Na parking prostoru u ulici Trg djece Dobrinje, danas je obilježena 31. godišnjica masakra počinjenog nad civilima tokom održavanja bajramskog turnira 01. juna 1993. godine.
Na današnji dan, 1993. godine, na parkingu na kojem se igrao bajramski turnir, pale su dvije minobacačke granate ispaljene sa agresorskih položaja tzv. vojske RS koje su usmrtile 15, a ranile više od 100 građana.
Na mjestu masakra cvijeće su položile brojne delegacije i odale počast ubijenim sugrađanima.
Ovom prilikom načelnik Općine Novi Grad Semir Efendić kazao je da je ovo obilježavanje veoma važno i značajno za za naš identitet ì za naše sjećanje.
“Oni čiji su najbliži tada stradali najbolje znaju kako se sa time nositi, kao i oni koji su ranjeni, kako su to sve preživjeli. Za nas je danas važno da znamo zašto su se ovakve stvari dešavale. A to je zato jer postoje oni koji ne žele ovu državu, jer postoje oni koji su htjeli da unište BiH i jedan narod u njoj, Bošnjake, ali i sve druge koji su zajedno s njima branili državu. I tu se stvari nisi mnogo promjenile, i danas se samo nekim drugim sredstvima i načinima pokušava ova država uništiti, oslabiti, zanemariti. O brutalnosti koja se desila ovdje, ne mogu se pronaći prave riječi, to su bila djeca na turniru. Za nas je važno da ove stvari znamo, ali i da znamo, da nije bilo Armije RBiH da to sve zaustavi, da bismo svi završili kao Srebrenica. I u budućnosti, dok mi budemo organizivani, spremni, sposobni da se branimo, bit ćemo sigurni. Moramo imati svijest i snagu da bi bili sigurni, to je najvažnija pouka koju možemo izvući iz ovakvih događaja”, poručio je načelnik Efendić.
Predsjedavajući Općinskog vijeća Novi Grad Mirza Selimbegović, istakao je da je naša dužnost da govorimo o ovakvim događajima, jer postoje oni koji žele drugačije da predstave ono što se dogodilo u periodu agresije na BiH.
“Mi u kontinuitetu obilježavamo stradanja i ubistva naših sugrađana, kako civila, tako i djece. U trenutku kada se očekivalo primirje, agresor je iskoristio taj momenat i napravio masakr na ovom mjestu. Naša je obaveza i dužnost da nikad to ne zaboravimo i da govorimo o ovim stvarima koje u suštini govore o karakteru rata i činjenicama koje neki drugi žele drugačije da predstave i mi to ne smijemo dozovoliti”, izjavio je Selimbegović.
Adem Kajanija, predsjednik Udruženja “JOB unija veterana Novi Grad Sarajevo” ukazao je na značaj obilježavanja ovakvih događaja, istakavši da nove generacije moramo učiti o tome šta se dogodilo, kako nam se nikada više ne bi ponovilo.
“Na ovom mjestu gdje se danas nalazimo okupila se mladost, mislili su da su ovdje sigurni, došli su da se druže, da proslave Bajram igrajući mali fudbal. Međutim, agresor je ispalio dvije minobacačke granate tog dana i ubio 15 i ranio oko 115 civila, djece i boraca na ovom mjestu. Bio sam sudionik i sam sam bio ranjen, to je bio jedan od najrežih dana u mom životu. Moramo da gajimo i propagiramo kulturu sjećanja na svim mjestima, u svim porodicama, u školama. Nažalost, nemamo u našim udžbenicima da učimo šta se događalo u periodu 1992-1995. godina, ali sada kada je usvojena Reziolucija o Srebrenici na tome će se raditi. Mi moramo nove generacije učiti da nam se ovo nikada više ne ponovi”, rekao je Kajanija.
Tog dana ubijeni su: Atif Bajraktarević, Mirza Deljković, AlijaGodinjak, Alija Gojak, Adnan Mirvić, Kemal Mulaahmetović, Dragan Osadčij, Refik Ramić, Jusuf Razić, Munir Sabanić, Adel Selmanović, Danijel Šolaja, Damir Trebo, Asim Zagorica i Marko Žižić.