U četvrtak, 08. januara, u Općini Novi Grad Sarajevo održana je javna tribina o temi „Socijalna karta u BiH i solidarnost“. Uvodničari su bili doc. dr. Muamer Halilbašić, direktor Ekonomskog instituta Sarajevo, Belma Baždar, v.d. direktorice JU „Kantonalni centar za socijalni rad“ Sarajevo i Elvir Karalić, osnivač udruženja Pomozi.ba. U radu tribine aktivno su učestvovali i predstavnici institucija i organizacija koje se bave socijalnim pitanjima, ali i obrazovanjem, ekonomijom i zapošljavanjem. Uvodničari su prisutnima i javnosti prezentirali podatke o socijalnoj strukturi našeg društva, sa posebnim osvrtom na Kanton Sarajevo.
Dr. Halilbašić je u svom izlaganju iznio podatak da je u BiH oko 18 posto stanovništva siromašno, slično kao u zemljama regiona, a da su socijalna izdvajanja u odnosu na region veća i iznose oko 17 posto od BDP-a ili 37 posto ukupnih budžetskih izdvajanja. U 2013. godini ta izdvajanja su iznosila oko milijardu KM, ali bi trebala biti bolje i preciznije usmjerena prema najsiromašnijem sloju stanovništva. „Osnovni problem predstavlja činjenica da su budžetske novčane naknade za socijalnu zaštitu u BiH uglavnom zasnovane na „statusnim pravima“, posebno u slučaju boračkih naknada, te da zbog toga pokrivenost socijalnim programima najugroženijih kategorija našeg društva ne odgovara stvarnim potrebama“, rekao je Halilbašić.
Baždar je kazala kako socijalna karta stanovništva u Kantonu Sarajevo nije urađena. Također je istakla da postoji velika mogućnost zloupotreba prava od strane korisnika te da različite socijalne pomoći koriste i oni građani koji posjeduju značajnu ličnu imovinu. „Takvi korisnici često preko nekih medija šalju netačne informacije i time dezinformiraju javnost. Ako žele dobiti tačne podatke o socijalnim programima mediji ih samo trebaju zatražiti od nadležnih službi, ali to čine vrlo rijetko. Iako postoje zakonski propisi koji reguliraju ovu oblast, ne možemo reći da imamo jasno definiranu socijalnu politiku. Uspostavljanjem socijalne karte usluge našim korisnicima imale bi mnogo više efekta“, istakla je Baždar.
Karalić je prisutne upoznao sa humanitarnim aktivnostima koje provodi njegova organizacija. „Ima društveno odgovornih i solidarnih ljudi koji vrlo rado učestvuju u humanitarnim akcijama, posebno pri nabavci hrane, lijekova i osnovnih životnih potrepština“ rekao je Karalić, naglasivši kako je neophodno uspostaviti sistem koordiniranog djelovanja između službi za socijalni rad, različitih nivoa vlasti i nevladinih organizacija sa ciljem bolje kontrole raspodjele humanitarne pomoći.
Nakon izlaganja uvodničara gosti tribine su postavljali brojna pitanja. Opći zaključak je da su ukupna sredstva koja se u našem društvu izdvajaju za socijalne programe značajna, ali je neophodno uspostaviti bolji sistem njihove raspodjele i kontrole, kako bi ona došla do onih kojima su najpotrebnija.
Sve dosadašnje tribine možete gledati preko zvanične web stranice Općine Novi Grad Sarajevo.
PRES SLUŽBA OPĆINE