Naèelnik Opæine Novi Grad Sarajevo Semir Efendiæ i direktor Kantonalnog javnog preduzeæa „Rad“ Selim Babiæ održali su danas radni sastanak na kojem su ukazali na hitnost saniranja štete na gradskoj deponiji za odlaganje kuænog otpada, koju je prouzrokovalo Tužilaštvo BiH prilikom traženja nestalih osoba.
„Opæina Novi Grad traži od Tužilaštva BiH da hitno sanira štete koje su nastale na gradskoj deponiji obzirom na to da naši graðani trpe zbog širenja neugodnih mirisa naroèito u ovakvim vremenskim uslovima što život stanovnika okolnih naselja èini jako neugodnim“, izjavio je tokom sastanka naèelnik Opæine Novi Grad Sarajevo Semir Efendiæ.
Naime, u sanaciju Gradske deponije, od završetka rata pa do danas uloženo je više od 20 miliona konvertibilnih maraka. Deponija je po svim svjetskim standardima i propisima ureðena na naèin da se obezbijedi kvalitno zbrinjavanje otpada iz glavnog grada BiH i Kantona Sarajevo.
Meðutim, prema nalogu Tužilaštva BiH, prilikom provoðenja radnji traženja nestalih osoba, na lokalitetu gradske deponije „Smiljeviæi“, prošle godine otvoreni su radovi na saniranom dijelu deponije koji se može smatrati objektom komunalne infrastrukture. Tom prilikom je došlo do potpunog poremeæaja drenažnog sistema, otplinjavanja, taènije reèeno, sve ono što je bilo uraðeno na tom zemljištu proteklih godina jednostavno je razvaljeno, iskopano i tako stoji više od godinu. Tužilaštvo BiH još nije obavijestilo javnost o tome da li ima rezultata kada je u pitanju traženje, odnosno iskopavanje eventualnih posmrtnih ostataka ili masovnih grobnica, niti je zatvorilo jamu koja je iskopana tokom traženja nestalih.
Iako su KJKP „Rad“ i Zavod za izgradnju KS-a zahtjevali da se ta istraživanja vrše u dogovoru sa njima i na propisan naèin kako bi objekat komunalne infrastrukture bio struèno otkopan i nakon toga saniran, mašine su kopale kao da se tamo ne nalazi ništa, tako da sada imamo jednu užasnu situaciju zbog koje trpe naši graðani, ali i preduzeæe „Rad“.
„Obraæali smo se Tužilaštvu BiH i Institutu za nestala lica BiH, ali se niko nije osvrtao na naša upozorenja. Prema projektu koji je uradio Zavod za izgradnju KS-a nastala šteta procijenjena je na oko pola miliona konvretibilnih maraka“, kazao je Babiæ.
„Iznenaðeni smo ovakvim ponašanjem Tužilaštva BiH, koje se prema gradskoj deponiji odnosi na ovakav naèin, i ponaša se kao da se radi o kopanju bilo koje druge lokacije, livade ili zemljišta. To je ipak podzemni komunalni objekat koji je navedenim intervencijama uništen“, rijeèi su naèelnik Efendiæa.
PRES SLUŽBA OPÆINE