Polaganjem cvijeća i učenjem Fatihe na spomen-obilježju izgrađenom u znak sjećanja na hrabre borce koji su svoje živote dali za odbranu domovine, u ulici Habibe Stočević 23, obilježena je 21.godišnjica bitke za Dobrinju, Aerodromsko Naselje, naselje C-5 Nedžarići i vodovod Mojmilo. Tim povodom, delegacija Općine Novi Grad položila je cvijeće i odala počast žrtvama agresije na našu zemlju.
U Aerodromskom Naselju, mjestu gdje su se na današnji dan, tačno prije 21. godinu vodile žestoke borbe za odbranu Dobrinje i Sarajeva, okupile su se brojne delegacije, članovi porodica poginulih, rodbina, prijatelji, saborci, komšije, te menadžment i učenici dobrinjskih osnovnih škola. Evocirane su uspomene na teške ratne dane i na one koji u temelje naše zemlje ugradiše svoje živote.
Nakon što je 13. i 14. maja ratne 92. godine iz Dobrinje iseljeno oko 4.000 mještana, već narednog dana počelo je žestoko granatiranje ovog naselja. Od tada pa do presudne bitke, Dobrinja je gorjela. Nije bilo dana ni noći, a da nisu padale granate, a kada je Generalštab vojske RS i bivše Jugoslavije dobio nalog da se moraju zauzeti zone s lijeve i desne strane aerodroma, kako bi kontrolu držale srpske snage, počeli su još žešći napadi. Tog 21. juna, od rane zore pa do 20 sati vodila se presudna bitka za odbranu naselja.
„Svjesno smo ih pustili da uđu u dvije zgrade, a onda smo ih dotukli“, priča Ismet Hadžić, ratni komandant Dobrinjske brigade.“Dobrinja je žrtvovana u ratu. Tri čovjeka su joj pomogla, rahmetli predsjednik Alija Izetbegović, rahmetli Ramiz Salčin i rahmetli Mustafa Hajrulahović Talijan. Salčin je vodio kompletnu odbranu Novoga Grada, sa svim jedinicama i brigadama u Novom Gradu. Bošnjaci su ginuli za svoju Bosnu. Ova generacija je branila ovaj toprak i ovu zemlju. Naš rahmetli predsjednik je ukopan među 1.470 šehida na Kovačima. Među njima je dosta naših saboraca iz Dobrinjske brigade. Hvala roditeljima koji su svoje sinove Bosni dali“, riječi su Hadžića.
Fikret Kereš, jedan je od učesnika borbe za Dobrinju. Sjeća se da su se tada borbe vodile od zgrade do zgrade i nije se, kaže, znalo koji su naši, a koji agresorski vojnici. „Bilo je situacija gdje smo se mješali s njima. U početku nismo imali uniforme, pa se nije znalo ko je ko. Bila je to borba prsa u prsa. Borba za opstanak, bez naoružanja i opreme. Goloruki smo se borili protiv višestruko opremljenijeg agresora“, ispričao je Kereš.
Kako bi se sačuvala od zaborava sva dešavanja iz proteklog rata 1992. 95., Općina Novi Grad u saradnji sa boračkim udruženjima, pridaje značaj obilježavanju značajnih datuma, događaje i ličnosti. Ove godine, uočljiv je veći broj sugrađana i djece, koji dolaze da obilježe i sjete se onoga što nam se desilo u proteklom odbrambeno-oslobodilačkom ratu.
„Naša obaveza je da u narednom periodu napišemo i prenesemo na našau djecu šta nama se desilo, te da se potrudimo da djeca što više posjećuju stratišta i tako će znati pravu istinu“, istakao je Tajib Delalić, pomoćnik općinskog načelnika za boračka pitanja Novi Grad Sarajevo.
Delegacija Općine Novi Grad Sarajevo, predstavnici boračkih udruženja, rodbina i prijatelji položili su cvijeće i odati počast na spomen-obilježje na mjestu masakra u ulici Hakije Turajlića, te obišli šehidsko mezarje u naselju Dobrinja, kod džamije u Mahali. Potom je evociranje uspomena na ratni period, nastavljeno u vili Hadžihalilovića, gdje su se preživjeli boraci Armije RBiH družili sa načelnikom mr. Semirom Efendićem.
PRES SLUŽBA OPĆINE