U Općini Novi Grad održana je komemoracija za nedavno preminulog boksera Muhameda Alija.
Na ovaj način odata je počast jednom od najvećih sportista svih vremena, velikom čovjeku i humanisti.
Na skupu su se obratili Vehid Gunić, autor knjige o Muhamedu Aliju i jedini bh. novinar koji je uradio intervju s njim, sportski komentator Kemal Baluković i Almedin Fetahović, osvajač prve zlatne medalje za Bosnu i Hercegovinu 1993. godine na Mediterinskim igrama u Francuskoj.
Legendarni Muhamed Ali bio je uzor generacijama 20. vijeka sa ovih prostora. Bio je veoma popularan, a pored toga, pamtit ćemo ga i po nesebičnoj podršci koju je pružao Bosni i Hercegovini tokom rata 90-ih godina.
Svoj komentar na život i djelo i detalje iz neponovljive karijere Muhameda Alija iznio je Kemal Baluković.
Vehid Gunić je ovom prilikom kazao da je doživio tu čast da je bio gost Muhameda Alija u vrijeme kada je on bio planetarna zvijezda.
„Bio sam prefasciniran činjenicom da je to jedan običan čovjek koji cijedi sok od narandže i pravi kahvu i izvodi mađioničarske trikove. On je bio pravi šoumen, ali i vjernik koji me odveo u svoju biblioteku i iz police mi izvukao Kur'an i iz njega izvadio fotografiju iz Begove džamije uoči meča sa Frajzerom, koji je bio jedan od najtežih mečeva koje je on imao. Taj susret sa njim je ostao za mene jedan od najradosnijih susreta. Njegova definicija boksa će uvijek biti upamćena, kada sam ga pitao šta je za njega boks, rekao je: „Boks mi je dao sve i oduzeo sve““, ispričao je Gunić.
Tokom komemoracije prikazani su i inserti iz njegovih najpoznatijih borbi, a putem skajpa iz New Yorka javio se Muhamed Šaćirbegović, nekadašnji ambasador BiH pri Ujedinjenim narodima i ministar vanjskih poslova BiH.
On je kazao da se nekoliko puta susreo sa Muhamedom Alijem, te da se najznačajniji susret s njim desio 1992. godine u Ujedinjenim narodima, tokom jedne od konferencija na kojoj je skrenuta pažnja na ratna stradanja u BiH.
Također je kazao da je Muhamed Ali znao za BiH mnogo prije agresije na našu zemlju i da se svojim angažmanom zalagao za mir u BiH i apelovao na javno mijenje u SAD-u da se zaustave stradanja u BiH.
Šaćirbegović je istakao da se Ali susreo sa prvim predsjednikom Predsjedništva BiH Alijom Izetbegovićem 1995. godine, prilikom mirovnih sporazuma u Dejtonu, kada se snažno založio za BiH, za njenu suverenost i nezavisnost i da je upravo tada nastala ona čuvena slika Muhameda Alija sa Alijom Izetbegovićem. Upravo tada u vrijeme pregovora u Dejtonu, kada je bh. delegacija bila pod ogromnim pritiskom Muhamed Ali je na neki način ohrabrivao rahmetli predsjednika Izetbegovića zbog teških odluka koje je donosio.
Međunarodni olimpijski komitet je 1999. godine Alija proglasio za najvećeg sportistu 20. stoljeća 1960. godine. Bio je Olimpijski pobjednik iz Rima i trostruki svjetski prvak u teškoj kategoriji.
PRES SLUŽBA OPĆINE