Danas se navršila 21. godišnjica od masakra u ulici Žrtava fašizma kod broja 12 u novogradskom naselju Otoka. U znak sjećanja na devet naših sugrađana, koji su prije 21 godinu poginuli na tom mjestu, delegacija Općine Novi Grad, roditelji, članovi porodica ubijenih, komšije i prijatelji, te predstavnici “Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva 1992-1995“, Kantona Sarajevo, Grada Sarajevo i učenici Osnovne škole „Mehmedalija Mak Dizdar“ položili su danas cvijeće na mjesto masakra i učenjem Fatihe i minutom šutnje odali počast nevino stradalim žrtvama.
Na tom mjestu 10. novembra 1993. godine s položaja agresorske vojske iz Nedžarića ispaljene su tri minobacačke granate od čijeg djejstva je smrtno stradalo devet osoba od kojih petoro djece, dok je 38 osoba ranjeno.
Poginuli su djeca: Elma Geko (dvije godine), Semir Haseta (četiri), Ibrahim Huskić (šest), Amina Hećo (osam) i Ajdin Hodžić (devet godina), te Slavojka Govedarica, Vinko Lončar, Silvijo, Močorović i Božidar Štuka.
Ragib Hećo tog tragičnog dana izgubio je devetogodišnju kćerku Aminu.
S tugom i bolom Ragib se prisjeća da je rahmetli Amina oko 12 sati izašla ispred zgrade u kojoj su stanovali da se igra sa svojim vršnjacima. Međutim, bila je to njena posljednja igra.
„Bio je sunčan dan i djeca su nakon duže vremena, izašla napolje da se igraju. Bio sam u stanici policije, kada sam čuo da je prva granata pala ispred moje zgrade. Nešto mi je govorilo da je moja Amina nastradala i odmah sam otišao do zgrade. Vidio sam strašan prizor, te stravične slike nikada neću zaboraviti. Među masakriranom djecom ležala je i moja Amina. Bila je teško ranjena, samo nekoliko trenutaka kasnije izdahnula je na mojim rukama“, prisjeća se otac rahmetli Amine.
Jecajući s dubokim bolom u duši Ragib nastavlja: „Žalosno je što su djeca ubijana i to što agresor nije birao ciljeve. Prošlo je mnogo godina, a kao da je jučer bilo tuga za izgubljenim djetetom je sve jača i dublja. Oprostili bi naše patnje koje smo preživljavali tokom agresije, ali gubitak djece ne možemo i nikada nećemo“, kazao je ožalošćeni otac ubijene Amine.
Obzirom na to da se na spomen – obiljžju izgrađenom u znak sjećanja na ubijene građane u ulici Žrtava fašizma kod broja 12 ne nalaze imena poginulih, Općina Novi Grad Sarajevo će putem Službe za boračka pitanja, u narednom periodu postaviti dvije kamene ploče sa imenima devet poginulih sugrađana.
PRES SLUŽBA OPĆINE