U multimedijalnoj sali Općine Novi Grad Sarajevo održana je akademija posvećena sjećanju na slavne komandante 2. Viteške motorizovane brigade, heroje sa Žuči Safeta Zajku, Safeta Isovića i Salku Muraspahića.
Akademiji su prisustvovale brojne porodice šehida i poginulih boraca Armije RBiH i MUP-a BiH, demobilizirani borci, zlatni ljiljani, ratni vojni invalidi, armijski generali i ratni komandanti, pripadnici viteških brigada, predstavnici izvršne i zakonodavne vlasti, vjerskih zajednica i drugi gosti
O herojima sa Žuči govorio je ratni komandant Drugog motorizovanog bataljona 2. Viteške motorizovane brigade Sejo Čardaklija. On je kazao da će rahmetli Safet Zajko, Safet Isović i Salko Muraspahić, biti upamćeni po najvećim vrlinama čovjeka i komandanata, odvažnosti i herojstvu
“Ostaje da se priča i pamti kakve je komandante, vitezove imala ova naša brigada i naša Armija, komandante kova Safeta Zajke, Safeta Isovića i Salke Muraspahića”, istakao je Čardaklija u svom obraćanju prisutnima.
“Kujući slobodu rame uz rame, zajedno sa nama, u sudbonosnim danima odbrane ove zemlje od agresora, prkosno i neustrašivo gledali smo smrti u oči i dijelili sve radosti naših velikih pobjeda i sve tuge naše boli i rastanaka sa svojim saborcima. Šehidima i poginulim borcima i njihovim porodicama dugujemo što se snagom emaneta već 30 godina okupljamo na ovim mirnodopskim bitkama protiv usuda zaborava. Za današnju borbu protiv zaborava koju spremno vodimo bez zrna baruta i koju nazivamo memorijalna akademija, dobili smo izuzetno snažna pojačanja koja su stigla od svih viteških brigada i ostalih jedinica iz sastava Armije RBiH “, istakao je Čardaklija.
Naglasio je da je u herojskoj borbi za odbranu naše zemlje od agresije i slobodu svakog čovjeka koji je bezuslovno voli i poštuje kao svoju jedinu domovinu , 461 borac 2. Viteške motorizovane brigade dao svoj život.
“Više od života čovjek niti može imati, niti može dati, upravo stoga se svih naših šehida i palih branioca sjećamo u raznim prilikama s ponosom i zahvalnošću izgovarajući imena tih časnih ljudi, kojima dugujemo svaki korak slobode po njedrima naše domovine jedinstvene, cjelovite i međunarodno priznate države Bosne i Hercegovine”, kazao je Čardaklija.
Prisutnima se obratio i načelnik Općine Novi Grad Sarajevo Semir Efendić i poželio dobrodošlicu na akademiju pod nazivom ”Heroji sa Žuči”. Kazao je da je teško bilo šta reći o veličini i herojstvu rahmetli Zajke, Isovića i Muraspahića, kao i svih ostalih heroja odbrambeno-oslobodilačkog rata.
,,Osvrnut ću se na razgovor rahmetli Alije Izetbegovića i rahmetli Safeta Zajke koji su vodili nekada u razgovor na Sokolju, pa kada rahmetli Izetbegović pita Zajku: “znaš li ti Safete za šta se boriš”, jer i tada su bili neki koji su bacali smutnju, da je to neka prevara, a Safet lahko i jasno odgovara:”znam, nemam ja nikakvih problema s tim, ja se borim za naš narod”. Kad kaže za naš narod, koji je to narod?, kad kaže nana Fata Orlović, selamim svoj narod, zna nana koji je to narod, ona selami Bošnjake, a i rahmetli Zajko je znao da su to Bošnjaci. Osim Bošnjaka Bosnu je branio i jedan broj pravoslavaca koji sebe doživljavaju bosancima, pa čak neki od njih se izjašnjavaju kao srbi i hrvati, ali ne negiraju Bosnu. Taj narod nema ničega da se stidi. Kažu danas ponosni na neku multikulturu, ja moram reći da je ponos biti Bošnjak kod kojeg ima multikulture. Samo gdje su Bošnjaci, tamo ima demokratije, kod drugih to nema, i mi moramo biti Bošnjaci. Bošnjaci kroz cijelu historiju apsolutno su narod koji je spasio ovu zemlju. Mi smo na neki način dovedeni u situaciju da dajemo prednost institucijama Bosne, a ne narodu”, istakao je načelnik Efendić.
Naglasio je da postoji dio Bosne i Hercegovine koji ništa s Bosnom neće da ima niti ga interesuje, tamo je sve srpsko, tamo je čitav sistem obrazovanja, kulture, medija srpski. Oni su otvoreno protiv Bosne. Oni su na Skupštini 1992. proglasili Republiku srpskog naroda Bosnu i Hercegovinu.
“Mi moramo danas biti svjesni da unutar države postoje dva sistema kroz institucije, obrazovanje, medije kroz sve koji odgajaju dijelove stanovništva BiH da ne bude za Bosnu. Tamo gdje su Bošnjaci temeljni, od kojih zavisi ova zemlja sve je 1/3, nema u Sarajevu instituta za bosanski jezik, nego mora biti i drugi jezik da se ko ne uvrijedi. Mi smo danas došli u situaciju da oni koji su otvoreni neprijatelji Bosne i Hercegovine, koji dolaze iz miljea koji su protiv BiH, da su širom institucija ove države, te da oni kroz te institucije, kroz sobe ove kuće (Bosne) ruše zidove i mi smo zato u problemima gdje jesmo, a najmanje što nam treba jeste da nam bude jasno kao što je bilo jasno rahmetli Safetu za šta se on bori. Mi moramo znati ko se u ovoj zemlji bori za Bosnu, a ko protiv nje. Kad to budemo znali, onda moramo ove koji su za Bosnu jačati. Ne bi bilo odbrane BiH da nije bilo jedinstva i onih koji jasno znaju kako i od koga državu treba braniit. Ako nam bude jasno ko je narod BiH i šta je, to je jednostavno, to su oni koji je hoće, oni koji hoće jednaku državu svih kao i svaka druga država kad tu napravimo jasnu sliku sebi, onda će sve biti jasnije i lakše boriti za državu”, rekao je između ostalog Efendić.
Na akademiji se obratio i ministar za boračka pitanja Kantona Sarajevo Omer Osmanović. On je kazao kako je potrebno učiti našu mladost o imenima velikih heroja koje je iznjedrila naša domovina.
“Ne postoji mnogo toga što već nismo rekli o velikom heroju i legendi odbrane grada Sarajeva Safetu Zajki, ne postoje ni riječi zahvale kojim se njemu i njemu sličnima možemo da odužimo za sve što su nam dali. Ono što mi možemo jeste da ne damo zaboravu njegovo ime, da u emanet ostavimo da svako dijete zna njegovo ime i da im idoli budu ljudi poput Safeta Zajke. Ako u tome uspijemo, možemo reći da smo nadjačali zaborav.”, rekao je ministar Osmanović.
Prisutnima se obratio i Ismet Bećar, sin poginulog borca Armije RBiH i bh. glumac Izet Bajrović, a u muzičkom dijelu programa nastupio je hor “Preporod”. Na samom početku akademije prisustni su imali priliku pogledati video snimke nastale u maju 1993. godine na Žuči.
PRESS OPĆINE