Uz prisustvo članova porodica šehida i poginulih boraca Armije RBiH, dobitnika najvećih ratnih priznanja i demobiliziranih boraca Armije i MUP-a Republike BiH, u multimedijalnoj sali Općine Novi Grad Sarajevo, večeras je održana akademija povodom 27. godišnjice bitke za oslobađanje kote Vis na brdu Žuč i pogibije „Zlatnog ljiljana“ i dobitnika „Medalje za hrabrost“ Smaila Smaje Šikala i njegovih saboraca Feriza Tumbula, pomoćnika za bezbjednost i Nusreta Brkića i Senada Čolića, komandira čete.
Akademiji posvećenoj heroju odbrambeno – oslobodilačkog rata i pjesniku Smailu Šikalu, prisustvovali su i predstavnici Federalnog ministarstva za pitanja boraca, Općine Novi Grad, armijski generali, ratni komandanti 1. Korpusa ARBiH, direktori novogradskih osnovnih i srednjih škola i njihovi učenici, te drugi gosti.
Gost na večerašnjoj akademiji bio je i prof. dr. Enver Imamović, čovjek koji je cijeli život posvetio izučavanju prošlosti naše domovine i autor naših državnih vojnih obilježja sa ljiljanima.
Prisutnima su se obratili općinski načelnik Semir Efendić, Sado Šatrović, predsjednik Udruženja „Druga viteška“ Novi Grad, a o liku i djelu Smaje Šikala i borbama vođenim za oslobađanje kote Vis i Žuči od agresora, govorio je Safet Kešo, pomoćnik ratnog komandanta za moral 2.Viteške brigade.
Prigodnim stihovima na samom početku, obratio se poznati bosanskohercegovački glumac i direktor Narodnog Pozorišta Sarajevo Izudin Bajrović, a program je upotpunjen izvedbama učenika Osnovne škole „Fatima Gunić“.
Dobrodošlicu prisutnima poželio je načelnik Semir Efendić koji je istakao da porodice koje su izgubile svoje najmilije zaslužuju da posljednjem i najtežem periodu naše historije damo posebnu pažnju.
“Za nas je vrlo važno da se slavna epizoda naše historije prenese na naše buduće generacije, i da posebno velika srca naših najvećih heroja, ostanu zapamćena kao primjer kako se bori za svoju državu. Mi smo imali sreću da su među nama živjeli ljudi koji su, onda kada je bilo najpotrebnije, pokazali najviše hrabrosti i najviše mudrosti i snage, i izašli na okolna brda Žuč, Sokolje, Mojmilo i zaustavili agresore koji su od ovog grada htjeli napraviti Srebrenicu. Zahvaljujući njima spasio se ovaj grad i država BiH“, istakao je načelnik Efendić.
Rahmetli Šikalo bio je komandir vojne policije 2. motorizovane brigade Armije RBiH i jedan od prvih dobrovoljaca koji su se prijavili da brane Sarajevo tokom agresije. Prvi put je ranjen u borbama kod Elektroprivrede, a posljednji put kod Sokolja, kada ga je geler pogodio u glavu, dok je pomagao ranjenom saborcu. Sedam dana poslije podlegao je povredama.
U bici za oslobođenje i odbranu kote Vis od 5. do 16. decembra 1992. godine i herojskim bitkama za odbranu brda Žuč, u periodu od 16. decembra 1993. do 15. januara 1994. godine, poginula su 52 borca i ta činjenica upozorava da nikada ne smijemo zaboraviti njihovu žrtvu za domovinu.
Smajo Šikalo imao je svega 25 godina kada je svoj život dao za odbranu domovine, a dokazao je da ju je volio više nego sebe. Gazija poput njega i svi ostali koji su dali živote za svoju domovinu Bosnu i Hercegovinu nas obavezuju da ih nikad ne zaboravimo.
PRESS