U multimedijalnoj sali Općine Novi Grad Sarajevo održana je svečana akademija i poetska večer kojoj su prisustvovali pomoćnik načelnika Općine Novi Grad Sarajevo za boračka pitanja, rad socijalna pitanja i zdravstvo Tajib Delalić, vijećnici Općinskog vijeća sa predsjedavajućim Općinskog vijeća Mirzom Selimbegovićem, ministar za boračka pitanja Omer Osmanović, generali Armije RBiH, porodice šehida i poginulih boraca, ratni vojni invalidi, demobilisani borci, članovi udruženja boraca i građani.
Na samom početku svečane akademije održan je historijski čas o liku i djelu Smaila Smaje Šikala, njegovom životu, herojskim postupcima za vrijeme rata i njegovoj ljubavi prema domovini.
Komandir čete Vojne policije Mehmed Baltić rekao je kako se ovo obilježavanje praktikuje svake godine u čast herojima koji su položili svoje živote za ovu državu.
„O Smaji Šikalu mogu da kažem da je to naš heroj i gazija i mi dok smo živi, mi ćemo da obilježavamo datum njegove pogiblje i da ga se sjećamo“, zaključio je komandir Baltić.
Prisutnima se obratio i pomoćnik načelnika za boračka pitanja rad socijalna pitanja i zdravstvo Tajib Delalić koji je istakao važnost sjećanja na naše heroje.
„Smajo je bio izuzetan borac, komandir Vojne policije Druge viteške motorizovane brigade, heroj i nosilac najvećih ratnih priznanja “Zlatni ljiljan” i “Medalja za hrabrost”. Bio je veliki sportista, vrlo je važno da se sjećamo ovakvih momaka. Kada bi se Smajo pojavio sa svojom grupom na liniji, to je značilo da će biti sve u redu, da linija neće pasti i da će se neprijateljske snage loše provesti. Pored toga što je bio veliki ratnik, Smajo je bio i jedna pjesnička duša, bio je heroj i pjesnik. Jedan gotovo nestvaran lik“, kazao je Delalić.
Ministar za boračka pitanja, Omer Osmanović u svome obraćanju istaknuo je da će sjećanje na Smaju uvijek živjeti, a samim tim živi i on.
„Lik i djelo Smaje Šikala će zauvijek ostati u našim sjećanjima. Svaki čovjek fizički umire samo jednom, ali njegova djela ostaju da žive i oni žive i dalje na taj način. Kada sam slušao predavanje o Smaji, poželio sam da budem Smajo Šikalo, da budem i ja heroj i da o meni pričaju na ovaj način. Druga viteška brigada je dala 461 heroja, da bismo mi danas sjedili, pričali i prenosili historiju našoj djeci“, rekao je Osmanović.
Svečana akademija upotpunjena je umjetničko-muzičkim nastupom učenika OŠ „Umihana Čuvidina“ i OŠ “Sokolje” koji su izveli recital i muzičke interpretacije.
PRESS OPĆINE