoj su osim boraca i komandanti bili direktni učesnici svih akcija i potpuno izloženi svakom mogućem riziku i neprijateljskom dejstvu. Na nama je da više govorimo o ovome i da nađemo način da se u ove programe u velikoj mjeri uključe i djeca iz osnovnih i srednjih škola, kako bi naučila o odbrani naše općine i o herojima koji su to radili na najbolji mogući način. Smatram da su o našim herojima dostojni govoriti oni koji su preživjeli. I mnogo je takvih ljudi, dok su živi imamo šta čuti od njih, i oni su ti koji treba da govore i da budu heroji našeg vremena, oni od kojih se najviše može čuti i naučiti”, rekao je Efendić.
Načelnik Efendić je istaknuo da su komandant Safet Zajko i njegovi saborci simbol Novog Grada.
“Prošla je 31. godina od pogibije rahmetli Safeta Zajke. I ako Novi Grad ima neki simbol, onda je to upravo Safet Zajko i njegovi saborci koji su bili uz njega, borili se i dali svoje živote, ali i preživjeli u odbrani naše općine”, rekao je Efendić.
Treba da pričamo našoj djeci o herojima i oni trebaju da im budu uzori
Prisutnima se obratio i predsjedavajući Općinskog vijeća Novi Grad Mirza Selimbegović. On je poručio da treba da pričamo našoj djeci o herojima i da oni trebaju da im budu uzori.
“Moram da kažem, kao neko ko je iz te mlađe generacije, da mi je čast što sam imao priliku da se družim s nekim od naših heroja. I ja bih vas zamolio da nikada ne prestanete govoriti o njima. I da se zajedno potrudimo da i moja generacija i sve ove generacije koje stasavaju nauče nešto o našim herojima. Oni nisu heroji bez razloga i trebali bi da budu uzor našim generacijama. Naši mlađi naraštaji treba da se ponose herojima koje imamo, da im oni budu motivacija, i da im vi pričate o svojim akcijama i uspjesima. Prenesite im poruku da ne treba nikada da se boje, jer kada ste vi mogli u tim uslovima da se suprotstavite svemu na što ste naišli, onda oni sigurno mogu da se nose i suoče s onim što se danas dešava. Na nama je obaveza da pričamo o onome što će nas sve povezivati, jer to je patriotizam, to je naša domovina i to je ono što su nas naši heroji zadužili i to je pravi put kojim treba da idemo”, rekao je Selimbegović.
Heroji, gazije, borci, zlatni ljiljani, Safet Zajko, Safet Isović i Salko Muraspahić dali su ono najvrijednije za našu domovinu, svoje živote.
Safet Zajko je rođen 1. marta 1959. godine u selu Gaočić kod Rudog, bio je komandant 2. viteške motorizovane brigade, heroj odbrambeno-oslobodilačkog rata, dobitnik najvećeg ratnog priznanja “Zlatni ljiljan”, simbol hrabrosti, nepokolebljivosti i neustrašivosti. Njegova predanost domovini i borba za svoj narod zauvijek će ostati zapamćena, a njegovo ime vječno će se spominjati. Poginuo je na današnji dan 1993. godine na Mijatovića Kosi.
Safet Isović zamjenik komandanta Safeta Zajke, rođen je 06.03.1966. godine, isticao se svojom izuzetnom strategijskom vizijom, brzinom u donošenju odluka i natprosječnom inteligencijom. Njegova uloga u planiranju i izvođenju vojnih akcija bila je od presudnog značaja za efikasnu odbranu Novog Grada i Sarajeva. Rahmetli Safet Isović poginuo je na dan oslobađanja Mijatovića Kose, 12.06.1993. godine, samo pet dana prije svog komandanta i saborca Safeta Zajke. Odlikovan je odlikovanjem “Orden sa zlatnim mačevima”, dobitnik najvećeg ratnog priznanja “Zlatni ljiljan”
Salko Muraspahić, zamjenik komandanta brigade, imenovan na tu dužnost nakon pogibije Safeta Isovića. Poginuo je 28.07.1993. godine u rejonu Smiljevića, u podnožju Mijatovića Kose. Dobitnik je najvećeg priznanja “Zlatni ljiljan”, poznat po svojoj neumornoj predanosti domovini, bio je istinski borac koji je svoj život posvetio odbrani i slobodi Novog Grada, Sarajeva i Bosne i Hercegovine. Njegova hrabrost i žrtva ostaju trajni simbol patriotizma i nesebične ljubavi prema domovini.
Njihov zajednički doprinos tokom ratnih godina ostaje neizbrisiv u pamćenju i srcima svih građana. Svečana akademija je prilika da se trajno oda počast herojstvu i žrtvi trojice heroja sa Žuči i da se njihov primjer prenese na buduće generacije kao inspiracija i ponos Novog Grada, ali i cijele Bosne i Hercegovine.
Prije svečane akademije delegacije su položile cvijeće i odale počat herojima odbrane BiH na Centralnom spomen-obilježju ispred zgrade Općine Novi Grad Sarajevo, posjetili mezarja i mjesta pogibije Safeta Zajke.