U Osnovnoj školi „Aleksa Šantiæ“ danas je obilježena 68. godišnjica rada i postojanja ove obrazovne ustanove. Tim povodom, uèenici škole uz podršku nastavnika, priredili su bogat kulturno-umjetnièki program u kojem su uživali mnogobrojni gosti.
Sveèanom obilježavanju roðendana škole prisustvovali su predstavnici Ambasade Saudijske Arabije u BiH, Ambasade Republike Grèke u našoj zemlji, sa ambasadorom Karolosom Gadisom, zatim predstavnici Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke, Kantonalnog ministarstva za obrazovanje, nauku i mlade, Ministarstva prostornog ureðenja i zaštite okoliša KS-a, Opæine Novi Grad Sarajevo, Prosvjetno-pedagoškog zavoda, direktori novogradskih škola, uèenici i njihovi roditelji.
Prisutnima se obratio mr. Elvir Resiæ, pomoænik naèelnika Opæine Novi Grad Sarajevo za obrazovanje, kulturu, sport i lokalni integrisani razvoj. On je uèenicima, roditeljima i uposlenicima škole èestitao 68. roðendan škole.
Direktor škole Muamer Tinjak naglasio je da su se uèenici i nastavnici ove škole u protekloj godini istakli na takmièenjima, projektima i kulturnom i javnom životu škole, Opæine, Grada, Federacije BiH, kao i na meðunarodnim takmièenjima iz zaštite okoliša.
Školu „Aleksa Šantiæ“ pohaða oko hiljadu uèenika rasporeðenih u 42 odjeljenja i samim tim to je jedna od najveæih škola u Kantonu Sarajevo.
„S ponosom istièem da se u posljednje èetiri godine broj uèenika škole poveæao za oko 200 ðaka. Veæ treæu godinu zaredom upisujemo najveæi broj prvaèiæa u državi, a ove godine u prvom upisnom roku upisali smo 125 prvaèiæa. Imamo 14 uèenika sa posebnim potrebama sa kojima radimo po prilagoðenim programima. Zahvaljujuæi partnerskim organizacijama SOS „Djeèija sela BiH“, „Duga BiH“, Centar „Vladimir Nazor“ i podršci Opæine Novi Grad Sarajevo u školi imamo logopeda, defektologa i asistente koji rade sa djecom s posebnim potrebama“, kazao je Tinjak.
U ovoj školskoj godini uz pomoæ Opæine Novi Grad Sarajevo i Ministarstva za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo zapoèeta je sanacija dotrajalih higijenskih prostorija škole. Ugradnjom uliène rasvjete oko školskog objekta na Mojmilu, uz podršku Ministarstva prostornog ureðenja i zaštite okoliša KS-a poboljšana je sigurnost uèenika škole.
Škola „Aleksa Šantiæ“ je na konkursu koji je raspisao Fond za otvoreno društvo, od 49 škola koje su konkurisale sa 90 projekata ušla meðu 10 najboljih i to sa dva projekta pozitivne prakse: „Primjena geogebre, IKT-a i drugih edukativnih softvera u nastavi“ i projektom „Aktivna inovativna praksa“.
Povodom obilježavanja Dana škole, zaslužnim pojedincima uruèene su zahvalnice za doprinos u radu škole, a u fiskulturnoj sali održan je školski bazar, èija je svrha pomoæi uèenicima u stanju socijalne potrebe.
PRES SLUŽBA OPÆINE