Općina Novi Grad Sarajevo danas je bila domaćin Samita lokalnih vlasti Evrope i Azije, koji je okupio oko 150 gradonačelnika i načelnika iz 15 država Evrope i Azije, članica Unije općina TDBB-a (Unija država turskog svijeta), koji se prvi put organizira u BiH.
Samitu su prisustvovali gradonačelnici i načelnici iz Republike Turske, Azerbejdžana, Kirgihstana, Sjevernog Kipra, Makedonije, Srbije, Crne Gore, Mađarske, BiH, Albanije i Kosova.
Pored načalnika i gradonačelnika evropskih i azijskih zemalja, prisustvovali su ambasador Republike Turske u BiH Cihad Erginay, zatim predstavnici TIKA-e, Turskog kulturnog centra Yunus Emre u Sarajevu, potpredsjednica Federacije BiH Melika Mahmutbegović, predstavnici Kantona Sarajevo, načelnici 15 općina iz BiH i njihovi saradnici, predstavnici Općinskog vijeća i vijećnici Općine Novi Grad Sarajevo, te drugi gosti.
Općina Novi Grad Sarajevo je jedna od 17 članica TDBB-a iz BiH. Prije više od dvije godine započeta je saradnja, a u septembru prošle godine načelnik Semir Efendić je izabran za jednog od kopredsjednika i člana Upravnog odbora Unije. Cilj Unije je jačanje saradnje i razmjena iskustava između lokalnih zajednica.
„Ovo je vjerovatno najveći susret lokalnih vlasti u BiH koji se održava u zadnjih desetak godina. Mislim da imamo više od sto načelnika i gradonačelnika iz država Balkana i Azije. Danas je prilika da predstavimo aktivnosti udruženja gradova Unije TDBB-a, sa sjedištem u Turskoj, koja ima oko 1.200 članica. To će biti i prilika da se predstavi ono što je udruženje uradilo do sada i da se da mogućnost općinama koje nisu članice, da se pridruže organizaciji. Ovo je prilika za saradnju među općinama, bit će održani bilateralni sastanci, sigran sam da će iz toga proizaći konkretna saradnja.Mogu reći da su općine iz BiH, članice TDBB-a do sada, uspostavljajući bratimske odnose sa Unijom, realizovale projekte vrijedne nekoliko desetina miliona KM.Danas je prilika da se sve te aktivnosti prezentiraju“, rekao je načelnik Efendić.
Predsjednik TDBB-a Ibrahim Karaosmanoglu rekao je kako vjeruje da će rad tokom današnjeg samita i bilateralnih sastanaka biti plodonosan i polučiti kvalitetnim rezultatima i novim poznanstvima. “Mi danas ovome sastanku prisustvujemo kao unija općina i imamo za cilj da prije svega razmijenimo iskustva iz domena lokalnih vlasti. Ovo je dobra prilika da se upoznamo i sklopimo poznanstva sa drugim općinama sa ovog postora koje mi smatramo bratskim”, poručio je Karaosmanoglu.
U svom obraćanju Karaosmanoglu je istakao da se svijet globalno ubrzano mijenja, ali da se život u lokalnim zajednicama najsporije mijenjaja i zbog toga je važno ulagati u bolje uslove života u njima. Također, je istakao da je primjetno da nam dosta gradova stari, te da je vrlo važno ugalati u njihovu obnovu.
Samitu je prisustvovao i zamjenik gradonačelnika grada Ohrida Angel Janev, koji je kazao da lokalna zajednica grada Ohrida ima oko 20 gradova pobratima i još više od 20 gradova koji su potpisali sporazum o saradnji, ističući da jedan ovakav skup treba da organiziraju svi gradovi.
Merdi Semizade, direktor Agencije za lokalnu samoupravu pri Ministarstvu pravde Republike Azerbejdžan istakao je zadovoljstvo prisustvom na samitu koji se održava u Općini Novi Grad Sarajevo. “Željeli smo da svojim prisustvom damo podršku našem prijateljskom narodu“, rekao je Semizade.
Generalni sekretar TDBB-a Fahri Solak istakao je da predstavnici turskih općina u BiH borave već tri dana. U tim danima, pored sastanka Upravnog odbora Unije, predstavnici turskih lokalnih zajednica prisustvovali su vjerskoj manifestaciji Ajvatovica u Pruscu, a obišli su još nekoliko kulturnih i turističkih mjesta u BiH.
Goste su u protekla dva dana ugostili načelnici općina Konjic, Travnik i Fojnica, čije su općine članice Organizacije.
TDBB je osnovana 2003. godine i djeluje uz 28 zemalja članica sa više od 1.100 općina. BiH je, kako je istakao Solak, zemlja u kojoj TDBB najaktivnije djeluje.
Na samitu je predstavljen projekat obnove mosta na rijeci Spreči između dvije članice TDBB-a, Grada Doboja i Doboj Istoka, kao i projekati koje je Goražde gradilo sa osam bratskih općina iz Turske (Kulturni centar i park u Goraždu), a pored toga predstavljen je i projekat obnove mosta Mustafe bega Sokolovića, najstarijeg kamenog mosta koji je izgrađen u Osmanskom periodu u BiH (20 godina prije Višegradske ćuprije).
Bratska Općina Sancaktepe u izgradnju sportske dvorane u Gornjem Vakufu uložila je više od 600.000 eura, a također, jedna od općina članica Organizacije Općina Beykoz-Istanbul priprema izgradnju sportske dvorane u Srebernici.
PRES SLUŽBA OPĆINE