Učenjem Fatihe, minutom šutnje i polaganjem cvijeća, delegacija Općine Novi Grad Sarajevo, porodice šehida i poginulih boraca, članovi Udruženja 101. motorizovane brigade Sarajevo, te Ministarstva za boračka pitanja Kantona Sarajevo obilježili su 21. godišnjicu bitke za Poljine.
Tim povodom, kod spomen-obilježja podignutom u znak sjećanja na poginule borce Prve podrinjske brigade u naselju Bare-Šip, evocirane su uspomene na 12 hrabrih sinova Armije koji su živote izgubili 31. jula 1992. godine na Poljinama, u bici čiji je cilj bio pokušaj deblokade Sarajeva u pravcu Vogošće i Ilijaša.
Predsjednik Upravnog odbora Udruženja Hamdija Lagumdžić kazao je da su ovi borci pali u namjeri da dođu do Vogošće i da se spoje sa slobodnom teritorijom.
U mjestu Bare podignuto im je spomen-obilježje na kojem stoje uklesana imena boraca koji su, dodaje Lagumdžić, hrabro nosili ljiljan na grudima.
Odavanju počasti pridružio se i komandir tadašnje izviđačko-diverzantske čete Muhamed Džananović, koji je istakao da je tužan, ali i jako ponosan na svoje saborce koji su bili najhrabriji sinovi BiH. On je istakao da su u bici za Poljine borci bili krajnje siromašno naoružani, pištoljem, bombom ili nožem”.
Među 12 hrabrih boraca, dodaje Džananović, ima i onih koji su pali bez oružja, koji su išli za svojim drugom, kako bi ako on padne, mogli preuzeti njegovo oružje.
Dažananović podsjeća da su pripadnici Prve podrinjske brigade bili dobrovoljci, uglavnom porijeklom s područja jugoistočne BiH.
U bici za Poljine život su izgubili Enver Ademi (1973), Senad Bajrić (1966), Kemal Čilak (1972), Mehmed Hadrović (1956), Vahid Kahriman (1961), Muris Komarica (1957), Asim Prazina (1962), Enver Šukalo (1960), Zajko Šalaka (1955), Izet Sipović (1961), Edhem Zametica (1944) i Husein Fejzić (1971).
PRES SLUŽBA OPĆINE