Predstavnici Općine Novi Grad Sarajevo zajedno sa porodicama i prijateljima poginulih položili su danas cvijeće na mjestu masakra u ulici Bosanska kod broja 4, u C fazi naselja Alipašino Polje, u znak sjećanja na šestero ubijene sarajevske djece.
Učenjem Fatihe i minutom šutnje obilježena je 22. godišnjica od masakra počinjenog nad nevinom djecom. Na tom mjestu 22. januara 1994. godine pale su tri granate od čijih su eksplozivnih dejstava ubijeni: Jasmina Brković (1989), Mirza Dedović (1986), Admir Subašić(1986), Danijel Jurenić (1983), Indira Brković (1982) i Nermin Rizvanović(1981), dok ih je još šestero ranjeno.
„Ovo je još jedan od pokazatelja da agresor nije birao godine, te da za njih nisu bila sveta ni djeca. Ovo su najtužniji trenuci i mjesta kojih se građani ove općine sjećaju, a nažalost takvih je jako puno širom Bosne i Hercegovine“, riječi su Tajiba Delalića pomoćnika općinskog načelnika za boračka pitanja, rad, socijalna pitanja i zdravstvo.
Njihovu igru i sankanje prekinule su granate ispaljene oko 13:40 sati sa agresorskih položaja koji su se nalazili na području Nedžarića.
„Tog dana sam izgubio sina Admira Subašića koji je imao osam godina. Sada bi bio odrastao čovjek i imao svoju porodicu, ali neprijatelji im nisu dali da žive“, kazao je otac stradalog Esad subašić, te dodao da sjećanja ne blijede i da je svakim danom sve teže i teže.
„Zločinci su ciljano ubili našu djecu i ispalili tri granate kako bi maskr bio što veći, pravosuđe još nikada nije kaznilo krivce za ove i mnoge druge zločine. Apelujem na sve građane da u što većem broju prisustvuju ovim tužnim godišnjicama, kako bi se uspomena na nevine žrtve sačuvala od zaborava“, istakao je Fikret Grabovica predsjednik Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva 1992 – 1995.
Na mjesto stradanja cvijeće su položile i delegacije Grada Sarajevo i Kantona Sarajevo, Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva 1992 – 1995. godine, Savjeta mjesne zajednice,Udruženje anti – dejton kao i komšije ubijenih.
PRES SLUŽBA OPĆINE