U organizaciji Udruženja JOB “Unija veterana” Novi Grad Sarajevo, danas je obilježena 30. godišnjica od pogibije šest pripadnika Armije RBiH i ranjavanja 24 pripadnika u pokušaju deblokade Dobrinje IV. Tim povodom delegacije Općine Novi Grad, Općinskog vijeća, boračkih udruženja, porodice poginulih, te predstavnici političkih partija, položili su cvijeće na spomen – obilježju na Trgu djece Dobrinje, prisjećajući se onih koji su herojski poginuli braneći ovo herojsko naselje 1. septembra 1992. godine.
Više od stotinu dana naselje Dobrinja je bilo potpuno odsječeno od grada. Cijele 1992. godine odvijale su se borbe za odbranu ovog naselja, koje je za srpsko – crnogorskog agresora imalo izuzetan geostrategijski značaj, a u neposrednoj blizini u tadašnjoj kasarni, početkom 1992. godine bilo je stacionirano mnogo vojne tehnike, naoružanja, municije, kao i vojnika JNA i dobrovoljaca iz Srbije i Crne Gore. Današnje okupljanje veterana rata sa Dobrinje, predstavnika Općine Novi Grad Sarajevo, boračkih udruženja, političkih partija, učenika Osnovne škole “Osman Nuri Hadžić” i drugih, bilo je jasna poruka da se nikada ne smiju zaboraviti oni koji su živote dali za odbranu grada i države od agresora.
Adem Kajanija, predsjednik Udruženja JOB „Unija vetarana” Novi Grad Sarajevo“ kazao je da se 1. septembra odvijala jedna od prvih bitaka za Dobrinju. „Imajući u vidu činjenicu da je Dobrinja, kao i grad Sarajevo, tada bila u okruženju, s druge strane smo imali dvije kasarne odakle su nas svakodnevno granatirali, ovo je bila prva linija i ovdje su najviše ginuli civili, od svakodnevne vatre niko se nije mogao kretati, a borci su do prve linije morali pretrčavati. Akcija je pripremljena i 2. septembra u jutarnjim satima krenulo se prema Dobrinji IV. Vjerovatno je peta kolona uradila svoje, kada smo prešli na drugu stranu, agresor nas je dočekao, tada smo nažalost izgubili šest saboraca, a 24 su ranjena. Deblokada Dobrinje je bila deblokada grada Sarajeva u sadejstvu sa drugim jedinicama, a naša zona odgovornosti je bila Dobrinja IV, podsjetio je Kajanija.
Naglasio je da se danas sjećaju tog datuma i poginulih saboraca, te da će to činiti i u narednim godinama i prenositi na mlade naraštaje, kako bi oni znali šta se ovdje dešavalo u toku agresije na BiH.
Povodom obilježavanja ovog značajnog datuma iz perioda odbrambeno – oslobodilačkog rata 1992 – 1995, u subotu, 3. septembra, u prostorijama Udruženja JOB „Unija veterana“ Općine Novi Grad održat će se memorijalni turnir u šahu.