U multimedijalnom centru Općine Novi Grad Sarajevo, jučer je upriličena dodjela certifikata polaznicima koji su uspješno završili edukaciju o sakupljanju, plantažnom uzgoju i preradi ljekovitog i aromatskog bilja. Certifikate je uručio prof. dr. Nezir Tanović, profesor na Agromediteranskom fakultetu u Mostaru, koji je bio predavač tokom tromjesečnog ciklusa edukacije.
Tom prilikom, prof. dr. Tanović je izrazio zadovoljstvo saradnjom sa Općinom Novi Grad Sarajevo, ističući da je projekat veoma uspješno implementiran. Dodao je da su mnoge općine s područja Federacije BiH izrazile interes da se i kod njih održi ovakav ciklus predavanja o ljekobilju, jer se u općini Novi Grad pokazao vrlo korisnim.
„Najveći uspjeh ovog projekta je taj što se značajan broj polaznika edukacije aktivno počeo baviti sakupljanjem i prodajom ljekobilja i na taj način našao egzistenciju. Ljekobilje je jedina oblast koja je realno pozitivna. To je profitabilan proizvod koji se otkupljuje za razliku od drugih kultura“, kazao je prof. dr. Tanović.
Edukaciju koju je organizirala Općina Novi Grad Sarajevo u saradnji sa Udruženjem građana za ljekovito i aromatsko bilje Federacije Bosne i Hercegovine, od marta do kraja juna ove godine, prošlo je više od dvije stotine zainteresiranih polaznika među kojima i veliki broj mladih ljudi. Projekat je realiziran u okviru programskih aktivnosti “Razvoj herbalnog sektora Općine Novi Grad Sarajevo”, a edukativni program reliziran je kroz teoretski i praktični dio edukacije. Polaznici su tokom kursa stekli znanja o onim vrstama ljekobilja koje postoje na području Novog Grada, načinu kako se mogu uzgajati, brati, sušiti i prerađivati, kako bi se ubuduće mogli baviti tim poslom. Riječ je o jednom u nizu projekata koje Općina Novi Grad Sarajevo provodi u cilju pružanja pomoći i mogućnosti ljudima da žive od svog vlastitog rada.
Također, prilikom posjete fabrike za otkup, preradu i izvoz ljekobilja, šumskih plodova i gljiva “Boletus” u Binježevu, polaznicima je prezentiran kompletan postupak tretiranja ljekobilja od sušenja, pakovanja, pa do transporta bilja do krajnjeg korisnika. Osim toga praktični dio edukacije je održan na Butmiru, gdje su polaznici obišli parcele na kojima se uzgaja ljekovito bilje, a praktično su im prikazani i principi branja samoniklog ljekobilja.
Meka i Meho Bajramović, bračni par, koji su prošli edukaciju o ljekobilju izrazili su zadovoljstvo organizacijom kursa. Kažu da znanja nikada nije dosta.
„Moja supruga bere i suši razne ljekovite trave, a od prof. dr. Tanovića saznala je dosta novih informacija, tako da sada izrađuje i razne vrste ljekovitih ulja u kombinaciji sa travama, kao što su kantarion, neven, kadulja i sl. Radi to iz hobija i voli da poklanja svojim prijateljima“, ističe Muhamed. Općina Novi Grad Sarajevo će i u narednom periodu organizirati slične edukacije za svoje građane. Jedan od ciljeva je da u naredom periodu svaki pedalj gradskog građevinskog zemljišta na prostoru Novog Grada, koje nije privedeno krajnjoj namjeni bude iskorišteno za poljoprivredne usjeve.
U tom smislu, Općina će zemljište koje je u njenom vlasništvu, a koje nije iskorišteno, dodijeliti u poljoprivredne svrhe.
Tokom jučerašnje dodjele certifikata uspješnim polaznicima edukacije, predstavnicima Općine Novi Grad Sarajevo uručene su zahvalnice za doprinos u razvoju herbalnog sektora Općine Novi Grad Sarajevo. Zahvalnice su dodijeljene načelniku Općine Semiru Efendiću, pomoćniku općinskog načelnika za privredu, finansije i inspekcijske poslove Emiru Dedoviću i šefu Odsjeka za privredu Džemaludinu Kahroviću.
PRES SLUŽBA OPĆINE